Brabancja (kraina historyczna)

Brabancja
Brabant
Państwa

Belgia, Holandia

Ważniejsze miasta

Bruksela, Antwerpia, Louvain

Mapa Brabancji z 1567

Brabancja (fr., niderl. Brabant) – kraina historyczna w zachodniej Europie, położona współcześnie na terenie Holandii (prowincja Brabancja Północna) i Belgii (prowincje Antwerpia, Brabancja Flamandzka, Brabancja Walońska oraz Region Stołeczny Brukseli). Jej głównymi ośrodkami były Bruksela, Antwerpia i Louvain[1][2][3][4].

Historia

Początkowo była częścią Lotaryngii Dolnej, która to następnie uległa podziałowi na Brabancję, Luksemburg, Hainaut i Namur[2]. W 880, podobnie jak Lotaryngia, weszła w skład państwa niemieckiego. W 1106 podniesiona została do rangi księstwa – jako Księstwo Brabancji. W XV i XVI wieku przeżywała rozkwit kulturalny i gospodarczy, wzrosła rola i znaczenie najważniejszych miast księstwa[1].

W 1430 roku dostała się we władanie książąt Burgundii, następnie była we władaniu Habsburgów – od 1477 austriackich, a od 1556 hiszpańskich. W czasie wojny o niepodległość Niderlandów stała się jednym z głównych ośrodków oporu wobec Hiszpanów. W wyniku wojny doszło do podziału na część północną, zamieszkałą głównie przez ludność protestancką, która weszła w skład Republiki Zjednoczonych Prowincji oraz południową, katolicką, która pozostała częścią Niderlandów Hiszpańskich (późniejszej Belgii)[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c Brabancja, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2019-10-31].
  2. a b Brabant, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2019-10-31] (ang.).
  3. Brussels-Capital Region, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2019-10-31] (ang.).
  4. Brabant. dictionary.com (Collins English Dictionary 2012). [dostęp 2019-10-31]. (ang.).

Media użyte na tej stronie

Guicciardini Map of Brabant.png
Autor: Lodovico Guicciardini, Licencja: CC BY-SA 4.0
Engraved and colored map of the duchy of Brabant or present-day Netherlands and Belgium. Also includes the coat of arms of the duck, a scale, and dividers. Text in Italian. Published in Antwerp.