Biznes
Ten artykuł należy dopracować |
Biznes (ang. business) – interes, przedsięwzięcie handlowe lub produkcyjne[1]. Po 1989 roku wiele instytucji używa określenia biznes, np. Polska Rada Biznesu.
Etymologicznie słowo business wywodzi się z „busy” – zajęty, aktywny. W wymiarze społecznym bycie „zajętym” człowiekiem biznesu może oznaczać zaangażowanie w organizację procesu wytwarzania dóbr lub usług w celach komercyjnych.
W ekonomii dyscypliną kierowania biznesem, w Polsce częściej nazywaną zarządzaniem, określa się naukę społeczną o zarządzaniu ludźmi i organizacjami w celu produktywnego osiągania celów przedsiębiorstw, w tym realizacji zysku dla właścicieli. Biznes może być też rozumiany jako synonim przedsiębiorczości.
Szkoły biznesu, zakładane początkowo w USA kształcą kadrę kierowniczą. Można definiować biznes patrząc na przedmiot nauczania w tych szkołach. W ich programie zwykle znajdują się zajęcia z zarządzania, finansów, marketingu, IT, prawa, strategii, psychologii i ekonomii.
Biznes w dyscyplinie strategii rozumiany jest jako spójny obszar działalności gospodarczej.
Mówi się o strategicznych jednostkach biznesowych (SBU) – samodzielnych jednostkach analizy i działań zarządczych w ramach złożonych przedsiębiorstw.
Kultura biznesu rozumiana jest jako zbiór zasad, którymi kierują się przedsiębiorcy uczestniczący w procesie wymiany gospodarczej. Koniunkturę biznesu analizuje się pod względem cykli koniunkturalnych (ang. business cycles).
Zobacz też
- analityka biznesowa
- analiza biznesowa
- biznesplan
- e-biznes
Przypisy
- ↑ biznes, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-11-22] .