Bradykinina

Bradykinina
Bradykinina
Bradykinina
Identyfikacja
Inne nazwy i oznaczeniasekwencja aminokwasów:
NH
2
ArgPro−Pro−GlyPheSer−Pro−Phe−Arg−COOH
numer CAS58-82-2
5979-11-3 (trioctan)

Bradykininaorganiczny związek chemiczny z grupy oligopeptydów zbudowany z 9 aminokwasów (nonapeptyd), peptydowy hormon tkankowy. Powstaje w organizmie przez działanie proteaz, znajdujących się m.in. w pocie, ślinie i wydzielinach gruczołów wydzielania zewnętrznego. W osoczu występuje jego prekursor – bradykininogen, będący proenzymem, czyli nieaktywną fizjologicznie substancją, z której enzym powstaje w drodze odszczepienia fragmentu, gdy dotrze do miejsca zapotrzebowania. Pod wpływem lokalnie uwalnianej kalikreiny tkankowej bradykininogen zmienia się w lizylobradykininę, która następnie za sprawą enzymu konwertującego przechodzi w aktywną bradykininę.

Działanie

Fizjologiczny wpływ bradykininy (podobnie jak wszystkich hormonów tkankowych) jest bardzo różnorodny i w wielu aspektach wciąż niepoznany. Generalnie uczestniczy w reakcjach zapalnych i alergicznych.

  • Zwiększa przepuszczalność naczyń włosowatych, w wyniku czego powstaje miejscowy obrzęk, ucieplenie i zaczerwienienie, czyli klasyczne objawy reakcji zapalnej.
  • Działa drażniąco na zakończenia nerwowe, wywołując piekący ból, który informuje o zaburzeniu funkcji w danym obszarze.
  • Rozszerza naczynia krwionośne (skóry, mięśni prążkowanych, nerek, mózgu, trzewi, naczynia wieńcowe itd.) przez porażenie mięśni gładkich w ścianach naczyń, co wywołuje m.in. efekt spadku ciśnienia tętniczego (ze względu na zwiększenie objętości łożyska naczyniowego).
  • Kurczy mięśnie gładkie innych (niż naczynia) narządów, np. oskrzeli, macicy.
  • Zwiększa uwalnianie katecholamin z nadnerczy.

Bibliografia

  • Fizjologia człowieka. S. Konturek (red.). Wrocław: Elsevier Urban & Partner, 2007.
  • Patofizjologia. Podręcznik dla studentów medycyny. S. Maśliński, J. Ryżewski (red.). Warszawa: PZWL, 2007, s. 271. ISBN 978-83-200-3632-9.

Media użyte na tej stronie

Bradykinin structure.svg
Structure of Bradykinin; Callidin I; Kallidin I; Kallidin 9