Brama Smoleńska

Geostrategiczna mapa Europy Środkowej. Na czerwono zaznaczone miejsca o znaczeniu strategicznym.

Brama Smoleńska (wrota smoleńskie, klucz Moskwy) – historyczne i geostrategiczne pojęcie określające przesmyk pomiędzy górną Dźwiną i górnym Dnieprem.

Przez obszar ten przechodzi najkrótsza i najłatwiejsza do przebycia (zwłaszcza dla dużych mas wojska) droga prowadząca z zachodniej i środkowej Europy do centralnej Rosji i jej stolicy Moskwy[1].

Od około 1395 do 1793 na Bramie Smoleńskiej opierała się wschodnia granica państwa polsko-litewskiego. Obecnie stanowi ona pogranicze Białorusi i Rosji.

Geografia

Rzeki i dorzecza Białorusi, wododział bałtycko-czarnomorski oraz Brama Smoleńska.
Brama Smoleńska, fragment „mapy radziwiłłowskiej” z 1613 roku. Widoczne wzmianki o najazdach moskiewskich i ważniejszych bitwach[2].

Brama Smoleńska znajduje się na linii głównego wododziału pomiędzy zlewiskami Morza Bałtyckiego i Czarnego. Stanowi odcinek łączący wyżyny tworzące ten wododział – Grzędę Białoruską i Grzędę Smoleńsko-Moskiewską[3].

Głównymi miastami są Smoleńsk nad Dnieprem i Witebsk nad Dźwiną.

Stosunkowo wąski korytarz (ok. 80 km szerokości) umożliwia ominięcie naturalnych przeszkód w postaci dużych rzek (Dniepr, Dźwina) oraz lasów, mokradeł i bagien (przede wszystkim rozlewisk Prypeci na Polesiu).

Twierdze Bramy Smoleńskiej, fragment mapy wschodnich granic państwa Jagiellonów

Jacek Bartosiak wyjaśnia:

Przerwa między górnym Dnieprem a Dźwiną, tworząca bramę smoleńską, ma około 80 kilometrów szerokości i jest to nizinna równina pokryta lasami i poprzecinana rzeczkami oraz w jednej trzeciej szerokości przegrodzona błotami (Błota Weretejskie – 25 kilometrów długości i 15 kilometrów szerokości)[4].

Historyk Dariusz Kupisz opisuje położenie Bramy Smoleńskiej:

Obszary rozciągające się na południe od Wyżyny Smoleńsko-Moskiewskiej wybitnie nie sprzyjały działaniom wojennym. Teren jest tu wprawdzie nizinny i płaski, lecz przecinają go rzeki płynące z północy na południe. Posuwanie się armii na wschód lub zachód utrudniają poważnie Desna, Soż, Berezyna, Świsłocz, Ptycz, Słucz i wreszcie sam Dniepr. Ich brzegi są z reguły błotniste, porośnięte krzewami bądź lasem. W przypadku agresji ze wschodu nawet przebycie tych licznych zapór rzecznych nie gwarantowało powodzenia. W miarę posuwania się na zachód lasy stawały się coraz gęstsze, koryta rzek coraz bardziej podmokłe, aż wreszcie pojawiało się bagniste Polesie z licznymi dopływami Prypeci. Na północ od „Bramy Smoleńskiej” teren jest równie trudny do prowadzenia działań wojennych. Od Połocka po Wieliż rozciąga się grupa licznych dużych jezior i bagien, porośniętych gęstym lasem. Największą osłoną „Bramy Smoleńskiej” od strony północnej jest jednak sama Dźwina i jej dopływy. Dodatkowe utrudnienie stanowi grupa jezior lepelskich, znajdująca się w odległości ok. 100 km na zachód od „Bramy”. Wraz z błotnistymi brzegami górnej Berezyny blokują one dostęp do Smoleńszczyzny z północnego zachodu[5]

Historia

Średniowiecze

Ziemie ruskie w 1389 roku

Obszar ten był kluczową częścią tzw. węzłowiska Orszy, które stanowiło niewielki lądowy odcinek na rzecznej trasie północ – południe, znanej od wczesnego średniowiecza jako szlak „od Waregów do Greków”, który łączył rzekami ruskimi Skandynawię z Konstantynopolem. W IX – X wieku w Gniezdowie (14 km od Smoleńska) znajdował się wielki ośrodek wikingów, który kontrolował ten odcinek szlaku[6].

Po upadku Rusi Kijowskiej przebiegał tędy obszar graniczny między wpływami mongolskimi a litewskimi.

Brama Smoleńska była jednym z pięciu przejść, przez które następowała wczesna ekspansja państwa moskiewskiego (XV – XVI w.) z jego rdzeniowego obszaru międzyrzeczy WołgiOki i Oki – Kamy (pozostałe bramy to: Biełozierska, Archangielska, Kamska i Kazańska)[7].

Ekspansja Moskwy na zachód została zahamowana przez Litwinów, którzy od XIII wieku starali się kontrolować to przejście, a nawet czasowo zajmowali sam Smoleńsk (jeszcze przed 1239 rokiem). W 1320 roku Litwini opanowali Witebsk nad Dźwiną oraz swobodnie operowali na terenie Smoleńszczyzny. W 1313 roku książę smoleński Iwan Aleksandrowicz przestał płacić trybut Złotej Ordzie i przed 1340 rokiem uznał się lennikiem wielkiego księcia litewskiego Giedymina (z tego powodu w 1340 roku Smoleńszczyznę spustoszyła karna ekspedycja wojsk tatarskich, moskiewskich i innych księstw ruskich)[8].

Kontrolowanie Bramy Smoleńskiej umożliwiło Litwinom skuteczną rywalizację z Moskwą o hegemonię na obszarze księstw ruskich w XIV wieku[9]. Stanowiła ona również bazę wypadową do litewskich wypadów na ziemie ruskie, między innymi na Czernichowszczyznę i Siewierszczyznę. Wielki książę litewski Olgierd w sojuszu z księstwami smoleńskim i twerskim, przedsięwziął trzy wyprawy na Moskwę: w latach 1368, 1370 i 1372. Okres tych najazdów jest nazywany w rocznikach ruskich mianem litewszczyzny (ros. Литовщина).

Unia polsko-litewska

Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie w drugiej połowie XV wieku
Bitwa pod Orszą w 1514 – obraz z XVI w.
Wieże twierdzy smoleńskiej z końca XVI wieku

W XIV i XV wieku Brama Smoleńska była strefą graniczną między rywalizującymi ze sobą Wielkim Księstwem Litewskim (od 1385 w unii z Polską) a Wielkim Księstwem Moskiewskim (do 1480 lennikiem Złotej Ordy).

Księstwem Smoleńskim władali początkowo udzielni książęta, którzy zachowywali niezależność lawirując między Litwą a Moskwą. Po zawarciu unii polsko-litewskiej książę smoleński Jerzy Światosławicz złożył w 1387 roku hołd Koronie Królestwa Polskiego i przysięgę wierności z całej ziemi smoleńskiej[10]. W 1395 roku Witold zajął podstępem Smoleńsk i ustanowił tam swojego namiestnika zamieniając lenne księstwo w prowincję litewską. W 1401 Witold osłabiony klęską nad Worsklą utracił miasto, lecz w latach 1404–1405 przedsięwziął przy wsparciu polskich oddziałów Jagiełły wyprawę zbrojną, która zakończyła się podbojem i likwidacją Księstwa Smoleńskiego. Sam Smoleńsk został zajęty po dwumiesięcznym oblężeniu 26 czerwca 1404 roku[8]. Odtąd ziemia smoleńska była częścią Wielkiego Księstwa Litewskiego (kilka lat później pod Grunwaldem w ramach armii litewskiej walczyły trzy chorągwie smoleńskie pod wodzą Lingwena[11]).

Po trwałym opanowaniu Bramy Smoleńskiej, Witold przedsięwziął trzy wyprawy na Moskwę: w latach 1406, 1407 i 1408. W czasie działań w roku 1408 miało miejsce pierwsze bezpośrednie starcie polsko-moskiewskie – nad graniczną rzeką Ugrą obozował marszałek koronny Zbigniew z Brzezia ze swoimi oddziałami[12]. Starcie nad Ugrą zakończyło się zawarciem pokoju i ustaleniem granicy, która przetrwała niemal sto lat. Duże obszary za Dnieprem nadal znajdowały się pod panowaniem litewskim, a sama Brama Smoleńska stanowiła zaporę przed Moskwą.

Przejścia broniła przede wszystkim największa twierdza w Smoleńsku, a także inne ważne twierdze: od północy nad Dźwiną Witebsk, Suraż, Wieliż i Biała, a od południa nad Dnieprem Orsza, Dubrowna i Dorohobuż. Od zachodu wejścia do Bramy strzegł Druck, a od wschodu Wiaźma[9]. Jak zauważa Jacek Bartosiak:

W dobie samodzielności politycznej Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz w początkach federacyjnych z Koroną granicą panowania litewskiej i moskiewskiej strefy politycznej była rzeka Ugra na wschód od Smoleńska, płynąca między Wiaźmą a Kaługą, całkiem blisko Moskwy. Z czasem rzeka ta stała się granicą kultury łacińskiej, zachodnioeuropejskiej – klasycznej[13].

W pierwszej połowie XV wieku Litwa uzyskała znaczną przewagę nad Moskwą, która dodatkowo pogrążyła się w latach 1425–1453 w wojnie domowej. Witold i rody litewskie ingerowali w konflikt i dążyli do podporządkowania sobie całej Rusi nawet kosztem zerwania unii z Polską. Zakończeniem tych zmagań był zawarty 31 sierpnia 1449 roku „pokój wieczysty” (ros. Вечный мир) między młodym królem Kazimierzem Jagiellończykiem a Wasylem II Ślepym (wnukiem Witolda), który ustanawiał granicę stref wpływów Litwy i Moskwy w Europie Wschodniej. Litwa rezygnowała z ingerowania w sprawy Moskwy, a Moskwa uznała zwierzchnictwo litewsko-polskie nad dużą częścią Rusi, w tym nad stołecznym i metropolitalnym Kijowem. Pokój z roku 1449 pozwolił jednak Moskwie na wzmocnienie się terytorialne i uniezależnienie od Złotej Ordy[14].

Po śmierci Jagiellończyka Moskwa pod wodzą Iwana III Srogiego ponowiła próby ekspansji na zachód, czego wyrazem była wojna z lat 1492–1494 i zabór Księstw Wierchowskich. W wyniku wojny 1500–1503 państwo polsko-litewskie osłabione najazdami tatarskimi i nieudaną wyprawą mołdawską utraciło na rzecz Wielkiego Księstwa Moskiewskiego ziemie wschodnie leżące za Dnieprem (ok. 1/3 ziem litewskich), w tym wschodnie twierdze Bramy Smoleńskiej – Dorohobuż nad Dnieprem oraz Białą nad Dźwiną. Otworzyło to Moskwie drogę na Smoleńsk. Jednak pomimo znacznego zwycięstwa w bitwie nad rzeką Wiedroszą, Moskale odstąpili od oblężenia miasta. W następnej wojnie (1507–1508) wojska króla Zygmunta Starego odniosły zwycięstwo w pierwszej bitwie pod Orszą w 1508, odpierając najeźdźców. Dorohobuż i Biała, a także Wiaźma na wschodzie, wróciły do Litwy.

Przełomem okazała się wojna 1512–1522, gdy wojska moskiewskie Wasyla III zdołały w 1514 roku zdobyć Smoleńsk. Po dwutygodniowym oblężeniu wojewoda smoleński Jerzy Sołłohub skapitulował 31 lipca 1514 roku i na drugi dzień oddał miasto Moskalom. Nieco ponad miesiąc później (8 września) wojska kniazia moskiewskiego poniosły wielką klęskę w drugiej bitwie pod Orszą, co zahamowało ich dalszy marsz na zachód. Sama Orsza pozostała przy Litwie i odtąd stanowiła główną graniczną twierdzę Rzeczypospolitej na wschodzie. Niemniej spektakularne zwycięstwo pod Orszą nie zostało wyzyskane i Moskwa utrzymała Smoleńsk.

Nieudane próby odbicia Smoleńska podejmowali Zygmunt Stary (wojna 1534–1537) oraz Zygmunt August (jedna z kampanii wojny północnej z lat 1558–1570).

Rzeczpospolita

Król Władysław IV Waza pod Smoleńskiem (w 1634) – zaginiony obraz Jana Matejki

W wyniku zwycięskiej wojny pskowskiej (1577–1582) Stefan Batory odzyskał dla Rzeczypospolitej ważną twierdzę Połock nad Dźwiną oraz Inflanty, co znacznie zmieniło na jej korzyść układ sił w rejonie. Pozwoliło to na odzyskanie panowania nad całą Bramą Smoleńską na początku XVII wieku, za czasów Zygmunta III Wazy w związku z tzw. dymitriadami.

We wrześniu roku 1609 wojska polsko-litewskie pod wodzą Lwa Sapiehy rozpoczęły dwuletnie oblężenie Smoleńska. W tym czasie Polacy pokonali śpieszącą na odsiecz Smoleńskowi armię rosyjsko-szwedzką pod Kłuszynem (4 lipca 1610) i wkroczyli do Moskwy (12 września)[15]. 13 czerwca 1611 Smoleńsk został zdobyty i wrócił do Rzeczypospolitej, stając się znów główną litewsko-polską twierdzą Bramy Smoleńskiej, umacnianą m.in. przez króla Zygmunta III Wazę. W pobliżu powstały lub zostały rozbudowane inne fortyfikacje.

Na strategiczne znaczenie Bramy Smoleńskiej w tamtym okresie zwrócił uwagę na początku XX wieku rosyjski historyk Siergiej Płatonow:

W XVI–XVII w. Smoleńsk nazywano kluczem Moskwy (clavis Moscvae). Można go było nazwać także kluczem Litwy, ponieważ kto nim władał, posiadał możliwość ekspansji na obszary zachodniej Dźwiny i górnego Dniepru, jeśli celem ekspansji była Litwa. Jeśli Smoleńsk stanowił bazę operacyjną przeciw Moskwie, to z niego można było iść nie tylko na Moskwę, ale i na Twer i całą północną Ruś[16].

W tym ważnym dla strategii obu państw znaczeniu dramatyczną próbą odbicia Bramy Smoleńskiej przez Rosjan okazała się tzw. wojna smoleńska z lat 1632–1634[17], którym przez dwa lata udawało się blokować Smoleńsk. Armia rosyjska zdobyła Wiaźmę i Dorohobuż, a potem rozpoczęła trwające rok oblężenie Smoleńska (od 18 października 1632 od 4 października 1633). Jednak latem z odsieczą zdążyły przybyć wojska Rzeczypospolitej na czele z nowo koronowanym królem Władysławem IV. W trwającej do lutego 1634 bitwie pod Smoleńskiem (tzw. „odsiecz smoleńska”) otoczyły oblegających twierdzę Rosjan i zadały im klęskę uwalniając miasto. Wojna smoleńska zakończyła się podpisaniem 14 czerwca 1634 r. niezwykle korzystnego dla Rzeczypospolitej „wieczystego pokoju” w Polanowie.

Katastrofalne skutki miała natomiast następna, trwająca 14 lat wojna polsko-rosyjska 1654-1667, znana też jako „potop rosyjski”. W maju 1654 roku osłabiona powstaniem na Ukrainie Rzeczpospolita stanęła wobec potężnego najazdu rosyjskiego. Na Wielkie Księstwo Litewskie wkroczyły trzy armie, a na Ukrainę dodatkowo czwarta, która połączyła się z wojskami zaporoskimi. Największa, środkowa armia pod wodzą samego cara Aleksego I Romanowa, która liczyła ponad 40 tysięcy ludzi, uderzyła z Wiaźmy przez Bramę Smoleńską. Mające jej bronić wojska hetmana Janusza Radziwiłła, liczące zaledwie 8 tysięcy żołnierzy i pozbawione szansy na odsiecz, zostały wyparte przez oddziały Jakowa Czerkaskiego. 1 czerwca poddała się Biała, 3 czerwca Dorohobuż, a 23 czerwca rozpoczęto oblężenie Smoleńska, którego polska załoga skapitulowała dopiero 15 września. W tym czasie Czerkaski zdobył Orszę (7 sierpnia) i pobliskie miasteczko Kopyś[18] (11 sierpnia), które uczynił swoją siedzibą. Do następnego roku Rosjanie zajęli ponad połowę terytorium Rzeczypospolitej, a dodatkowo do Polski wkroczyli Szwedzi (którzy chcieli uprzedzić atak rosyjski na Inflanty) rozpoczynając potop szwedzki. Rzeczpospolita olbrzymim wysiłkiem wyparła najpierw Szwedów, a następnie Rosjan. Jednak w wyniku wojny na zawsze straciła Smoleńsk i znów oparła się na twierdzy w Orszy.

Aż do I rozbioru granica Rzeczypospolitej opierała się na Bramie Smoleńskiej, a do II rozbioru sięgała do niej częściowo (wzdłuż Dźwiny i Druci). Utrzymanie przez Rosjan najważniejszej twierdzy w Smoleńsku umożliwiało im swobodne operowanie na wschodnim terytorium Rzeczypospolitej, stopniowe uzależnienie jej polityczne (od 1717 roku), a następnie doprowadzenie do jej upadku.

Wojny szwedzkie i napoleońskie

Manewr smoleński Napoleona, rys. Wojny napoleońskie: atlas (1921)
Napoleon Bonaparte i książę Józef Poniatowski pod Smoleńskiem 17 sierpnia 1812 – obraz Jeana-Charlesa Langlois

W rejonie tym w 1708 starły się Szwecja z Rosją w trakcie wielkiej wojny północnej (pomimo formalnej neutralności Rzeczpospolita wspierała Rosję przeciw Szwedom), między innymi pod Smoleńskiem i pod Leśną, co zamknęło armii szwedzkiej drogę na Moskwę. Szwedzi pod wodzą Karola XII skierowali się na południe, w stronę Ukrainy, gdzie doznali ostatecznej klęski pod Połtawą.

24 czerwca 1812 wojska Cesarza Francuzów Napoleona przekroczyły Niemen i wkroczyły na teren byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego, rozpoczynając w ten sposób wojnę z Rosją. Oficjalnie pretekstem do wojny była proklamacja Sejmu Księstwa Warszawskiego przywracająca Królestwo Polskie i włączająca do niego ziemie zabrane (stąd oficjalnie Napoleon nazwał tę kampanię „drugą wojną polską”). W rzeczywistości chodziło o zmuszenie Cesarza Wszechrusi Aleksandra do przystąpienia do blokady kontynentalnej przeciwko Anglii[19]. Rosjanie unikali walnej bitwy, wobec czego wojsko francuskie bez walki zajęły Wilno (28 czerwca), a później Witebsk nad Dźwiną (28 lipca). Armia rosyjska wycofała się za Dniepr i do Smoleńska z zamiarem obrony twierdzy. Wówczas Napoleon przeprowadził z Witebska manewr smoleński (10-15 sierpnia), uważany za mistrzowską operację taktyczną, oskrzydlając zaskoczonych Rosjan od południa[20]. Chociaż wbrew oczekiwaniom Napoleona bitwa o Smoleńsk stoczona w dniach 16–18 sierpnia nie okazała się decydującym starciem, to otworzyła Francuzom prostą drogę do Moskwy[21].

Po klęsce Francuzów w czasie odwrotu Wielkiej Armii w rejonie Bramy Smoleńskiej poniosła ona kilka porażek, aż w końcu wycofała się ze Smoleńska (16 listopada) otwierając wojskom rosyjskim drogę do zwycięskiej kontrofensywy.

XX wiek

Zasięg wojsk polskich w wojnie polsko-bolszewickiej 1919–1920
Planowany kierunek operacji „Barbarossa” w 1941 r.
Mapa operacji smoleńskiej w 1943 r.

Pod koniec I wojny światowej wojska niemieckie wykorzystały przewrót bolszewicki w Rosji i uzyskały przewagę na froncie wschodnim osiągając swój najdalszy zasięg. W lutym 1918 Niemcy podjęły operację Faustschlag, znaną też jako wojna jedenastodniowa (18 lutego – 3 marca) szybką ofensywę na odcinku białoruskim dochodząc do linii Dniepru i Dźwiny. 3 marca 1918 Rosja Sowiecka podpisała z państwami centralnymi traktat brzeski. Przejęte od Niemców tereny wschodniej Białorusi (łącznie ze Smoleńskiem) weszły w skład Białoruskiej SRR, a następnie częściowo włączone do Rosyjskiej FSRR.

W trakcie wojny polsko-sowieckiej podczas operacji jesiennej 1919 roku wojska polskie osiągnęły na Froncie Litewsko-Białoruskim granice Rzeczypospolitej z I rozbioru, zdobyły miasto Lepel i ustanowiły linię graniczną na rzece Berezynie (wydarzenia te są tłem autobiograficznej powieści Floriana Czarnyszewicza Nadberezyńcy pisanej z perspektywy polskiej szlachty zaściankowej osiadłej od stuleci między Berezyną a Dnieprem). W czasie sowieckiej kontrofensywy w maju i czerwcu 1920 r. o przejście między Dnieprem a Dźwiną toczyły się walki, jednak armia polska została wyparta. Po Bitwie Warszawskiej i niemeńskiej osiągnięto rozejm na linii Niemen-Dźwina[22].

Dowódcy obu stron zdawali sobie sprawę ze strategicznego znaczenia Bramy Smoleńskiej.

Michaił Tuchaczewski napisał w książce Pochód za Wisłę:

Na północ od błot Berezyny, między Leplem i Dźwiną, znajduje się sucha przestrzeń, wygodna do przesuwania i działań wielkich mas wojska. Prawda, że rejon ten jest poryty przez jeziora, jednakże tutaj wojsko działać będzie w okolicy ludnej, a przede wszystkim armia czynna ma tutaj wygodne połączenia: rzekę Dźwinę i węzeł kolejowy połocki. Obszar ten Polacy nazywają «wrotami smoleńskimi»[23].

W odpowiedzi Józef Piłsudski wyjaśnił:

Istotnie, dwie główne rzeki pogranicza, istniejącego niegdyś pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a państwem carów, Dźwina i Dniepr, formują swym górnym biegiem względnie wąski korytarz, zamknięty u swego wyjścia ku wschodowi największym miastem w tamtym kraju – Smoleńskiem. Toteż wszystkie najazdy i wyprawy, czy to ze strony polskiej czy rosyjskiej, z konieczności o Smoleńsk zawadzały, robiąc zeń jak gdyby wrota, do których pukano przede wszystkim, gdy chodziło o operacje w większych rozmiarach. Smoleńsk był zdobywany przez tę czy przez inną stronę w przeciągu wieków za każdym razem, gdy szło o większe wojny, toczone w owych czasach[24].

Na mocy traktatu ryskiego cała Brama Smoleńska znalazła się na terytorium ZSRR, co uniemożliwiło skuteczną obronę podczas sowieckiej agresji we wrześniu 1939 roku.

W czasie II wojny światowej Brama Smoleńska odegrała podobną rolę, jak we wszystkich wcześniejszych wojnach z Rosją. W początkach niemieckiego ataku na Związek Radziecki latem 1941 rozegrała się kilkutygodniowa bitwa pod Smoleńskiem (6 lipca – 5 sierpnia), która otworzyła Wehrmachtowi drogę na Moskwę.

Natomiast działania Armii Czerwonej – były to operacja smoleńska (operacja Suworow, VIII–X 1943), operacja orszańska (nieudana, X–XII 1943), operacja witebska (nieudana, II–13 1944) i operacja witebsko-orszańska (część operacji Bagration, VI 1944) – umożliwiły odzyskanie strategicznego obszaru i otwarcie drogi na zachód. Jednym ze starć operacji orszańskiej była bitwa pod Lenino (12–13 października 1943) w pobliżu miasteczka Lenino (historycznie Romanowo, dawna posiadłość Radziwiłłów), nad rzeką Miereją (dopływ Dniepru, dawna rzeka graniczna między Rzecząpospolitą a Rosją), w której swój chrzest bojowy miała polska 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

Znaczenie strategiczne

Jak twierdzi Jacek Bartosiak, Brama Smoleńska z punktu widzenia interesów Polski ma również obecnie znaczenie strategiczne, zamykając na wschodzie „polski teatr wojny”[25]. Według niego:

Rosjanie uderzając na białoruskim obszarze działań wojennych wychodzącym z bramy smoleńskiej, mogą zwinąć cały polski front i przenieść wojnę – jak już wiele razy w historii bywało – nad środkową Wisłę, a więc do serca Rzeczypospolitej, paraliżując przez to główne ośrodki jej siły politycznej i obronnej[4].

Zobacz też

Przypisy

  1. Moczulski 2007 ↓, s. 64–65.
  2. Napis brzmi „Moschorum irruptiones, Lithuani arcent ac repellunt” ("Wycieczki Moskali, Litwini powstrzymują i odpierają"), a towarzysząca mu scena ikonograficzna przedstawia walki konnicy na obszarze Bramy Smoleńskiej. W pobliżu wspomniano o kilku bitwach z Moskwą.
  3. Roman Umiastowski, Geografia wojenna Rzeczypospolitej Polskiej i ziem ościennych, Warszawa 1924, s. 120–122.
  4. a b Jacek Bartosiak, Brama smoleńska a wzgórza Golan, Strategy & Future, dostęp 2019-10-24.
  5. Dariusz Kupisz, Smoleńsk 1632-1634, Wstęp. wyd. Bellona, 2001.
  6. Władysław Duczko, Ruś wikingów, Warszawa 2007, s. 131–157.
  7. Moczulski 1999 ↓, s. 161 (mapa).
  8. a b S. M. Kuczyński, Ziemie czernichowsko-siewierskie pod rządami Litwy, Warszawa 1936.
  9. a b Natanson-Leski, Jan, Dzieje granicy wschodniej Rzeczypospolitej. Cz. 1, Granica moskiewska w epoce jagiellońskiej, Lwów, Warszawa 1922.
  10. Natanson-Leski, Jan, Dzieje granicy wschodniej Rzeczypospolitej. Cz. 1, Granica moskiewska w epoce jagiellońskiej, Lwów, Warszawa 1922, s. 21.
  11. Według Długosza, z wojska litewskiego oprócz samego Witolda jedynie trzy chorągwie smoleńskie nie uciekły z pola walki (część historyków uważa, że była to pozorowana ucieczka), a dwie z nich następnie dołączyły do wojsk koronnych. Obecność chorągwi smoleńskich nie uprawnia, by mówić o udziale „Rosjan” pod Grunwaldem, jak praktykowano to w czasach PRL i ZSRR. Smoleńsk od 5 lat należał bowiem do Litwy (wcześniej był niezależnym księstwem), a chorągwiami dowodził brat Jagiełły, Semen Lingwen, zaś Moskwa była wówczas sojusznikiem Krzyżaków i przeciwnikiem Polski i Litwy. Rolę Smoleńszczan pod Grunwaldem rozbudował w swojej powieści Henryk Sienkiewicz, który, wbrew faktom historycznym, z chorągwi zrobił „pułki”, co zgodnie z ideologicznym przekazem powieści, miało na celu pokazać jedność słowiańską w walce z „Niemcami”.
  12. Andrzej Nowak, Dzieje Polski, t. 3 1340-1468. Królestwo zwycięskiego orła, Warszawa 2017.
  13. Jacek Bartosiak, Rzeczpospolita między lądem a morzem, Warszawa 2018, s. 255.
  14. Feliks Koneczny, Dzieje Rosji, t. 1: Do roku 1449, Warszawa 1917.
  15. Robert Szcześniak, Kłuszyn 1610, Bellona (seria: Historyczne Bitwy), 2008, s. 29.
  16. S.F. Platonov, Očerki po istorii smuty v moskovskom gosudarstve XVI–XVII v, Moskwa 1901, s. 54. (cytat za: Dariusz Kupisz, Smoleńsk 1632-1634, Bellona 2001).
  17. Dariusz Kupisz, Smoleńsk 1632-1634, Bellona (seria: Historyczne Bitwy), 2001.
  18. Miasto Kopyś znane jest obecnie na Białorusi jako miejsce narodzin Aleksandra Łukaszenki.
  19. Adam Zamoyski: 1812. Wojna z Rosją. Kraków: Znak, 2007. ISBN 978-83-240-0770-7.
  20. Marian Kukiel, Manewr smoleński 1812 : ze studiów nad strategicznym manewrem zaczepnym, Warszawa: Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy, 1927.
  21. Andrzej Dusiewicz, Smoleńsk 1812, Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona, 2007, ISBN 978-83-11-10633-8, OCLC 169868931 [dostęp 2021-09-11].
  22. Józef Piłsudski: Rok 1920, wydanie II, Warszawa 1927 (reprint: Wydawnictwo im. Gen. Nila Fieldorfa).
  23. Michaił Tuchaczewski, Pochód za Wisłę, 1923.; cytat w: Bogdan Zalewski „Bolszewika goń!”.
  24. Józef Piłsudski, Dzieła zebrane, t. 7.; cytat w: Bogdan Zalewski „Bolszewika goń!”.
  25. Jacek Bartosiak, Rzeczpospolita między lądem a morzem, Warszawa 2018.

Bibliografia

  • Jacek Bartosiak, Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju, Warszawa: Zona Zero, 2018.
  • Jacek Bartosiak, Przeszłość jest prologiem, Warszawa: Fronda, 2019.
  • Leszek Moczulski, Geopolityka: potęga w czasie i przestrzeni, Warszawa: Bellona, 1999.
  • Leszek Moczulski, Narodziny Międzymorza, Warszawa: Bellona, 2007.
  • Tomasz Bohun, Wojny polsko-rosyjskie, Warszawa: Mówią wieki, 2017.
  • Marek Gędek, Wojny polsko-rosyjskie XV-XVIII w., Warszawa: Bellona, 2015.

Media użyte na tej stronie

Крепостная стена 1596-1602г.г. смоленского кремля.jpg
Autor: TatianaNP, Licencja: CC BY-SA 3.0
To fotografia pomnika kulturowego dziedzictwa w Rosji; numer:
Ofensywa na Kijow.png
Autor: Halibutt, Mixx321, Licencja: CC-BY-SA-3.0
etapy ofensywy polskiej na Kijów w 1919/20
Wojna smoleńska 1632-1634.jpg
Autor: Popik, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wojna smoleńska 1632-1634
Wojna polsko-rosyjska 1654-1667.svg
Autor: Hoodinski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wojna polsko-rosyjska 1654-1667
Marcks Plan for Operation Barbarossa.jpg
Graphic representation of original German plan of attack on Soviet Union during World War II from US government study
Brama smolenska.jpg
Autor: Popik, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rzeki Białorusi, dorzecza większych rzek i wododział między zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Zaznaczona Brama Smoleńska.
Matejko King Wladyslaw IV Near Smolensk.jpg
King Władysław IV Near Smoleńsk, (1892)
(King Władysław IV on Horseback Near Smoleńsk after Seizing the Fortress)
Manewr na Smoleńsk 1812.jpg
Autor: Popik, Licencja: CC BY-SA 4.0
Manewr smoleński Napoleona, 1812, rys. "Wojny napoleońskie: atlas" Warszawa 1921
Rus-1389.png
Autor: Koryakov Yuri, Licencja: CC BY-SA 2.5
Rus' in 1389
Brama Smolenska na mapie radziwillowskiej 1613.jpg
Brama Smolenska na mapie radziwillowskiej z 1613 roku
Map detail of smolensk operation.jpg
Map Detail of Smolensk Operation (1943)
Brama smoleńska Natanson-Leski.jpg
Autor: Popik, Licencja: CC BY 3.0
Brama Smoleńska w XV wieku, fragment mapy Wschodnie ziemie unii polsko-litewskiej w XV wieku
Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie w 1466 r..svg
Autor: Hoodinski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie w 1466 r.
Geostrategy map of Central Europe.png
Autor: Popik, Licencja: CC BY-SA 4.0
Geostrategiczna mapa Europy Wschodniej, na podstawie: J. Bartosiak, Rzeczpospolita. Między lądem a morzem, 2018.