Bitynia

Bitynia
Βιθυνία
Położenie
Państwa

 Turcja (współcześnie)

Stolica

Nikomedia

Ważniejsze miasta

Chalkedon, Chryzopol, İznik

Mapa

Bitynia (gr. Βιθυνία) − kraina historyczna, górzysta a zarazem urodzajna, znajdująca się w Azji Mniejszej nad Morzem Czarnym, na terenie dzisiejszej Turcji. Stolicą Bitynii była pierwotnie Nikomedia a następnie Nicea (Nikaia, obecnie İznik w Turcji).

Od VII wieku p.n.e. zamieszkiwana przez Traków. Podbita przez Lidię około roku 550 p.n.e., przyłączona do Persji w 334 p.n.e. Od II do I wieku p.n.e. uzależniana od Rzymu − przekształcona w prowincję rzymską. W XI wieku podbita przez Turków seldżuckich i włączona do ich państwa w Azji Mniejszej, nazywanego Sułtanatem Rumu.

Bitynia leżała na trasie przemarszu I wyprawy krzyżowej po opuszczeniu przez nią Konstantynopola. Oblężenie Nicei przez krzyżowców w 1097 przywróciło na pewien czas władzę cesarza bizantyńskiego nad Bitynią.

Głównym źródłem informacji o rzymskiej Bitynii są listy Pliniusza Młodszego do cesarza Trajana.

Według Dziejów Apostolskich Paweł z Tarsu i Tymoteusz „próbowali przejść do Bitynii, ale Duch Jezusa nie pozwolił im”[1]. Bitynia nie została jednak pominięta w działalności misyjnej wczesnych chrześcijan, jako że w 1 Liście Piotra wymieniona jest pośród adresatów[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. Dz 16,7 w przekładach Biblii.
  2. 1P 1,1 w przekładach Biblii.

Media użyte na tej stronie

Heinrich Kiepert. Asia citerior.Bithynia.jpg
Bithynia. Asia citerior. Auctore Henrico Kiepert Berolinensi. Geographische Verlagshandlung Dietrich Reimer (Ernst Vohsen) Berlin, Wilhemlstr. 29. (1903)
Roman empire.png
Autor: , Licencja: CC-BY-SA-3.0
Roman empire
15th century map of Turkey region.jpg
Picture of a map of the region of what is now Turkey from the 15th Century. I own this map, having purchased it, and have all official documentation regarding its authenticity.