Black Watch

The Black Watch
Nemo me impune lacessit
Nikt nie wyzwie mnie bezkarnie
Ilustracja
Odznaka i tartan
Historia
Państwo Wielka Brytania
Sformowanie1881
Tradycje
Rodowód42 pułk piechoty
73 pułk piechoty
Działania zbrojne
I wś
II wś
Organizacja
DyslokacjaFort George
Rodzaj wojskpiechota lekka
Podległość51 Brygada Piechoty
Royal Regiment of Scotland

The Black Watch Battalion, Czarna Straż, 3rd Battalion, The Royal Regiment of Scotland (3 SCOTS)szkocki batalion piechoty.

Historia

W 1725 roku powstało 6 kompanii szkockich wystawianych przez klany Campbell, Munro, Grant i Fraser. Kompanie rozlokowano po całej Szkocji, a ich zadaniem było niedopuszczenie do walk między klanami i egzekwowanie zakazu posiadania broni. Jedna z kompanii została utworzona w Aberfeldy[1]. W 1739 roku utworzono 4 dodatkowe kompanie i z całości sformowano 42 pułk. Zasadą stało się rekrutowanie do niego tylko Szkotów.

Chrzest bojowy pułk przeszedł pod Fontenoy w 1745 roku, gdzie, pomimo przegranej Brytyjczyków, wyróżnił się walecznością. Następnie brał udział w działaniach zbrojnych przeciwko Indianom amerykańskim, walcząc m.in. pod Ticonderogą, oraz w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych[2].

W latach 1801–1815 42 pułk działał w składzie sił brytyjskich walczących przeciw Napoleonowi. Szlak bojowy rozpoczął w Egipcie, a skończył pod Waterloo. Następnie uczestniczył w wojnie krymskiej i działaniach w Indiach.

W 1881 roku 42 pułk połączony został z później powstałym 73 pułkiem z Perthshire, które stały się odpowiednio 1 i 2 batalionem nowo sformowanej jednostki o nazwie The Black Watch. W nowym składzie wziął udział w walkach w Egipcie w 1882 roku i II wojnie burskiej (1899–1902).

W czasie I wojny światowej pułk uczestniczył w działaniach bojowych we Francji, Flandrii, Palestynie i Mezopotamii. Wziął udział m.in. w bitwach nad Marną, pod Neuve-Chapelle, Arras, Ypres, Passchendeale, Loos oraz nad Sommą. 2 batalion brał udział w oblężeniu Al-Kut, zajęciu Bagdadu i w bitwie pod Megdido. Żołnierze pułku zyskali sobie przezwisko „Die Damen aus der Hölle” (Panie z piekła) z powodu swojej waleczności i noszonych w walce kiltów[3]. W II wojnie światowej pułk wziął udział w składzie 51 Dywizji Piechoty (Highland) uczestnicząc w obronie Krety, bitwach pod El-Alamein i Tobrukiem, inwazji na Sycylię, lądowaniu w Normandii, bitwach pod Caen i Falaise. Uczestniczył także w powstrzymaniu kontrofensywy niemieckiej w Ardenach oraz w przekraczaniu Renu[4].

Po II wojnie światowej regiment brał udział w wojnie koreańskiej, tłumieniu powstania Mau Mau w Kenii oraz w konflikcie w Irlandii Północnej. Żołnierze pułku stacjonowali też w garnizonie w Hongkongu, który przekazali w 1997 roku Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej[2].

W marcu 2003 roku 1 batalion wziął udział w II wojnie w Zatoce Perskiej, uczestnicząc w zajęciu Az-Zubayr i Basry. W czerwcu 2003 roku batalion powrócił do kraju, jednakże w lipcu 2004 roku ponownie wysłano go do Iraku, gdzie uczestniczył w działaniach bojowych w rejonie Faludży.

W 2006 roku, w wyniku reformy sił zbrojnych pułk Black Watch został zredukowany do stanu batalionu i włączony w skład nowej jednostki – Royal Regiment of Scotland jako 3 batalion.

Współczesność

Od 2006 roku Black Watch jest częścią Royal Regiment of Scotland jako 3 batalion (3 SCOTS). Wchodzi w skład 51 Brygady Piechoty. W 2007 roku przemieszczono go z Palace Barracks w Belfaście do Fort George w Inverness. Od 2009 roku batalion realizuje zadania w Afganistanie.

Główne koszary batalionu znajdują się w Fort George w Inverness. Batalion obejmuje trzy hrabstwa - Perthshire, Kinrossshire oraz Fife.

Batalion składa się z pięciu kompanii - 4 kompanie Armii Regularnej [Regular Army] oraz 1 kompanii Armii Terytorialnej [Territorial Army]. Identyczną nazwę nosi batalion kadetów - The Black Watch Battalion ACF, składający się z 4 kompanii (Alma, Burma, Korea oraz Ypres), swoich nowych członków rekrutuje w 3 hrabstwach, posiada 19 placówek.

Umundurowanie

Wyróżnikiem pułku był tartan klanu Campbell zwany „Government” oraz granatowy beret (Balmoral bonnet) z czerwonym pióropuszem (red hackle).

Po 2006 roku żołnierze Black Watch, jako 3 batalionu RROS noszą standardowy dla pułku tartan "Government No.1A" oraz beret Glengarry. Do munduru polowego nosi się beret khaki Tam O’Shanter z czerwonym pióropuszem.

Honorowi Szefowie

Przypisy

  1. Merriam-Webster's Geographical Dictionary. Praca zbiorowa. Wyd. 3. Londyn: Merriam-Webster, 2007, s. 2. ISBN 0-87779-546-0.
  2. a b Black Watch (Royal Highlanders) (ang.). [dostęp 2018-08-03].
  3. The Black Watch – First World War (ang.). [dostęp 2018-08-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-04)].
  4. The Black Watch – Second World War (ang.). [dostęp 2018-08-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-04)].

Media użyte na tej stronie