Bolesław Michał Kasprowicz

Bolesław Michał Kasprowicz
Ilustracja
Bolesław Kasprowicz
Data i miejsce urodzenia

29 września 1859
Czempiń

Data i miejsce śmierci

15 października 1943
Warszawa

Zawód, zajęcie

przedsiębiorca

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal Niepodległości Order Lwa Białego III Klasy (Czechosłowacja)

Bolesław Michał Kasprowicz (ur. 29 września 1859 w Czempiniu, zm. 15 października 1943 w Warszawie) – polski przemysłowiec, kupiec, działacz narodowy, fundator, prezydent i honorowy obywatel Gniezna, pierwszy polski prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Bydgoszczy, organizator Giełdy Drzewnej w Bydgoszczy.

Życiorys

Był synem Dionizego Kasprowicza i Salomei z Kuczyńskich. Ukończył szkołę handlową w Poznaniu. W 1888 roku założył fabrykę wódek, która była jednym z pierwszych polskich zakładów tego typu na ziemiach pruskich. Wytwórnia znana była z wyrabiania trunków o polsko brzmiących nazwach i produkcji wielu ich gatunków (wódki, likiery, koniaki). Bolesław Kasprowicz eksportował swoje wyroby do Niemiec, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Francji oraz Stanów Zjednoczonych. Logiem firmy był karp oraz litery „B.K.”.

Znak graficzny Fabryki wódek zdrowotnych i deserowych B KASPROWICZ

Bolesław Kasprowicz zasłużył się dla rozwoju polskiego życia społecznego i gospodarczego na Pomorzu. Był znanym filantropem. Zasiadał w magistracie Gniezna a w 1919 roku objął funkcję polskiego prezydenta miasta. Ufundował Gimnazjum Żeńskie im. błogosławionej Jolenty. Wsparł przygotowania do wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w którym udział wziął jego syn Bolesław Piotr Kasprowicz. Współorganizował Targi Poznańskie. W latach 1918–1920 został pierwszym polskim prezesem Izby Przemysłowo-Handlowej w Bydgoszczy.

Niemieckojęzyczna reklama sklepów firmowych Bolesława Kasprowicza w Gnieźnie i w Berlinie, ok. 1913 r.

W czasie II wojny światowej został wysiedlony do Generalnego Gubernatorstwa. Najpierw przebywał wraz z rodziną w Krośnie, a potem w Warszawie, gdzie w 1943 roku zmarł.

Pochowany na Cmentarzu św. Piotra i Pawła w Gnieźnie.

Odznaczenia i wyróżnienia

Przypisy

  1. a b Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest?. Warszawa: Wydawnictwo Głównej Księgarni Wojskowej, 1938, s. 327. [dostęp 2020-06-24].
  2. M.P. z 1933 r. nr 294, poz. 322 „za udział w powstaniu wielkopolskim oraz pracę społeczną”.
  3. M.P. z 1937 r. nr 259, poz. 409 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”.
  4. Kasprowicz Bolesław. Urząd Miejski w Gnieźnie.[dostęp 2014-03-11]

Bibliografia

  • Antoni Gąsiorowski, Jerzy Topolski [red.]: Wielkopolski Słownik Biograficzny. Warszawa-Poznań: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, s. 321. ISBN 83-01-02722-3.
  • Encyklopedia Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej – praca zbiorowa wyd. Towarzystwo Miłośników Gniezna 2011.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Reklama koniaków i likierów Bolesława Kasprowicza.png
Reklama likierów i koniaków z gnieźnieńskiej wytwórni Bolesława Kasprowicza założonej w 1888 roku.
Bolesław Kasprowicz.jpg
Zdjęcie zamieszczone w tableau "Wielkopolska Ilustracja nr 29"
Fabryka B Kasprowicz - Logo.jpg
Logo Bolesław Michał Kasprowicz ogłoszenie reklamowe w książce "Ilustrowany Przewodnik po Gnieźnie i okolicy" wydanej nakładem Księgarni W. Lebiedzinskiej, Gniezno 1929