Blitz (naloty)

Winston Churchill wizytuje zniszczoną katedrę w Coventry, która stała się jednym z symboli dewastacji spowodowanej przez kampanię blitz.
Londyn po bombardowaniu

Blitz (z niem. „błyskawica”) – seria nalotów niemieckich na Wielką Brytanię, mających miejsce podczas II wojny światowej, w okresie od 7 września 1940 do 10 maja 1941.

Historia

Był to fragment większej bitwy o Anglię i jedna z największych kampanii nalotów podczas II wojny światowej. Pierwszym celem nalotów był Londyn, później Luftwaffe rozszerzyła naloty na inne cele, w przeważającej większości – cywilne. Szacuje się, że na skutek nalotów niemieckich zginęło ponad 40 tys. cywilów, z tego połowę stanowili mieszkańcy Londynu.

Początkowo naloty były prowadzone w dzień. Gdy straty niemieckie rosły, naloty zmieniły się na nocne.

Celem blitzu było osłabienie morale Brytyjczyków i skłonienie ich do zawarcia pokoju. Cel ten nie został zrealizowany; historycy krytykują go nie tylko za wyjątkową brutalność, ale także wskazując, że bardziej efektywne byłoby bombardowanie celów militarnych i przemysłowych. Dodatkowo, kampania blitz stała się jednym z usprawiedliwień dla podobnych, lecz znacznie bardziej efektywnych, nalotów alianckich na Niemcy.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Churchill CCathedral H 14250.jpg
Winston Churchill walking through the ruined nave of Coventry Cathedral, England, after it was severely damaged in the Coventry Blitz of 14–15th November 1940
LondonBombedWWII full.jpg
Injuries brought about during the bombing of London.