Bogusław Grzesik

Bogusław Grzesik
Data i miejsce urodzenia25 lutego 1940
Sędziszów Małopolski
Doktor habilitowany nauk technicznych
Specjalność: energoelektronika, nadprzewodnictwo
Alma MaterPolitechnika Śląska
Doktorat1973
Habilitacja1993
Nauczyciel akademicki
UczelniaPolitechnika Śląska
Stanowiskoprofesor nadzwyczajny
Okres zatrudn.od 1967
Dziekan
WydziałElektryczny
Okres spraw.1999–2005
PoprzednikTadeusz Rodacki
NastępcaLesław Topór-Kamiński
Kierownik
KatedraEnergoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki
Okres spraw.2004–2009
NastępcaKazimierz Gierlotka

Bogusław Grzesik (ur. 25 lutego 1940 w Sędziszowie Młp.) – polski elektrotechnik, specjalista w zakresie energoelektroniki, elektroniki przemysłowej i nadprzewodnictwa, profesor nadzwyczajny w Politechnice Śląskiej, dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w latach 1999-2005.

Życiorys

Studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej ukończył w 1967. Następnie rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Katedrze Napędu Elektrycznego. W 1973 obronił doktorat na podstawie pracy pt. Analiza procesów kształtowania napięcia w falownikach z modulacją szerokości impulsów przeznaczonych do zasilania silników asynchronicznych zrealizowany pod kierunkiem prof. Zygmunta Kuczewskiego. W 1993 uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie monografii pt. Analiza komutacji w przekształtnikach energoelektronicznych doskonałych i idealnych. Od 1995 pracuje w Politechnice Śląskiej na stanowisku profesora nadzwyczajnego[1].

W 1997 został kierownikiem Zakładu Napędu Elektrycznego i Energoelektroniki w Instytucie Elektrotechniki Teoretycznej i Przemysłowej, który w 2004 roku przekształcony został w samodzielną Katedrę Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki. Funkcję kierownika Katedry sprawował do 2009. W latach 1999-2005 był dziekanem Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej[2]. Z jego inicjatywy utworzone zostały między innymi Wydziałowe Laboratorium Komputerowe, Laboratorium Robotów Mobilnych i Laboratorium Nadprzewodnictwa.

Dorobek naukowy

Głównym obszarem jego zainteresowań badawczych jest energoelektronika i związane z nią dziedziny pokrewne – elektronika przemysłowa i napęd elektryczny. Prowadzi badania także w zakresie robotyki i nadprzewodnictwa. W tym pierwszym zakresie jest pomysłodawcą i współtwórcą robota mobilnego HEXOR. W zakresie nadprzewodnictwa kierował zespołami badawczymi Politechniki Śląskiej w ramach trzech międzynarodowych projektów badawczych finansowanych z programów ramowych Unii Europejskiej. Wraz z zespołem z katedry brał udział w realizacji programu rządowego Polskie Sztuczne Serce[3][4].

Jest autorem ponad 250 prac naukowych, artykułów, patentów oraz opracowań technicznych. Kierował kilkunastoma krajowymi projektami badawczymi oraz koordynował w Politechnice Śląskiej kilka projektów międzynarodowych. Wypromował 15 doktorów nauk, z czego 3 uzyskało stopień doktora habilitowanego. Jest członkiem Sekcji Napędu Elektrycznego i Energoelektroniki Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem komitetów naukowych i wydawniczych kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Wielokrotnie nagradzany za pracę naukową nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagrodami Rektora Politechniki Śląskiej oraz nagrodami branżowych towarzystw naukowych[5].

Przypisy

  1. Bogusław Grzesik, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2015-02-27].
  2. Poczet Dziekanów (pol.). Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej. [dostęp 2015-01-16].
  3. Katarzyna Wojtachnio: Z sercem do robotyki (pol.). Biuletyn Politechniki Śląskiej. kwiecien 2010 s. 20-21. [dostęp 2015-01-16].
  4. Opis przedsięwzięć i wykonawców programu (pol.). Biuletyn Programu Polskie Sztuczne Serce. Nr 1, grudzień 2008 s. 9. [dostęp 2015-01-16].
  5. Bogusław Grzesik (pol.). Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej – KENER. [dostęp 2015-02-25].