Biwa (jezioro)

Biwa
琵琶湖
Biwa-ko
Ilustracja
Widok jeziora z kosmosu
Położenie
Państwo

 Japonia

Lokalizacja

Prefektura Shiga

Miejscowości nadbrzeżne

Hikone, Ōtsu, Maibara, Nagahama, Ōmihachiman, Kusatsu, Moriyama, Yasu

Wysokość lustra

86 m n.p.m.

Wyspy

3

Morfometria
Powierzchnia

674 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


63,49 km
22,8 km

Głębokość
• maksymalna


103,58 m

Objętość

27,5 km³

Hydrologia
Rzeki zasilające

118

Rzeki wypływające

Seta

Rodzaj jeziora

tektoniczne

Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, blisko centrum po lewej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Biwa琵琶湖”
Ziemia35°20′N 136°11′E/35,333333 136,183333
Hiroshige, Ostatnia stacja traktu Kiso w Ōtsu (w głębi jezioro Biwa)
Wystawa drzewek moreli japońskiej

Biwa (jap. 琵琶湖 Biwa-ko) – największe, słodkowodne jezioro Japonii. Położone na wyspie Honsiu, w prefekturze Shiga. Południowy kraniec jeziora znajduje się ok. 10 km na północny wschód od Kioto[1]. Nazwa jeziora pochodzi od skojarzenia z kształtem instrumentu muzycznego, rodzajem lutni, która nazywa się biwa.

Opis

Jezioro jest pochodzenia tektonicznego. Uważa się, że jest jednym z najstarszych jezior na świecie. Jego wiek szacuje się na około 5–6 mln lat[2][3]. Jezioro zawsze dostarczało ryb i wody pitnej dla ludności (obecnie - ok. 14 milionów mieszkańców aglomeracji Kioto i Osaki), jego wody służyły do nawadniania pól, a z czasem były wykorzystywane przez przemysł. Jeszcze ok. połowy XX w. powierzchnia jeziora wynosiła 716 km². Od tego czasu na wschodnich, nizinnych brzegach rozpoczęto budowę systemu tam i osuszanie objętych nimi fragmentów jeziora z przeznaczeniem dla rolnictwa. Do końca lat 60. XX w. powierzchnia jeziora zmalała w ten sposób już o 22,5 km²[4]. Obecnie (2020 r.) powierzchnia jeziora wynosi 674 km², długość linii brzegowej 235 km, maksymalna głębokość basenu północnego to 104 m, a południowego 8 m[5]. Wpada do niego 118 cieków wodnych, z czego 38 większych[4], natomiast wypływa tylko jeden - rzeka Yodo.

Otoczone górami porośniętymi lasem jezioro Biwa od dawna znane jest z pięknego krajobrazu i krystalicznie czystej wody, opiewane w poezji i uwieczniane na obrazach[3]. Jest ważnym celem turystycznym i ośrodkiem wędkarstwa sportowego.

Obszar jeziora i jego otoczenie należy do Quasi-Parku Narodowego Biwako.

Historia

W latach 1576–1579 nad brzegiem jeziora Biwa pierwszy z „trzech zjednoczycieli państwa”, Nobunaga Oda (1534–1582), zbudował zamek Azuchi w specjalnie wybranym, korzystnym strategicznie punkcie, blisko Kioto, aby kontrolować szlaki prowadzące do stolicy oraz ruch pomiędzy wrogimi mu klanami: Uesugi, Takeda i Mōri.

Obszar wokół jeziora należał w przeszłości do prowincji Ōmi. Usytuowana w pobliżu politycznego centrum kraju i jego stolicy Kioto, od czasów starożytnych była węzłem komunikacyjnym między wschodnią i zachodnią Japonią, a przez jezioro Biwa transportowano ryż i towary do Kioto i Osaki z regionów położonych nad Morzem Japońskim i północy kraju. Miały tu miejsce także wydarzenia o zasadniczym znaczeniu dla całego kraju. W 1600 roku w pobliżu miejscowości Sekigahara trzeci „zjednoczyciel”[a], Ieyasu Tokugawa (1543–1616), odniósł zwycięstwo w ważnej bitwie, co pozwoliło mu na osiągnięcie pełnej władzy nad krajem dla jego rodu na 250 lat[3].

Po zwycięskiej bitwie i przejęciu kontroli nad krajem, Ieyasu Tokugawa przekazał fudai-daimyō Naomasie Ii (1561–1602) zamek Sawayama usytuowany przy brzegu jeziora, czyniąc go panem dzisiejszego Hikone. Po śmierci Naomasy został rozebrany, a nowy zamek wzniesiono na pobliskim wzgórzu Hikone.

Kanał Biwa

Kanał Biwa (Biwa-ko Sosui, ang. Lake Biwa Canal) został zbudowany w okresie Meiji (1868–1912) w celu nawadniania, transportu, wytwarzania energii i dostarczania wody pitnej z jeziora Biwa do Kioto. Brzegi kanału słyną z kwitnących kwiatów wiśni (sakura) na wiosnę[6].

Jest to jeden z największych obiektów dziedzictwa przemysłowego, który jest nadal wykorzystywany. Składa się z trzech głównych kanałów o różnej długości: (1) – 20 km, (2) – 7,4 km (biegnie w tunelu), (3) – 3,3 km. W 1881 roku gubernator prefektury Kioto, Kunimichi Kitagaki, planując budowę nowych fabryk oraz rozwój transportu towarów statkami, zdecydował o wykorzystaniu mocy wody z jeziora Biwa. Uczynił to, aby odbudować Kioto, które podupadło w wyniku zniszczeń wojennych pod koniec okresu Edo i utraciło znaczenie gospodarcze po przeniesienia stolicy do Tokio. Ważne publiczne prace powierzano wówczas zagranicznym inżynierom, ale budowa Kanału była pierwszą inwestycją całkowicie zrealizowaną wyłącznie przez Japończyków. Budowa rozpoczęła się w 1885 roku i została ukończona w ciągu pięciu lat. Po wielu zmianach i przebudowach Kanał do dziś zaopatruje Kioto w wodę[7].

Nakasendō

W okresie Edo wzdłuż południowego i wschodniego brzegu jeziora przebiegał jeden z pięciu traktów systemu Gokaidō o nazwie Nakasendō (inaczej Kiso Kaidō)[b], o długości około 530 km, łączący Kioto i Edo. Znajdowało się tam 10 (z 69 stacji szlaku ogółem) odpoczynkowych stacji pocztowych (shukuba):

  • 60. Kashiwabara-juku w Maibara
  • 61. Samegai-juku, Maibara
  • 62. Banba-juku, Maibara
  • 63. Toriimoto-juku, Hikone
  • 64. Takamiya-juku, Hikone
  • 65. Echigawa-juku, Aishō
  • 66. Musa-juku, Ōmihachiman
  • 67. Moriyama-juku, Moriyama
  • 68. Kusatsu-juku, Kusatsu (także 52. stacja należąca do traktu Tōkaidō)
  • 69. Ōtsu-juku, Ōtsu (także ostatnia 53. stacja Tōkaidō i ostatnia stacja Nakasendō)

Szlaki podróżne odegrały znaczącą rolę w utrzymaniu władzy rodu Tokugawa. Były one bowiem wykorzystane do kontroli lokalnych daimyō przy pomocy systemu o nazwie sankin-kōtai („zmiennego uczestniczenia w służbie”). Został on wprowadzony przez Iemitsu w 1635 roku jako bezwzględny obowiązek polegający na tym, że daimyō musieli spędzać tyle samo czasu w Edo, jak i w swoich hanach. Przeważnie był to okres jednego roku. Kiedy daimyō opuszczał ze swoją bardzo liczną świtą Edo, udając się do własnej siedziby, musiał zostawiać żonę i synów jako zakładników. Orszaki musiały podróżować ściśle wyznaczoną trasą i nie wolno im było komunikować się po drodze z władcami ziem, przez które przechodzili[8].

W 1872 roku cesarz otworzył pierwszą w Japonii linię kolejową biegnącą pomiędzy Jokohamą i Tokio. Została ona zbudowana dzięki brytyjskim kredytom przez brytyjskich inżynierów. Natomiast pierwszą linią zbudowaną bez pomocy zagranicznej była linia łącząca Kioto z Ōtsu leżącym nad jeziorem Biwa.

Trzy wyspy

Na jeziorze znajdują się trzy wyspy:

  • Chikubu – niewielka wyspa o obwodzie 2 km, około 6 km od brzegu. Miejsce kultu od czasów starożytnych, popularne jako miejsce silnej mocy duchowej. Jest tu świątynia buddyjska Hōgon-ji (poświęcona bogini Benzaiten) i chram shintō Tsukubusuma-jinja. Mówi się, że jeśli napisze się życzenie na małej płytce i uda się rzucić je przez bramę torii, to życzenie się spełni[9];
  • Oki – jedyna zamieszkana (ok. 350 osób), największa wyspa na jeziorze w Japonii, około 1,5 km od miasta Ōmihachiman. Na wyspie jest tak wiele kotów, że czasami nazywa się ją „miastem kotów”[10].
  • Takei (Takeshima) – mówi się, że wyspa jest miejscem duchowej mocy. „Wyspa wielu widoków” otrzymała tę nazwę, gdyż oferuje wiele możliwości podziwiania krajobrazu w zależności od lokalizacji obserwatora. Jest to mała wyspa o średnicy 600 m, która znajduje się w odległości 6,5 km od miasta Hikone, leżącego na wschodnim brzegu jeziora. Jest tu świątynia Kentō-ji szkoły Nichirena i kamienny pomnik, o którym mówi się, że wylał krew, kiedy zamordowano kluczową postać siogunatu, daimyō i urzędnika schyłkowego okresu Edo, Naosuke Ii (1815–1860)[1][11][12].

„Nurkujący” mnisi

W niewielkiej świątyni buddyjskiej Isaki-ji, znajdującej się nad samym brzegiem jeziora, naprzeciwko wyspy Oki, jest kontynuowany od 1100 lat, co roku w dniu 1 sierpnia, rytuał nurkowania (skakania do wody) przez młodych adeptów świątyni z wysokości 7 m z belki o długości 13 m, wysuniętej ponad taflę wody. Według legendy zwyczaj ten wywodzi się od skoku mistrza Konryū (Konryū Daishi). Rzucił on z wysokiego brzegu miskę na jezioro, aby zebrać datki od rybaków na dole, a następnie zanurkował do wody, aby ją podjąć[13].

Bonbai – kwitnące morele

Bonbai to bonsai drzewek ume (rodzaj japońskiej moreli). Od 1957 roku – w okresie od połowy stycznia do połowy marca – w Nagahama jest organizowana co roku wystawa o nazwie Nagahama Bonbai Exhibition. Prezentowane jest tam kilkadziesiąt kwitnących wówczas drzewek. Niektóre z nich mają wysokość ponad 3 m i wiek 400 lat[14].

Fauna i flora

W jeziorze stwierdzono występowanie 595 gatunków zwierząt i 491 roślin. Z tego 62 są endemitami[2], w tym 16 gatunków ryb, 21 gatunków ślimaków, 9 gatunków małży i 12 gatunków owadów[5]. Między innymi są to:


Galeria

Zobacz też

Uwagi

  1. Drugim „zjednoczycielem” był Hideyoshi Toyotomi.
  2. Wybitni twórcy ukiyo-e Hiroshige Utagawa i Eisen Keisai są autorami serii obrazów pt.: Kiso Kaidō Rokujūkyū-tsugi („69 stacji traktu Kiso”)

Przypisy

  1. a b 新明解国語辞典. Tokyo: Seibido Shuppan, 2018, s. 194, 195. ISBN 978-4-385-13107-8.
  2. a b c Lake Biwa Museum: Lake Biwa Facts. [dostęp 2020-02-03]. (ang.).
  3. a b c Lake Biwa. Web Japan, Ministry of Foreign Affairs of Japan. [dostęp 2020-06-11]. (ang.).
  4. a b (bs): Jezioro Biwa-ko maleje, w: "Poznaj Świat" R. XIX, nr 9 (226), wrzesień 1971, s. 40
  5. a b Strona Lake Biwa Museum [1]
  6. Lake Biwa Canal. Biwako Visitors Bureau. [dostęp 2020-06-23]. (ang.).
  7. About Lake Biwa Canal. City of Kyoto, 2018. [dostęp 2020-06-23]. (ang.).
  8. Jolanta Tubielewicz: Historia Japonii. Wrocław: Ossolineum, 1984, s. 268, 269. ISBN 83-04-01486-6.
  9. Chikubushima Island. Biwako Visitors Bureau. [dostęp 2020-06-10]. (ang.).
  10. Okishima. Biwako Visitors Bureau. [dostęp 2020-06-10]. (ang.).
  11. Three Islands on Lake Biwa. Biwako Visitors Bureau, 2018. [dostęp 2020-06-10]. (ang.).
  12. Takeshima. Biwako Visitors Bureau. [dostęp 2020-06-10]. (ang.).
  13. Isaki Pole Diving. Biwako Visitors Bureau, 2016. [dostęp 2020-06-22]. (ang.).
  14. Bonsai Exhibition of Ume Trees with Blossoms. Nagahama Tourism Association. [dostęp 2020-06-26].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Japan natural location map with side map of the Ryukyu Islands.jpg
Autor: Alexrk2, Licencja: CC BY-SA 3.0
Natural Location map of Japan

Equirectangular projection.

Geographic limits to locate objects in the main map with the main islands:

  • N: 45°51'37" N (45.86°N)
  • S: 30°01'13" N (30.02°N)
  • W: 128°14'24" E (128.24°E)
  • E: 149°16'13" E (149.27°E)

Geographic limits to locate objects in the side map with the Ryukyu Islands:

  • N: 39°32'25" N (39.54°N)
  • S: 23°42'36" N (23.71°N)
  • W: 110°25'49" E (110.43°E)
  • E: 131°26'25" E (131.44°E)
Legenda jezioro.gif
Autor: Tzugaj, Licencja: CC0
znak graficzny do map, ukazujący przykładowe jezioro
三井寺疎水 - panoramio.jpg
(c) 田附宏秀, CC BY 3.0
三井寺疎水
Chikubu island03s3200.jpg
Autor: 663highland, Licencja: CC BY 2.5
Chikubu Island (Chikubu-jima and Hogon-ji) in Nagahama, Shiga prefecture, Japan
Mei Nagahama exhibition bonsai.jpg
Mei Nagahama : exhibition of bonsais
Biwako Takei island2012.jpg
Autor: PekePON, Licencja: CC BY-SA 4.0
琵琶湖汽船の雪見船クルーズから撮影した多景島
Lake Biwa Canal (Kyoto) IMG 5588 a.JPG
Biwako Canal (Lake Biwa Canal), Kyoto, Japan.
Lake biwa.jpg
Autor: Global Land Cover Facility (GLCF), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Landsat image of Lake Biwa. The narrow part at the bottom of the image is called "South Lake", and the large area above is called "North Lake".
Kisokaido69 Otsu.jpg
Otsu on the Kisokaido, ukiyo-e prints by Hiroshige