Bożenna Rażniewska

Bożenna Zofia Rażniewska
Data i miejsce urodzenia23 marca 1925
Czeladź
Data i miejsce śmierci14 września 1944
Warszawa
Miejsce spoczynkuCmentarz Powstańców Warszawy
Narodowośćpolska
RodziceJadwiga z Gumińskich i Józef Rażniewski

Bożenna Zofia Rażniewska ps. "Kuba" (ur. 23 marca 1925 w Czeladzi, zm. 14 września 1944 w Warszawie) – harcerka Szarych Szeregów, uczestniczka powstania warszawskiego.

Córka Józefa Leona Rażniewskiego i Jadwigi z Gumińskich (należała do POW). Uczyła się w szkole w Czeladzi i w gimnazjum ss. urszulanek w Tarnowie, zaś od 1939 – w Krakowie. W 1940 jej ojciec, dyrektor kopalń "Mars", "Jowisz" i "Saturn", został uwięziony przez okupanta w obozie koncentracyjnym Dachau, gdzie zginął w 1941. Bożenna po ukończeniu czterech klas gimnazjum, przerwała naukę i wyjechała do Warszawy, gdzie przeniosła się jej matka. Rozpoczęła pracę w fabryce konfekcyjnej "Attoza" i naukę w szkole chemicznej przy ul. Hożej. Równocześnie uczyła się do matury na tajnych kompletach liceum ogólnokształcącego i służyła w Szarych Szeregach (żeńska drużyna "Grupa Wykonawcza").

1. dnia powstania warszawskiego przed wybuchem Godziny "W" przybyła na punkt zbiórki przy ul. Świętokrzyskiej 18. Wkrótce rozpoczęła służbę łączniczki w 165. plutonie 2. kompanii "Szare Szeregi" w batalionie "Kiliński" Armii Krajowej. Uczestniczyła m.in. w ataku na Pocztę Główną (plac Napoleona, obecnie Powstańców Warszawy). Wtedy też została ranna w udo, lecz mimo to nie przerwała służby. Następnie brała udział w akcjach zdobywania PASTy przy ul. Zielnej 37. Była łączniczką, lecz wykonywała również zadania należące do sanitariuszki. Wydobywała zasypanych spod gruzów, przenosiła do szpitali rannych podczas akcji żołnierzy.

We wrześniu, ciężko chora, przebywała w szpitalu powstańczym przy ul. Hożej 13. Tam też zmarła 14 września 1944. Spoczywa na Cmentarzu Powstańców Warszawy (kwatera 19; podpisano jedynie: Bożena Raźniewska lat 19). Jej symboliczny grób znajduje się na Powązkach w kwaterach żołnierzy 2. kompanii baonu "Kiliński".

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Literatura

  • Sylwetki kobiet-żołnierzy, tom II pod redakcją Krystyny Kabzińskiej. Fundacja "Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek", Toruń 2006. ​ISBN 978-83-88693-12-0​. s. 360-362.