Blachodachówka
Blachodachówka – stalowe pokrycie dachowe produkowane z ocynkowanych blach stalowych o grubości 0,4-1,25 mm, powlekanych powłokami organicznymi o grubości od 25 μm (powłoki poliestrowe) do 200 μm (plastizol). Pośród powłók ochronnych stosowane są m.in: poliester, PVDF, TC 50, PRELAQ 50, pural lub plastizol. Waga 1 m² pokrycia waha się od 4,2–6,5 kg. Stosowane są na pokrycia o nachyleniu minimum 9–12°. Układa się je na drewnianych łatach. W przypadku mocowania na łatach stosuje się rozstaw 35 lub 40 cm w zależności od długości modułu montowanej blachodachówki. Arkusz blachodachówki to średnio 6 m² dachu.
Na dachu blachodachówka jest mocowana za pomocą specjalnych wkrętów samogwintujących z wodoodporną uszczelką i powłoką antykorozyjną[1]. Łaty przytwierdza się od dołu połaci stosując wkręty samowiercące ze specjalnymi kapturkami uszczelniającymi. Trwałość blachodachówki to średnio 30–50 lat[2].
Blachodachówka nadaje się na wszystkie rodzaje dachów stromych, o kącie nachylenia przynajmniej 9–12 stopni. Układa się ją na drewnianych łatach przy rozstawie od 35 do 40 cm (wyjątkiem jest tu blachodachówka samonośna).
Blachodachówka może być sprzedawana w arkuszach lub w modułach (blachodachówka modułowa).
Blachodachówka samonośna – specjalny rodzaj blachodachówki z wyprofilowaną łatą w górnej krawędzi panelu. Montowane są na profilach montażowych co nie wymaga stosowania łat.
Przypisy
- ↑ Менеджер, Купить металлочерепицу в Тюмени, самые хорошие цены, Металлопрокат купить в Тюмени, 13 grudnia 2020 [dostęp 2021-01-14] (ros.).
- ↑ Ewa Trusewicz: Dachówka czy blachodachówka? Które pokrycie dachowe lepsze? (pol.). 2013. [dostęp 2013-08-23].
Media użyte na tej stronie
Autor: Aw58, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kamiennej Górze
Autor: Mmanokhin, Licencja: CC BY-SA 3.0
Металлочерепица коричневого цвета
Autor: Budmat Bogdan Więcek, Licencja: CC BY 3.0
Dach pokryty blachodachówką modułową.