Borsalino

Portret artysty w kapeluszu borsalino (mal. St. Lentz, 1915)

Borsalino – typ męskiego kapelusza filcowego z szerokim miękkim rondem i lekko załamaną pośrodku główką, wprowadzony i spopularyzowany w świecie przez firmę Giuseppe Borsalino. Modny już w fin de siècle'u, dominował do I wojny światowej jako typ męskiego kapelusza bardziej funkcjonalny od tradycyjnych cylindrów i szapoklaków.

Historia

Założycielem firmy produkującej znaną w świecie markę męskich kapeluszy był w 1857 roku Giuseppe Borsalino. Wytwórnia znajduje się w Alessandrii (Piemont).

Okresem świetności firmy był koniec XIX i początek XX wieku, gdy kapelusz stanowił nieodłączny element męskiej elegancji. Produkowano wówczas całą gamę modeli, między innymi: melonik, szapoklak, homburg, fedora, panama. Wyroby rozprowadzano nie tylko we Włoszech, ale też we Francji, Anglii i USA. Pod koniec XX wieku, ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie, produkcja uległa ograniczeniu, a wytwórnia stanęła na skraju bankructwa[1]. Po kilku przekształceniach własnościowych została ostatecznie w 2015 roku wykupiona przez firmę Haeres Equita[2][3]. W następstwie tego przejęcia zmodernizowano system dystrybucji i marketingu. Asortyment produkcji poszerzono o odzież, zegarki i akcesoria modowe. Dzisiaj kapelusze firmy Borsalino znów są dostępne w salonach mody Londynu, Nowego Jorku, a nawet w Jerozolimie[4].

W roku 2017 z okazji 160-lecia istnienia fabryki przyznano fabryce tytuł „Eccellenze del sistema produttivo”[5], a włoska poczta wyemitowała z tej okazji znaczek pocztowy o nominale 0,95 euro[6].

Kapelusz firmy Borsalino w odmianie fedora

Produkcja

Kapelusze Borsalino są produkowane ręcznie z najwyższej jakości filcu wytwarzanego z sierści królików. Proces produkcji jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Wykonanie jednego filcowego kapelusza wymaga ok. siedmiu tygodni i 50 manualnych czynności. W przypadku słomkowych kapeluszy typu (panama) proces ten trwa nawet do 6 miesięcy.

Popularność

Kapelusz ten nosiło wielu znanych aktorów i artystów; szczególnie modny był wśród gangsterów, upodobał go sobie m.in. Al Capone[3]. Noszą je także Alain Delon i Jean Paul Belmondo jako marsylscy gangsterzy w filmie Borsalino (1970). Humphrey Bogart i Igrid Bergman nosili je w filmie Casablanca (1942), a Harrison Ford jako Indiana Jones. Michael Jackson korzystał z tego kapelusza w kilku teledyskach, a także wielokrotnie w czasie występów scenicznych.

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. History, Borsalino [dostęp 2020-04-11] (ang.).
  2. https://www.dnb.com/business-directory/company-profiles.haeres_equita_srl.9c52f0bb5472f81a3a065b7f1baa3869.html
  3. a b Haeres Equita sole bidder for Borsalino - Lifestyle, ANSA.it, 12 lipca 2018 [dostęp 2020-04-11] (ang.).
  4. Borsalino Israel is a leading brand of high quality felt hats, בורסלינו ישראל [dostęp 2020-04-11] (hebr.).
  5. pol. Doskonałość systemu produkcyjnego
  6. Dettaglio francobollo - catalogo completo dei francobolli italiani, www.ibolli.it [dostęp 2020-04-11].

Media użyte na tej stronie