Bluszczowa

Bluszczowa
Państwo Polska
 Czechy
PasmoSudety,
Góry Stołowe
Wysokość523 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Bluszczowa”
Ziemia50°27′50,324″N 16°14′47,573″E/50,463979 16,246548

Bluszczowa (523 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce i północno-wschodnich Czechach, w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych[1].

Wzniesienie położone w środkowo-zachodniej części pasma Gór Stołowych, na północ od centrum miejscowości Kudowa-Zdrój, po północno-zachodniej stronie od wzniesienia Świni Grzbiet[1].

Jest to rozciągnięte wzniesienie w kształcie wrzeciona o stromych zboczach, z płaskim mało podkreślonym wierzchołkiem, górujące od północy nad Czermną. Wzniesienie ze względu na kształt i położenie jest łatwo rozpoznawalne w terenie.

Wzniesienie zbudowane z górnokredowych piaskowców[1].

Na północny zachód od szczytu wzniesienia przebiega granica polsko-czeska.

Wierzchołek wzniesienia częściowo porasta las a od szczytu w kierunku północno-zachodnim, w stronę granicy, rozciąga się obszerna górska polana. Grzbiet i zbocza w górnej partii porośnięte częściowo lasem świerkowym regla dolnego z domieszką drzew liściastych. Południowo-zachodnie, oraz północno-wschodnie zbocza wzniesienia w niższych partiach zajmują nieużytki i łąki górskie z ciekawą roślinnością. Zbocza po czeskiej stronie są bardziej zalesione.

Południowo-wschodnim podnóżem wzniesienia przebiega lokalna droga z Czermnej do Pstrążnej oraz przepływa Czermnica tworząc między wzniesieniem a Świni Grzbietem niewielki przełom.

Od południowego zachodu wzniesienie graniczy z Obniżeniem Kudowy.

Przypisy

  1. a b c Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 13: Góry Stołowe. Warszawa-Kraków: Wydawnictwo PTTK „KRAJ”, 1992, s. 39. ISBN 83-7005-301-7.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
U+25B2.svg
Black up-pointing triangle , U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
Sudety mapa.png
Mapa Sudetów