Borski III

Herb Borski III, wersja najpowszechniejsza
Odmiany herbu Borski III
Borski IIIa
Borski IIIb
Borski IIIc

Borski III (Borsky, Burski) − kaszubski herb szlachecki. Ze względu na specyficzną historię regionu, mimo przynależności do Rzeczypospolitej, rodzina i herb nie zostały odnotowane przez polskich heraldyków.

Opis herbu

Według Przemysława Pragerta herb występował w co najmniej czterech wariantach. Opisy z wykorzystaniem zasad blazonowania, zaproponowanych przez Alfreda Znamierowskiego[1]:

Borski III: W polu błękitnym półksiężyc srebrny z twarzą, nad którym lilia srebrna. W klejnocie nad hełmem bez korony trzy gwiazdy złote w pas, nad nimi półksiężyc jak w godle, nad którego rogami po strzale złotej. Labry błękitne, podbite srebrem.

Borski IIIa: Półksiężyc jest bez twarzy, złoty. W klejnocie nad hełmem bez korony półksiężyc złoty, obejmujący trzy takież gwiazdy (2 i 1), nad jego rogami po strzale srebrnej.

Borski IIIb: Gwiazdy w klejnocie są w półokrąg, strzały na opak, półksiężyc między nimi.

Borski IIIc: Zamiast lilii kwiat z listkami (lilia naturalna?). Strzały w klejnocie na opak, w skos i skos lewy. Barwy nieznane.

Najwcześniejsze wzmianki

Herb w wariancie pierwszym pojawił się w Nowym Siebmacherze i Pommersches Wappenbuch Bagmihla. Warianty drugi i trzeci wymieniane tylko przez Nowego Siebmachera. Wariant trzeci widnieje na mapie Pomorza Lubinusa z 1618, możliwe, że jest to najstarsza forma tego herbu.

Rodzina Borski

Herb używany przez rodzinę Borskich osiadłych w powiecie lęborskim. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z 1575, kiedy Baltazar, Phillip i Thomas Borsken otrzymali potwierdzenie lenna z części Dziechlina. Rodzina miała też posiadać dział w Bargędzinie. Bagmihl i Siebmacher stwierdzili, że rodzina ta wygasła (bez podania daty), ale np. w Nowym Siebmacherze wymienia się pruskich żołnierzy Borskich w XIX wieku, używających herbu z księżycem i lilią. Żernicki stwierdził, że Borscy ci używali przydomku Habicht, jak twierdzi Pragert, błędnie.

Istniały inne rodziny o nazwisku Borski, mieszkające w tej samej okolicy, używające innych herbów (Borski, Borski II). Ponieważ heraldycy często mieszali te rodziny, ciężko jest określić, który konkretny Borski używał danego herbu.

Herbowni

Borski (Borsky, Burski).

Przypisy

  1. Alfred Znamierowski, Paweł Dudziński: Wielka księga heraldyki. Warszawa: Świat Książki, 2008, s. 104-108. ISBN 978-83-247-0100-1.

Bibliografia

  • Przemysław Pragert, Herbarz rodzin kaszubskich, t. 1, BiT, 2001, s. 47-50,140, ISBN 83-919852-6-1, ISBN 978-83-919852-6-7.

Media użyte na tej stronie