Brama Jafy

Brama Jafy w Jerozolimie.

Brama Jafy (hebr.: שער יפו, Sza'ar Jafo; arab.: باب الخليل, Bab al-Chalil) – główna brama wejściowa do Starego Miasta Jerozolimy. Jest to jedna z ośmiu bram w murach miejskich. Rozdziela ona wewnątrz Starego Miasta Dzielnicy Chrześcijańskiej na północy od Dzielnicy Ormiańskiej na południu.

Brama jest nazywana bramą do Jafy, ponieważ w przeszłości zaczynała się za nią droga prowadząca do starożytnego portu morskiego Jafa.

Historia

Brama Jafy około 1908 r.

Brama została wybudowana w 1588 jako brama zygzakowata. Jest ona silnie ufortyfikowana i dodatkowo broniona przez Cytadelę Dawida.

Stara legenda głosiła, że każdy zdobywca Jerozolimy wjedzie do miasta właśnie przez Bramę Jafy. Z tego właśnie powodu, władze tureckie nakazały w 1898 wybicie otworu w murach miejskich na południe od Bramy Jafy. Przez ten nowy otwór do Jerozolimy wjechał cesarz niemiecki Wilhelm II.

W 1908 obok bramy wybudowano wieżę zegarową, która służyła wszystkim żyjącym w okolicy mieszkańcom. Wieża przetrwała jedynie 10 lat, gdyż w 1917 została zburzona przez Brytyjczyków.

Zwycięski generał Allenby wchodzi pieszo do Jerozolimy.

11 grudnia 1917 przez Bramę Jafy wjechał do Jerozolimy zwycięski brytyjski generał Edmund Allenby, który następnie wygłosił przemówienie przy stojącej obok Wieży Dawida. Generał Allenby przekroczył granicę miasta pieszo, okazując w ten sposób szacunek dla „świętego miasta”.

Podczas brytyjskiego panowania w Mandacie Palestyny, władze mandatowe wyburzyły wiele budynków sąsiadujących z murami miejskimi Starego Miasta Jerozolimy. Uczyniono to w celu zachowania historycznego wyglądu miasta.

Podczas wojny o niepodległość w 1948 izraelskie oddziały usiłowały przebić się przez Bramę Jafy do Dzielnicy Żydowskiej na Starym Mieście. Po zwycięstwie Jordańczyków, Brama Jafy była zamknięta dla Żydów do 1967, kiedy to po wojnie sześciodniowej Izraelczycy zdobyli miasto.

Religia

W 2000 przez Bramę Jafy wjechał do miasta papież Jan Paweł II, podczas swojej pielgrzymki jubileuszowej do Ziemi Świętej.

Przez Bramę Jafską wchodzi do Starego Miasta w uroczystym orszaku każdy nowo wybrany Kustosz Ziemi Świętej, najwyższy przełożony franciszkanów sprawujących pieczę nad sanktuariami Palestyny.

Arabowie nazywają ją Bramą Przyjaciela, ze względu na kierunek, w którym udawali się przez nią wyjeżdżający - na południe do Hebronu (Makpela), do miasta, w którym znajduje się grób biblijnego patriarchy Abrahama, nazywanego przez Stary Testament i Nowy Testament przyjacielem Boga (por. Iz 41,8c oraz Jk 2,23c).

Turystyka

Brama jest najlepiej znana przez turystów i najczęściej używana przez mieszkańców miasta. Po prawej stronie, wchodząc od Nowego Miasta, znajdują się: Cytadela Dawida, Christian Information Center oraz niewielki izraelski urząd pocztowy. Przez tę bramę wjeżdżają niektóre izraelskie autobusy komunikacji miejskiej z ortodoksyjnymi żydami udającymi się w kierunku Ściany Płaczu.

Brama Jafy w Jerozolimie.

Galeria

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Jaffa Gate from Outside. Jerusalem.jpg

Image Title: Jaffa Gate from Outside

Image Description from historic lecture booklet: "The Jaffa gate is the only gate on the western side of Jerusalem. It is so called because through it passes the road and the traffic to and from Jaffa. It is one of eight gates in the city wall, of which one, the golden Gate, had long been walled up. the Jaffa gate is called by the Moslem, Bab el-Khalil, that is Gate of the Friend (of God) - Abraham, because from this gate is the road to Hebron where Abraham lived.

The scene is liveliest on Sunday, and on Friday --- the holy day of the Mohammedans. Then the Jaffa road appears as the principal promenade of the natives."

Original Format: Lantern slides

Original Collection: Visual Instruction Department Lantern Slides

Item Number: P217:set 010 025

Restrictions: Permission to use must be obtained from the OSU Archives.

Click here to view The Best of the Archives.

Click here to view Oregon State University's other digital collections.

We're happy for you to share this digital image within the spirit of The Commons; however, certain restrictions on high quality reproductions of the original physical version may apply. To read more about what “no known restrictions” means, please visit the OSU Archives website.
David tower wall jeruslaem old city efi elian.JPG
Autor: אפי אליאן, Licencja: CC BY-SA 3.0
This is a photo of a place that is recognized as a heritage site by the Council for Conservation of Heritage Sites in Israel.
The site's ID in Wiki Loves Monuments photographic competition is
Migdal david008.jpg
Bezalel pavilion near Jaffa gate, 1913.
Stare miasto jerozolima.jpg
Wersja bez opisów dzielnic File:Plan Jerozolima Bramy mury.jpg wykonanej przez Abrahama Sobkowskiego
Jerusalem Jaffa Gate-19th-clock.jpg
Jaffa Gate in Jerusalem, Israel (between 1908 & 1918), with buildings and Ottoman clock tower before demolition in 1945 & 1918, respectively.
Jerusalem Jaffa Gate-panorama.JPG
Jaffa Gate of Jerusalem's Old City, from the north facing south.
Allenby enters Jerusalem 1917.jpg
General Sir Edmund Allenby entering the Holy City of Jerusalem on foot 1917 to show respect for the holy place.
Jaffa Gate Jerusalem 03.JPG
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Cucaracha (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
La puerta de Jafa; Jerusalén, Israel.
Jaffa Gate and Tower of David.jpg
Autor: Yoninah, Licencja: CC BY-SA 3.0
View of Jaffa Gate (left) and the Tower of David (right).