Bohater ostatniej akcji (ścieżka dźwiękowa)

Last Action Hero: Music from the Original Motion Picture
Okładka
Wykonawca ścieżki dźwiękowej
różni wykonawcy
Wydany

8 czerwca 1993

Gatunek

heavy metal[1][2]hard rock[1][3]muzyka filmowa[2]

Długość

55:18

Wydawnictwo

Columbia

Single z albumu Last Action Hero: Music from the Original Motion Picture
  1. Big Gun
    Wydany: 24 maja 1993
  2. Real World
    Wydany: 31 maja 1993
  3. What the Hell Have I
    Wydany: 7 czerwca 1993
  4. Angry Again
    Wydany: 14 czerwca 1993
  5. Two Steps Behind
    Wydany: 24 sierpnia 1993

Last Action Hero: Music from the Original Motion Pictureścieżka dźwiękowa promująca film Bohater ostatniej akcji w reżyserii Johna McTiernana z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej. Ukazała się 8 czerwca 1993 nakładem wytwórni Columbia. Wśród wykonawców, których utwory wykorzystano na soundtracku, znaleźli się m.in. AC/DC, Alice in Chains, Anthrax, Def Leppard, Fishbone, Megadeth i Queensrÿche.

10 lipca album uplasował się na 7. miejscu w zestawieniu Billboard 200. 24 sierpnia uzyskał w Stanach Zjednoczonych certyfikat platynowej płyty, za sprzedaż miliona egzemplarzy. Został on przyznany przez tamtejsze zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki Recording Industry Association of America (RIAA). Soundtrack, w przeciwieństwie do filmu, zebrał przychylne oceny i okazał się sukcesem. Krytycy chwalili go za dobór artystów i różnorodność.

Utwory

Zespół Alice in Chains (na zdj. w 1988) był jedynym wykonawcą, który na soundtracku zamieścił dwa utwory

Ścieżkę dźwiękową Last Action Hero: Music from the Original Motion Picture wypełnia dwanaście utworów[2][4]. Część artystów specjalnie na jej potrzeby napisało premierowe kompozycje, wśród nich „Big GunAC/DC, „Real WorldQueensrÿche i „Last Action Hero” Tesli. „Real World” powstał według sugestii Michaela Kamena, który przyjaźnił się z muzykami Queensrÿche i współpracował z nimi przy ich debiutanckim albumie studyjnym The Warning (1984) oraz singluSilent Lucidity” (1990). „[Kamen] powiedział nam, że chce prawdziwej nawiedzonej ballady, ale nic zbyt sentymentalnego. Powiedział też, że piosenka powinna zaczynać się powoli, wreszcie uwolnić się i uderzyć naprawdę mocno” – przyznawał gitarzysta Michael Wilton[5]. Z kolei Tommy Skeoch z formacji Tesla argumentował: „To był właściwie trzeci lub czwarty raz, kiedy zaproponowano nam zrobienie filmu, ale dopiero teraz się udało. Kiedy otrzymaliśmy telefon w sprawie filmu, od samego początku miałem co do tego dobre przeczucia. Pisaliśmy już piosenki na nasz następny album [Bust a Nut, 1994], ale doszliśmy do wniosku, że dlaczego by nie napisać piosenki, po prostu taki byłby scenariusz. Napisaliśmy ją w półtorej godziny”[5].

Wokalista i gitarzysta Alice in Chains, Jerry Cantrell twierdził, że zespół nie napisał utworów „What the Hell Have I” i „A Little Bitter” specjalnie z myślą o filmie. „Pracowaliśmy nad «What the Hell Have I» i «A Little Bitter», kiedy zaproponowano nam udział przy współtworzeniu ścieżki dźwiękowej, i uznaliśmy, że będą one idealne. Jesteśmy bardzo zadowoleni z obydwu piosenek, zwłaszcza, że były to pierwsze nagrania, które zarejestrowaliśmy wspólnie z naszym nowym basistą Mikiem Inezem[5]. Muzycy nagrali oba utwory wiosną 1993 w trakcie przerwy w trasie koncertowej promującej album Dirt (1992)[a][7]. Gitarzysta grupy Anthrax, Scott Ian przyznawał, że utwór „Poison My Eyes” pochodził z sesji do szóstego albumu studyjnego Sound of White Noise (1993). „Kiedy poproszono nas o zrobienie ścieżki dźwiękowej, wróciliśmy, ponownie zmieniliśmy wokale i zremiksowaliśmy piosenkę. Potem brzmiało tak dobrze, jak wszystko na Sound of White Noise, więc wiedzieliśmy, że będzie dobre dla ścieżki dźwiękowej” – argumentował[5].

Kompozycja „Angry AgainMegadeth pochodzi z sesji do piątej płyty formacji – Countdown to Extinction (1992)[8]. „Nie chcieliśmy zrobić tylko «jednorazowej» piosenki filmowej, więc skorzystaliśmy z okazji, żeby zagrać kolejny kawałek Megadeth. Pracowaliśmy nad «Angry Again» z nastawieniem, że jest on równie ważny jak «Symphony of Destruction» lub «Sweating Bullets»” – wspominał Marty Friedman[5].

Zespół Def Leppard, będąc zajętym koncertowaniem, nadesłał szkic utworu „Two Steps Behind”, którego akustyczna wersja ukazała się rok wcześniej na stronie B singla „Make Love Like a Man”. Kamen dodał do kompozycji orkiestrową oprawę smyczkową[8]. Z kolei utwór „Swim” pojawił się kilka tygodni wcześniej na albumie Give a Monkey a Brain and He’ll Swear He’s the Center of the Universe Fishbone[8].

Wydanie i promocja

Soundtrack promował utwór „Big Gun” grupy AC/DC (na zdj. w 2009), który jako pierwszy w ich dorobku osiągnął szczyt notowania „Billboardu

Pierwszym singlem promującym soundtrack był „Big Gun” grupy AC/DC, opublikowany 24 maja. Teledysk wyreżyserował David Mallet[3], a wystąpił w nim Arnold Schwarzenegger (m.in. przebrany w charakterystyczny strój wzorowany na mundurek szkolny, będący nieodłącznym elementem scenicznym gitarzysty Angusa Younga)[1][8]. Utwór wykorzystywano w zwiastunach zapowiadających film, a także w kampaniach telewizyjnych i radiowych[3]. Dzięki dużej rotacji otrzymanej w MTV, „Big Gun” okazał się sukcesem, docierając, jako pierwszy utwór w dorobku AC/DC, na szczyt listyBillboarduAlbum Rock Tracks[8].

Wydanie teledysku na miesiąc przed premierą filmu Bohater ostatniej akcji (reż. John McTiernan) zapewniło, zdaniem Diarmuida Quinna – pełniącego w owym czasie funkcję wiceprezesa ds. marketingu w wytwórni Columbia – dobrą promocję zarówno ścieżce dźwiękowej, jak i samemu filmowi[3]. W ramach dalszej kampanii promocyjnej opublikowano cztery single – 31 maja „Real World” Queensrÿche, 7 czerwca „What the Hell Have I” Alice in Chains, 14 czerwca „Angry Again” Megadeth[3] i 24 sierpnia „Two Steps Behind” Def Leppard[9].

Premiera Last Action Hero: Music from the Original Motion Picture miała miejsce 8 czerwca[3][8]. Na płycie znalazła się również koncertowa wersja utworu „Dream On” z repertuaru Aerosmith, którego nagranie pochodzi z programu MTV 10th Anniversary Special z 1991, gdzie został wykonany wraz z orkiestrą pod batutą Kamena[1][3][8].

Poszerzając kampanię promocyjną, wytwórnie Columbia i Sony nawiązały współpracę z siecią fast foodów Burger King oraz siecią detaliczną Musicland, która rozprowadzała wkładki do tac z kuponami rabatowymi na zakup albumu i innych gadżetów związanych z filmem w sieciach sklepów Sam Goody, Musicland i Suncoast[1].

Odbiór

Krytyczny

Recenzje
WydawcaOcena
AllMusic4.5/5 gwiazdek[2]
Billboardkorzystna[10]
Circus4/5 gwiazdek[11]
„Guitar School”korzystna[5]
Music Week5/5 gwiazdek[4]
Rock Hardmieszana[12]

Ścieżka dźwiękowa, w przeciwieństwie do filmu, który zebrał negatywne recenzje, okazała się sukcesem[8][13]. Jason Birchmeier z AllMusic ocenił soundtrack na 4,5 gwiazdki w pięciostopniowej skali, argumentując: „Ścieżka dźwiękowa z filmu ma znaczącą trwałą wartość, służąc jako cudowna migawka burzliwej sceny hardrockowej z początku lat 90.” Autor zwracał uwagę, że największą zaletą płyty jest jej różnorodność[2]. Tygodnik „Billboard” napisał, że soundtrack „to monstrualny zbiór najcięższych nazwisk metalu, ergo uczta dla rockowych słuchaczy”. Recenzent całość wydawnictwa określał mianem „potężnego pakietu, bezkonkurencyjnego pod względem wartości gwiazd i muzycznego kalibru”[10].

Magazyn branżowy „Guitar School” – który swój artykuł opatrzył tytułem Last Guitar Heroes – pisał: „Kiedy Columbia Pictures musiała stworzyć najcięższą, najbardziej zaciekłą, najbardziej kopiącą tyłek ścieżkę dźwiękową wielkości [Arnolda] Schwarzeneggera do ich przebojowego blockbustera, Bohater ostatniej akcji [1993], wezwali najlepszych gitarzystów świata: Angusa Younga z AC/DC, który potrafi wypluwać zabójcze riffy, tak jak Jack Slater wystrzeliwuje naboje kalibru 9mm; Marty’ego Friedmana, potrafiącego grać z tak niesamowitą szybkością, że w porównaniu z nim sceny pościgu z filmu Jak to się robi w Chicago [1986, reż. John Irvin] wyglądają niczym spacer po parku; Jerry’ego Cantrella z Alice in Chains, który potrafi sprawić, by jego Gibson Les Paul brzmiał ciężej niż szkielet z litego tytanu Terminatora[5].

Michael Christopher, w swoim obszernym artykule, poświęconemu ścieżce dźwiękowej, pisał, że „patrząc na to dzisiaj, to ciekawa mieszanka, ale po jej wydaniu była dźwiękowym uosobieniem zmieniającego się muzycznego krajobrazu. To był czas, kiedy Aerosmith, Alice in Chains, Megadeth i Cypress Hill mieli sens, by być częścią tego samego spisu utworów. Jeśli chodzi o rock, grunge, metal i gdzie krzyżuje się hip-hop, granice się zatarły”[8].

Komercyjny

26 czerwca 1993 soundtrack zadebiutował na 12. pozycji w zestawieniu Billboard 200, zaliczając tzw. „gorący debiut”[14]. 10 lipca awansował na 7. lokatę[15]. Poza Stanami Zjednoczonymi, uplasował się m.in. na 7. miejscu nowozelandzkiej listy NZ Top 40 Albums Chart[16]. 10 sierpnia, osiągnąwszy próg sprzedaży 500 tys. kopii w Stanach Zjednoczonych, uzyskał certyfikat złotej płyty, przyznany przez zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki Recording Industry Association of America (RIAA)[17]. 24 sierpnia, dwa tygodnie później, album przekroczył wolumen miliona sprzedanych egzemplarzy, dzięki czemu otrzymał od RIAA certyfikat platynowej płyty[17]. Wszystkie pięć singli odnotowało miejsca w czołowej 25. notowania listy Album Rock Tracks „Billboardu”[8].

Zestawienia

W 2014 Jennifer Wood z „Rolling Stone’a” sklasyfikowała soundtrack w rankingu „20 ścieżek dźwiękowych do złych filmów”. W swoim uzasadnieniu autorka przyznała, że Arnold Schwarzenegger nie posiada talentu aktorskiego, co, w jej ocenie, było jednym z powodów, dla których „długo oczekiwane post-postmodernistyczne podejście Johna McTiernana do he-manowych filmów akcji klapnęło w box offisie”. Wood pozytywnie oceniała ścieżkę dźwiękową – według niej „zdołała [ona] jednak przewyższyć materiał źródłowy przypominający klapę, dzięki utworom takich wykonawców, jak Alice in Chains, AC/DC, Def Leppard, Cypress Hill, Fishbone, Anthrax i Aerosmith”[18].

RokTytułPublikacjaPozycjaŹródło
2014„20 ścieżek dźwiękowych do złych filmów”Rolling Stone[18]

Lista utworów

Last Action Hero: Music from the Original Motion Picture[19]
NrTytuł utworuWykonawcaAutorzyDługość
1.Big GunAC/DCAngus YoungMalcolm Young4:24
2.What the Hell Have IAlice in ChainsJerry Cantrell3:58
3.Angry AgainMegadethDave Mustaine3:47
4.Real WorldQueensrÿcheQueensrÿche i Michael Kamen4:21
5.Two Steps BehindDef LeppardJoe Elliott4:19
6.„Poison My Eyes”AnthraxCharlie BenanteScott IanJohn BushFrank Bello7:04
7.Dream On” (wersja koncertowa)AerosmithSteven Tyler5:42
8.„A Little Bitter”Alice in ChainsLayne Staley • Cantrell • Mike InezSean Kinney3:52
9.„Cock the Hammer”Cypress HillB-RealSen DogDJ Muggs4:11
10.SwimFishboneJohn Bigham4:13
11.„Last Action Hero”TeslaFrank HannonJeff Keith • Tommy Skeoch • Brian Wheat5:44
12.„Jack the Ripper” (feat. Buckethead)Michael Kamen i Los Angeles Rock and Roll EnsembleMichael Kamen3:43
55:18

Personel

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[19]:

Produkcja

Oprawa graficzna

Pozycje na listach i certyfikaty

Uwagi

  1. Alice in Chains byli jedynym wykonawcą, który na ścieżce dźwiękowej zamieścił dwie kompozycje[6].
  2. Sprzedaż ustalona na podstawie certyfikatu przyznanego 24 sierpnia 1993[17].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d e John Goff, Troy J. Augusto. Last Motion Hero: Arnold Puts Pedal to the Metal. „Cashbox”, s. 9, 25 czerwca 1993. ISSN 0008-7289. 
  2. a b c d e Jason Birchmeier: Last Action Hero (Original Soundtrack). AllMusic. [dostęp 2020-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-02)]. (ang.).
  3. a b c d e f g Deborah Russell. Sony in Overdrive for ‘Hero’ Tie-Ins. „Billboard”, s. 1, 122, 22 maja 1993. ISSN 0006-2510. 
  4. a b Andy Martin. Market Preview. „Music Week”, s. 8, 10 lipca 1993. ISSN 0265-1548. 
  5. a b c d e f g Last Guitar Heroses. „Guitar School”, s. 86, 133, 135, wrzesień 1993. ISSN 1058-0220. 
  6. Mike Smith. Just Some Rock Dudes from Seattle!. „Livewire”, s. 25, wrzesień 1993. ISSN 1059-4809. 
  7. David de Sola: Alice in Chains: The Untold Story. Thomas Dunne Books, 2015, s. 197. ISBN 978-1250048073. (ang.).
  8. a b c d e f g h i j Michael Christopher: Grunge, Metal and Rock Blend on ‘Last Action Hero’ Soundtrack. [dostęp 2020-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-26)]. (ang.).
  9. 23 Years Ago Def Leppard Release Two Steps Behind Single in USA. [dostęp 2020-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-08)]. (ang.).
  10. a b Album Reviews. „Billboard”, s. 49, 12 czerwca 1993. ISSN 0006-2510. 
  11. Mordechai Kleidermacher. Longplayers. „Circus”, s. 84, 31 sierpnia 1993. ISSN 0009-7365. 
  12. Last Action Hero – Soundtrack. „Rock Hard”. ISSN 1437-8140. [dostęp 2022-01-22]. [zarchiwizowane z adresu 2022-01-22]. (niem.). 
  13. Martin Huxley: AC/DC: The World’s Heaviest Rock. St. Martin’s Press, 2015, s. 193–194. ISBN 978-1-250-09652-4. (ang.).
  14. Billboard 200 – Week of June 26, 1993. Billboard. [dostęp 2020-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-26)]. (ang.).
  15. a b Billboard 200 – Week of July 10, 1993. Billboard. [dostęp 2020-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-26)]. (ang.).
  16. a b Soundtrack – Last Action Hero. charts.org.nz. [dostęp 2022-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-11)]. (ang.).
  17. a b c d Gold & Platinum – RIAA. Recording Industry Association of America. [dostęp 2020-08-26]. (ang.).
  18. a b Jennifer Wood. Play the Album, Burn the Film: 20 Great Soundtracks from Bad Movies. „Rolling Stone”. ISSN 0035-791X. [dostęp 2022-01-22]. [zarchiwizowane z adresu 2022-01-22]. (ang.). 
  19. a b Last Action Hero (Music from the Original Motion Picture) (1993, CD). Discogs. [dostęp 2021-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-10)]. (ang.).
  20. Michael Kamen – Last Action Hero (Original Score from the Motion Picture) (1993, CD). Discogs. [dostęp 2022-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-03)]. (ang.).
  21. William Ruhlmann: Last Action Hero (Original Score) – Michael Kamen. AllMusic. [dostęp 2022-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-03)]. (ang.).
  22. Soundtrack – Last Action Hero. Hitparade.ch. [dostęp 2022-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-11)]. (niem.).
  23. Soundtrack – Last Action Hero. dutchcharts.nl. [dostęp 2022-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-11)]. (niderl.).
  24. Offizielle Deutsche Charts. offiziellecharts.de. [dostęp 2017-07-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-11)]. (niem.).
  25. Soundtrack – Last Action Hero. norwegiancharts.com. [dostęp 2022-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-11)]. (ang.).
  26. Soundtrack – Last Action Hero. swedishcharts.com. [dostęp 2011-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-11)]. (ang.).
  27. Soundtrack – Last Action Hero. austriancharts.at. [dostęp 2022-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-11)]. (niem.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

4.5 stars.svg
Autor: User:Estoy Aquí, Licencja: CC BY 2.5
4.5/5 stars used for ratings on en.wikipedia
4 stars.svg
Autor: User:Estoy Aquí, Licencja: CC BY 2.5
4/5 stars used for ratings on en.wikipedia
AC DC Black Ice Tour 2009 Buenos Aires 4 de Diciembre (4237872879).jpg
Autor: Ed Vill from Caracas, Venezuela, Licencja: CC BY 2.0
AC/DC Argentina 2009 - Estadio Monumental, Buenos Aires. Live at River Plate. Black Ice World Tour.
Last Action Hero Soundtrack (Album-CD) (USA-1993).jpg
Compact disc of the soundtrack album promoting American fantasy action comedy film Last Action Hero (1993).
5 stars.svg
Autor: User:Estoy Aquí, Behnam N, Licencja: CC BY 2.5
5/5 stars used for ratings on en.wikipedia