Bogdan

Bogdan
Wymowa

/ˈbɔɡ.dan/

Płeć

męskie

Język (i)

słowiańskie

Imieniny

6 lutego, 19 marca, 14 lipca, 17 lipca, 10 sierpnia, 31 sierpnia, 2 września, 9 października, 8 listopada, 10 grudnia

Znaczenie
Języki

języki słowiańskie

Słowo

Bóg + dany

Znaczenie

„dany przez Boga”

Alternatywne nazwy
Warianty w języku polskim

Bohdan

Warianty obcojęzyczne

biał. Багдан,
ros. Богда́н

Odpowiednik dla płci przeciwnej

Bogdana, Teodozja

Pokrewne imiona

Teodor, Teodozy (gr.)

Bogdan, Bogudan, Bogodan, Bohdan, Bodan – męskie imię pochodzenia słowiańskiego.

Budowa oraz znaczenie

Imię Bogdan jest przykładem staropolskiego, złożonego, osobowego imienia dwuczłonowego, które jest reliktem imion pogańskich używanych we wczesnym średniowieczu przez Słowian[1]. Wywodzi się od wyrazów Bóg i dan (czyli dany), tak więc imię to można objaśnić jako „dany przez Boga”. Witold Taszycki zaliczył je do grupy najstarszych polskich imion osobowych[2].

Pochodzenie

Jest to jedno z nielicznych imion w językach słowiańskich z elementem -dan, stąd niektórzy badacze przypuszczają, że zostało ono przyjęte przez Słowian od irańskich Scytów, gdzie istniało imię Bagadata mające to samo znaczenie. Także inne imiona słowiańskie ze składnikami Bogu- lub Bogo- (np. Bogumił czy Bogusław) mogą być słowiańskim naśladownictwem irańskich imion używanych w czasach od VI do IV wieku p.n.e., takich jak Bagafarna („mający sławę od Boga”).

Imię Bogdan może też być uznane za słowiański odpowiednik greckiego imienia Teodor oraz łacińskiego Deusdedit mających to samo znaczenie.

W językach ruskich począwszy od XIV wieku zaczęła się pojawiać postać Bohdan ze względu na wschodniosłowiańskie przejście głoski g w h, która stała się po jakimś czasie formą dominującą także na ziemiach polskich. Rodzima forma imienia Bogdan zaczęła być popularna począwszy od XIX wieku, od tego czasu jest zdecydowanie częściej wybierana.

Żeński odpowiednik: Bogdana

Bogdan, Bohdan imieniny obchodzi: 6 lutego, 19 marca, 14 lipca, 17 lipca, 10 sierpnia, 31 sierpnia, 2 września, 9 października, 8 listopada i 10 grudnia.

Podobne imiona: Bogdał, Bogdaj, Bogdasz, Bogodar, Boguchwał, Bogumił, Bogumysław, Bogurad, Bogusąd, Bogusław, Bogwiedz.

Znane osoby noszące imię Bogdan

Znane osoby noszące imię Bohdan

Przypisy

Bibliografia

  • Zenon Klemensiewicz: Gramatyka historyczna języka polskiego. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981. ISBN 83-01-00995-0.
  • Witold Taszycki: Najdawniejsze polskie imiona osobowe. Kraków: 1926.

Zobacz też