Bouillabaisse

Bouillabaisse z Marsylii

Bouillabaisse (czyt. bujabes) – zupa rybna, znana na wybrzeżach Morza Śródziemnego, choć tylko jedna jej odmiana, przyrządzana w okolicach Marsylii, zdobyła sławę światową. Nazwa pochodzi z języka oksytańskiego i oznacza dwie podstawowe czynności wykonywane przy przyrządzaniu zupy (bolhir – gotowanie i albaissar – odcedzanie).

Do przyrządzenia zupy wykorzystuje się różne gatunki ryb morskich, czosnek, pomidory, oliwę, pieprz i szafran. Po ugotowaniu zupy przecedza się ją przez sito do wazy, a gotowane w niej ryby, langusty i kraby podaje się na osobnym półmisku. Do zupy bouillabaise podaje się w Marsylii pieczywo zwane marette. Harriet Münster-Ledenburg w swojej książce kucharskiej wyróżnia dwa typy Bouillabaise – francuski i angielski. Bouillabaise à l’ anglaise miała być mniej esencjonalna, podawana z dodatkiem pietruszki – właściwa także dla osób będących na diecie[1].

Potrawa podobna do bouillabaise o nazwie kakavia miała być przyrządzana w rejonie Marsylii już w VII w. p.n.e., kiedy miasto zakładali osadnicy greccy.

Zupa została uwieczniona w nazwie planetoidy (8523) Bouillabaisse[2].

Przypisy

  1. Harriet Elizabeth Münster-Ledenburg, Dainty dishes, receipts, Edinburgh 1866, s. 19.
  2. Bouillabaisse w bazie Jet Propulsion Laboratory (ang.)

Bibliografia

  • M. Lemnis, Henryk Vitry: Iskier przewodnik sztuki kulinarnej. Warszawa: 1979.

Media użyte na tej stronie

Bullabessa.jpg
Autor: Slastic, Licencja: CC BY 3.0
Plat de bullabessa amb torradetes de pa untades amb salsa rolla, acompanyada de vi blanc i dels peixos que en principi es mengen desprès. Aquesta és una versió de luxe del plat tradicional.