Bradbury Landing

Bradbury Landing - miejsce lądowania łazika Curiosity
Bradbury Landing - łazik Curiosity w miejscu lądowania
Trasa łazika przez pierwsze 130 marsjańskich dni
Położenie "Bradbury Landing" w kraterze Gale
"Bradbury Landing" i John Klein
"Bradbury Landing" i obszar Glenelg
Ślady kół łazika Curiosity prowadzące od Bradbury Landing
ang. Bradbury Landing

Bradbury Landing − miejsce lądowania w dniu 5 sierpnia 2012 roku i rozpoczęcia podróży po powierzchni Marsa należącego do NASA łazika Curiosity. Miejsce to naukowcy nazwali imieniem nieżyjącego pisarza Rajmunda Bradbury. Bradbury Landing znajduje się w kraterze Gale[1]. Współrzędne geograficzne miejsca lądowania są określone z dokładnością do 1 metra i wynoszą:

Po 39 marsjańskich dniach i odkryciu wychodni Goulburn i Link łazik Curiosity dotarł do odkrywki skalnej Hottah[3].

Po 48 marsjańskich dniach trwania misji łazika Curiosity na powierzchni Marsa, osiągnął on lokalizację Rocknest[4].

Przypisy

  1. NASA Mars Rover Begins Driving at Bradbury Landing (ang.). NASA, 22.08.2012.. [dostęp 2013-03-23].
  2. Video from rover looks down on Mars during landing. W: Oohs and ahhs [on-line]. NASA, 06.08.2012. [dostęp 2013-03-24].
  3. Rock Outcrops on Mars and Earth (ang.). NASA, 27 września 2012. [dostęp 2013-04-21].
  4. 'Rocknest' From Sol 52 Location (ang.). NASA, 4 października 2012. [dostęp 2013-04-04].

Media użyte na tej stronie

Topographic Map of Gale Crater.jpg
Autor: Ryan Anderson, Licencja: CC BY-SA 3.0
Topograficzna mapa krateru Gale na Marsie wykonana metodą cieniowania i kolorowania na podstawie opublikowanych danych stereoskopowej kamery wysokiej rozdzielczości ang. High Resolution Stereo Camera (HRSC). Miejsce lądowania Mars Science Laboratory w północno-zachodniej części krateru wskazuje biała elipsa.
Location of John Klein Drill Site.jpg
Lokalizacja miejsca "John Klein" względem "Bradbury landing"

Ta przedstawiona w fałszywych kolorach mapa, pokazuje krater Gale na Marsie, w którym 05 sierpnia 2012 PDT (06 sierpnia 2012 EDT) wylądował należący do NASA łazik Curiosity oraz miejsce, w którym używając wiertarki udarowej zebrano pierwsze próbki skały z miejsca "John Klein". Obraz łączy dane topograficzne określonych miejsc z danymi bezwładności cieplnych tych miejsc. Kolorem czerwonym oznaczone są powierzchnie, które dłużej zachowują ciepło niż inne obszary, co sugeruje różnice bezwładności cieplnej tych obszarów. Łazik przekroczył granicę obszaru o niższej wartości bezwładności cieplnej przechodząc do obszaru wyższych wartościach w Sol 121 (121 dniu operacji łazika na Marsie, na Ziemi był wtedy 08 grudnia 2012), a odbywało się to podczas jazdy w dół do obszaru znanego jako "Yellowknife Bay". Czarny owal wskazuje planowany obszar docelowego lądowania dla łazika, znany jako "elipsa lądowania", a czarny krzyż pokazuje gdzie rover rzeczywiście wylądował i tego czasu został nazwany "Bradbury landing". Niebieski okrąg wskazuje, gdzie w obszarze Yellowknife Bay znajduje się miejsce "John Klein", miejsce pierwszego wiercenia skały na Marsie.

Stożek napływowy, lub wachlarzowate ujście, w którym zatrzymywały się rozrzucone szczątki, został wyróżniony w jaśniejszych kolorach, w celu lepszego zobrazowania tego terenu. Na Ziemi, stożki wachlarzowate często są tworzone przez płynącą wodę, w miejscach wyraźnego zmniejszenia spadku koryta i prędkości płynięcia wody. Odkrywka John Klein jest częścią warstwy geologicznej, znanej jako "Sheepbed", która zbudowana jest z mułowców i stanowi obfite dowody na przebyte tutaj starożytne procesy wodne. Wydaje się prawdopodobne, że osady były transportowane w dół, od brzegu krateru erozji i stały się częścią systemów napływowych. Materiały następnie płynąc zostały nagromadzone do form tworzących habitaty reprezentowane przez mułowce, których przykładem jest Sheepbed.

Zdjęcie to zostało dostarczone przez System Obrazowania Emisji Termicznej ang. Thermal Emission Imaging System z należącego do NASA orbitera Odyssey.

Curiosity Rover at 'Shaler'.png
Widok z marsjańskiego orbitera pokazujący łazik Curiosity w miejscu nazywanym "Shaler". Łazik jest przedstawiony jako niebieska kropka na prawym zakończeniu wytyczonego przez niego śladu. Widoczne ślady kół łazika prowadzą się od miejsca lądowania, "Bradbury Landing", znajdującego się w lewej części zdjęcia. Dwie, stosunkowo jasne, niebieskie plamy otoczone ciemniejszymi plamami, wskazują miejsce lądowania statku kosmicznego, czyli miejsce uprzątniętego czerwonawego pyłu z powierzchni Marsa. Północ jest na górze zdjęcia. Dla porównania odległości na zdjęciu, dwie równoległe linie śladów kół oddziela długość około 3 metrów.

Teleskop HIRISE wykonał to zdjęcie w dniu 27 czerwca 2013 r., kiedy łazik znajdował się w wychodni o nazwie "Shaler" na obszarze Glenelg, w kraterze Gale. Następnie łazik jechał od Glenelg w kierunku południowo zachodnim.

Kiedy HiRISE uchwycił ten widok, Mars Reconnaissance Orbiter poruszał się w kierunku wschodnim, patrząc pod kątem, a nie prosto w dół. Popołudniowe słońce oświetlało powierzchnię Marsa z zachodniej części sfery, więc oświetlenie padało prawie zza kamery. W szczególności, kąt linii zbliżonej do prostej, przechodzącej przez Słońce, orbiter, łazik względem powierzchni Marsa wynosił zaledwie 5,47 stopni. Geometria ta, ukrywa cienie i ujawnia subtelne wariacje kolorów.

Zdjęcie to, jest jednym z produktów teleskopu zwierciadlanego HiRISE, z obserwacji oznaczonej ESP_032436_1755. Inne zdjęcie z tej obserwacji dostępne jest na stronie: http://www.uahirise.org/ESP_032436_1755 .

HiRISE jest jednym z sześciu instrumentów należącego do NASA orbitera Mars Reconnaissance Orbiter.

Łazik porusza się teraz (26.07.2013.) na południe w stronę góry o nazwie Aeolis Mons.

Curiosity Traverse Map Through Sol 29.jpg
Mapa trasy przebytej przez łazik Curiosity do Sol 29

Mapa ta, pokazuje trasę przebytą przez należący do NASA łazik Curiosity do 29 marsjańskiego dnia, (Sol 29), misji łazika na Marsie (do 04 września 2012).

Trasa rozpoczęła się tam, gdzie sonda Mars Science Laboratory umieściła łazik, w miejscu później nazwanym "Bradbury Landing". Linia wychodząca w prawo (w kierunku wschodnim) z "Bradbury Landng" wskazuje trasę łazika. Numeracja punktów wzdłuż linii wskazuje kolejne marsjańskie dni, odnoszące się do danych odcinków trasy. Północ jest u góry. Długość paska skali w terenie, odpowiada odcinkowi o długości dwustu metrów.

W ciągu 29 marsjańskiego dnia łazik przebył w sumie 109 metrów. Na pozycji osiągniętej 29 marsjańskiego dnia, łazik rozpoczął działalność związaną z ćwiczeniami ramienia robotycznego. Obszar Glenelg położony dalej na wschód, jest pierwszym z głównych terenów, wybranym jako mogący zaoferować dobry cel, dla pierwszej analizy zebranych próbek skał, uzyskanych poprzez użycie wiertarki udarowej.

Obraz użyty do wykonania mapy pochodzi zdjęcia wykonanego podczas obserwacji lądowiska przez teleskop zwierciadlany HiRISE zamontowany na należącym do NASA orbiterze Mars Reconnaissance Orbiter.

Image Credit: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

Curiosity Rover (Exaggerated Color) - HiRISE - 20120814.jpg
PIA16057: Curiosity w przesadnych kolorach

Widok należącego do NASA łazika Curiosity w miejscu lądowania na powierzchni Marsa, przedstawiony za pośrednictwem kamery HiRISE znajdującej się na pokładzie Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Kolory zostały udoskonalone, aby pokazać subtelne wariacje kolorów w pobliżu łazika, które wynikają z różnych rodzajów materiałów.

Wzór podmuchu silników członu opadania wokół łazika widać wyraźnie dzięki wzmocnionym niebieskim kolorom (prawdziwe kolory byłyby bardziej szare). Łazik Curiosity wylądował wewnątrz krateru Gale, w części, która na zdjęciu jest oznakowana. Szczyt góry dawniej zwany zwany Mount Sharp, a obecnie Aeolis Mons znajduje się w środku krateru, a na tym zdjęciu znajduje się poza ramką na południowym wschodzie - północ jest u góry. To zdjęcie zostało wykonane pod kątem 30 stopni, traktując prosto w dół (nadir) jako 0°, dalej patrząc na zachód (w lewo). Inne zdjęcie patrzące bardziej bezpośrednio w dół zostanie wykonane w ciągu pięciu dni, wypełniając stereoparę wraz z tym obrazem. Skala rozdzielczości tego zdjęcia wynosi około 31 centymetrów na powierzchni Marsa na piksel.

Curiosity Traverse Map, Sol 130.jpg
Mapa trasy przebytej przez łazik Curiosity do Sol 130

Mapa ta przedstawia trasę jaką przebył łazik Curiosity od miejsca lądowania nazwanego Bradbury Landing do 130 marsjańskiego dnia trwania misji, inaczej Sol 130 (17 grudnia 2012). Ostatni odcinek omawianej trasy jest przedstawiony w powiększeniu i z większymi szczegółami.

Łazik wszedł do płytkiej depresji o nazwie "Yellowknife Bay" przebywając 26,1 m w Sol 125 (grudzień 2012). Następnie łazik przebył 32,8 m w Sol 127 (14 grudnia), a 5,6 m w Sol 130.

Yellowknife Bay był potencjalnym miejscem na wybór pierwszej skały docelowej jako obiektu do użycia wiertarki udarowej. Podłoże w tym dorzeczu jest inne niż Bradbury Landing. Nocne obserwacje z orbity wskazują, że podłoże w dorzeczu zachowuje dzienne ogrzewanie lepiej niż terenu wokół Bradbury landing, właściwość ta nazywana jest dużą bezwładnością cieplną

Mapa posiada adnotację określającą położenie miejsca John Klein, naciśnij aby ją uruchomić