Brave Festival

Mural festiwalu na Mieszka I we Wrocławiu

Brave Festival – Przeciw Wypędzeniom z Kultury – festiwal, który powstał w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. Odbywa się we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Od dwunastu lat zaprasza wyjątkowych artystów z całego świata, by zaprezentowali swoje tradycje. Jest to festiwal ludzi odważnych, którzy mówią o tym, skąd pochodzą, jakie są ich wartości, tradycja i duchowość, tym samym nie pozwalając na wymarcie swoich kultur. Ten jedyny w Polsce przegląd kultur, tradycji i rytów z całego świata, które są na granicy zagłady, nosi znaczący podtytuł „Przeciw Wypędzeniom z Kultury”. Grzegorz Bral, założyciel festiwalu i dyrektor artystyczny wszystkich edycji, stworzył wydarzenie pokazujące autentyczną sztukę różnych nacji, kultywowaną i przechowywaną przez społeczności zagrożone utratą własnej kultury na rzecz cywilizacyjnej asymilacji. Dyrektorem festiwalu jest Grzegorz Bral[1].

Co roku festiwal obejmowany jest honorowymi patronatami UNESCO, Instytutu Adama Mickiewicza, Prezydenta Miasta Wrocławia, Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2011 roku Brave Festival znalazł się na oficjalnej liście Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 w kategorii „Wydarzenia cykliczne i festiwale organizowane przez polskie instytucje samorządowe i pozarządowe”.

Idea Brave Festival

Do tej pory odbyło się dwanaście edycji pod nazwami: Magia Głosu (2005), Głosy Azji (2006), Zatopione Pieśni (2007), Rytuał zaczyna się w Afryce (2008), Wszystkie modlitwy świata (2009), Zaklinacze (2010), Maska (2011), Wtajemniczenia kobiet (2012), Zaginiony rytm (2013), Święte ciało (2014), Griot (2015) i Outcasts - Wykluczeni (2016). Każda edycja pozwalała poznać muzykę, filmy oraz działania performatywne, rytuały i modlitwy z całego świata.

Podczas festiwalu swoją kulturą dzielą się ludzie, którzy nie godzą się na wypędzenie z własnej tradycji i wrażliwości. Mają na tyle odwagi, by przeciwstawić się zanikaniu rzeczywistych tradycji, pieśni i duchowego dziedzictwa naszych kultur w świecie tymczasowych, masowych dóbr. Brave Festival stara się ich wesprzeć poprzez koncerty, spektakle, warsztaty (taneczne, muzyczne, rękodzielnicze) oraz przeglądy filmowe. Wszystkie te wydarzenia pozwalają publiczności zobaczyć i doświadczyć tego, czego być może nigdy nie mieliby szansy poznać.

Brave Festival to, spektakle, koncerty, rytuały, przegląd filmowy, warsztaty (taneczne, muzyczne, rękodzielnicze), konferencje, spotkanie z artystami, działania integracyjne i ekologiczne.

Miejscami wydarzeń były m.in.: wrocławskie teatry (Teatr Polski, Wrocławski Teatr Współczesny, Teatr Pieśń Kozła), kina (Dolnośląskie Centrum Filmowe), galerie (Galeria BWA Design, ArtBrut), muzea (Narodowe i Etnograficzne) i inne miejsca kultury (Synagoga pod Białym Bocianem, Centrum Sztuki Impart, Opera Wrocławska, Wytwórnia Filmów Fabularnych – dziś: Centrum Technologii Audiowizualnej, klasztor przy ul. Purkyniego). Część wydarzeń odbywała się również w plenerze.

Występowali artyści i zespoły z Chin, Japonii, Korei, Laosu, Tajwanu, Singapuru, Rosji, Australii, Egiptu, Gruzji, Bułgarii, Indii, Mali, Tanzanii, Burkina Faso, Burundi, Chile, USA, Ukrainy, Ugandy, Kirgistanu, Mongolii, Nigru, Azerbejdżanu, Pakistanu, Polski, Korsyki, Rumunii, Izraela, Sardynii, Macedonii, Maroko, Francji, Brazylii, Malezji i innych krajów.

Cały dochód ze sprzedaży biletów w ramach festiwalu przekazywany jest na finansowanie projektów rozwojowych międzynarodowej organizacji Rokpa International, m.in. na budowanie i utrzymanie szkół w Tybecie.

Główny nurt festiwalu

2016

12. edycja festiwalu odbyła się w dniach 1-15 lipca 2016 roku i zorganizowana była pod hasłem „Outcasts - Wykluczeni”. To była edycja znacząca i symboliczna, która mówiła o ludziach, którzy od zawsze byli w swoich i obcych społecznościach odmienni, inni, a przez to stygmatyzowani i piętnowani. 12. edycja to kilkanaście zjawisk z całego świata ukazujących ludzi, których codzienność z różnych przyczyn jest bardzo trudna i skomplikowana. Publiczność zobaczyła tych, którzy przy pomocy sztuki postanowili odmienić wykluczenie. Za każdym z artystów kryła się potężna, bolesna, lecz i wzniosła historia. Przedstawiony został świat ludzi z wielką wolą życia i tworzenia. Świat ludzi, którzy zdecydowali się z pozornej lub rzeczywistej słabości uczynić siłę. Świat ludzi wielkiej woli życia i ocalenia własnej wrażliwości[2].

WykonawcaKrajRodzaj wydarzenia
Bakri Ki MashakIndieCyganie z wschodniego Radżastanu w Indiach
Aeham AhmadPalestynaPianista i uchodźca z Syrii
DeafbeatMalezjaGłusi bębniarze z Malezji
Teatr 21PolskaTeatr złożony z aktorów z zespołem Downa
Blind Ballet Company Fernanda BianchiniBrazyliaBalet osób niewidomych
Candoco Dance CompanyWielka BrytaniaGrupa taneczno-teatralna z osobami niepełnosprawnymi
Nalaga'at TheaterIzraelTeatr osób głucho-niewidomych
Musicians without BordersPalestineMuzycy i aktywiści społeczni
Ivan Perez i Korzo ProductiesHolandiaTaniec współczesny
Teatr Pieśń KozłaPolskaPrzedstawienie pt. Pieśni Leara
Teatr Pieśń KozłaPolskaPrzedstawienie pt. Crazy God
Teatr Pieśń KozłaPolskaPrzedstawienie pt. Portrety Wiśniowego Sadu

2015

Plakat Brave Festival 2015 „Griot”

11. edycja festiwalu odbyła się w dniach 10-17 lipca 2015 roku i zorganizowana była pod hasłem „Griot”. W kulturach Afryki Zachodniej grioci to strażnicy tradycji, bardowie, poeci, śpiewacy opowiadacze i muzycy, od wieków mający ogromne znaczenie dla kultury głównie z terenów dzisiejszych państw Gambii, Mali, Senegalu, Burkina Faso, Liberii i Mauretanii. Ich opowieści są nierozerwalnie związane z dźwiękami i rytmem. Od wieków funkcja griota zarezerwowana była wyłącznie dla urodzonych w jednym z kilku klanów, w obrębie których ta zaszczytna rola przekazywana była z pokolenia na pokolenie, z ojca na syna. Niezaprzeczalna rola jaką pełnią oni w tworzeniu kultury afrykańskiej – zwłaszcza dziś, w czasach gwałtownych zmian cywilizacyjnych, gdy podtrzymywanie i ochrona własnego dziedzictwa są coraz trudniejsze – sprawia, że grioci doskonale wpisują się w misję Brave Festival. Zaproszeni artyści, to m.in. Kassé Mady Diabaté (Mali), Abou Diarra (Mali), Zanzibar Taarab/Kidumbak Ensemble (Zanzibar) czy Coumbane Ely Mint Warakane (Mauretania).

WykonawcaKrajRodzaj wydarzenia
Balla KouyatéMaliMistrz balafonu z Mali
Sona JobartehGambiaPierwsza kobieta-wirtuozka kory
Abou DiarraMaliWirtuoz gry na n'goni
NdimaKongoŚpiewy polifoniczne pigmejów AKA z Kongo
Zanzibar Taarab/Kidumbak EnsembleZanzibarStrażnicy zanzibarskich tradycji taarab i kidumbak
Coumbane Ely Mint WarakaneMauretaniaMauretańska griotka
Kassé Mady DiabatéMaliPotomek najświetniejszego rodu griotów
Vieux Farka TouréMaliPustynny blues Mali
Teatr Pieśń KozłaPolskaPrzedstawienie pt. Pieśni Leara

2014

Plakat Brave Festival „Święte ciało” 2014

Dziesiąta edycja Brave Festival odbyła się w dniach 4-17 lipca 2014 roku pod hasłem „Święte Ciało”. Program festiwalu skupiony był wokół teatru, tańca i rytuału, wyrastających z tradycji artystycznych, w których ciało, ukazane w sposób dosłowny lub symbolicznie nawiązujące do sfery ducha, funkcjonuje jako motyw przewodni. Swoje spektakle i choreografie zaprezentował m.in. Rama Vaidyanathan – mistrzyni klasycznego tańca hinduskiego, Melanie Lomoff – francuska tancerka współczesna z baletowym wykształceniem oraz Koffi Kôkô – kapłan voodoo i czołowy przedstawiciel współczesnego tańca afrykańskiego. Festiwal otworzył poświęcony Indiom 9. Przegląd Filmowy Brave Festival, w którym widzowie mogli wybierać spośród trzech cykli tematycznych: Brave People Doc, Brave Contexts i Brave Focus. Inauguracją przeglądu był pokaz nakręconego przez Franza Ostena i Himansu Raia w 1925 roku niemego filmu „Światło Azji”, któremu towarzyszył koncert muzyki na żywo w wykonaniu Divana Ensemble – indyjskiego zespołu grającego tradycyjną muzykę społeczności Langa z Radżastanu[3].

WykonawcaKrajRodzaj wydarzenia
BalegaIndonezjaMuzyka ciała w tradycji randai z Zachodniej Sumatry
Koffi KôkôBeninChoreografie afrykańskiego voodoo
Melanie LomoffFrancjaTaniec nowoczesny inspirowany ludzkimi figurami z tryptyków Francisa Bacona
MudijettuIndieRytualny teatr ze świątyń Kerali
Rama VaidyanathanIndieHinduski taniec ciała i duszy Bharata Natjam
RupinderIndieObrzędowe pieśni Indii
Sarpam ThullalIndieRytuał poświęcony Bóstwom Wężowym pochodzący z Kerali
Teatr 21PolskaPrzedstawienie pt. Statek miłości
Teatr Pieśń KozłaPolskaPrzedstawienie pt. Pieśni Leara

2013

Plakat Brave Festival „Zaginiony Rytm” 2013

Dziewiąta edycja Brave Festival została zorganizowana we Wrocławiu i wybranych miastach Dolnego Śląska w dniach 7-12 lipca 2013 roku pod hasłem „Zaginiony Rytm”. Poświęcona była tradycjom muzycznym i tanecznym w których rytm, uniwersalna siła ekspresji łącząca nawet bardzo odmienne od siebie kultury, stanowiła spoiwo środowiska zewnętrznego człowieka i jego świata duchowego. W ramach Brave Festival pokazano szeroką gamę unikalnych tradycji muzycznych, wokalnych i tanecznych, takich jak marokański addal czy południowoafrykańskie umngqokolo, ukazujących bogactwo kultur rytmicznych świata oraz odrębności tradycji artystycznych z Europy, Afryki i Azji. Program wydarzeń festiwalu wzbogacony został o projekcje filmowe (prezentowane w ramach 8. Przeglądu Filmowego Brave Festival), wystawy, warsztaty i spotkania, co pozwoliło widzom festiwalu na poznanie tradycji muzycznych „ginącego świata” oraz poszerzenie wiedzy i tolerancji dla innych kultur. Ponadto, w dniach 25.06-13.07.2013 we Wrocławiu, Puszczykowie, Łodzi, Warszawie i Krośnicach odbyła się 4. edycja Brave Kids, w ramach której ugoszczono 114 dzieci i liderów z 11 krajów: Indii, Ugandy, Zimbabwe, Chin, Gruzji, Izraela, Czech, Laosu, Iranu, Kirgistanu i Polski[4].

WykonawcaKrajRodzaj wydarzenia
AddalMarokoTaniec kobiet z Doliny Ameln
Bachu KhanPakistanPoetyckie improwizacje ludu Langa
Cheong-BaeKorea PołudniowaRytuał zapewniający pomyślność bogom i ludziom oraz taniec Gim Cheonbukchum
Houria Aïchi & L’Hijâz’CarAlgieriaTradycyjne pieśni Berberów
Mohini DeviRadżastanTaniec węży Kalbelia
Ngqoko GroupPołudniowa AfrykaChór kobiet plemienia Xhosa z południowej Afryki
RupinderIndieMuzyczne kompozycje wykonywane przez Guru Sikhów
Sona JobarethGambiaMuzyka królewskiej kory w kobiecej interpretacji
Teatr Pieśń KozłaPolskaPrzedstawienie pt. Pieśni Leara
The Drummers of BurundiBurundiKrólewscy bębniarze

2012

Plakat Brave Festival „Wtajemniczenia kobiet” 2012

W dniach 2-7 lipca 2012 roku Brave Festival zorganizowany został pod hasłem „Wtajemniczenia kobiet”. Artystki, które przyjechały do Wrocławia, ukazały publiczności największe tajemnice swojej kultury, pielęgnowane od wieków, ale też będące efektem ich wspólnej inicjatywy, aby wesprzeć siebie nawzajem, uruchomić drzemiącą w każdej z nich siłę i energię, niezależnie od wieku i sytuacji, w której się znalazły. W ramach nurtu głównego ósmej edycji Brave Festival zobaczyliśmy m.in. ponad stuletnią Bi Kidude z Zanzibaru, która tylko kobiecej publiczności zaprezentowała tradycję unyago, czyli rytuał inicjacji seksualnej młodych kobiet, któremu towarzyszy szczególna forma tradycji bębniarskiej zwana ngomą. Spotkaliśmy także zespół Tartit z Mali, który zrodził się w obozie dla uchodźców w Burkina Faso, gdzie muzyka była sposobem na przetrwanie w obliczu gospodarczych, społecznych i politycznych trudności w regionie. Z kolei zespołowi Maduma z Tanzanii w trakcie jednego z dwóch występów towarzyszyły dzieciaki biorące udział w projekcie edukacyjnym Brave Kids. Festiwalowa publiczność poznała również Meninas de Sinhá z Brazylii – grupę wzajemnego wsparcia, utworzoną przez starsze, marginalizowane czarnoskóre kobiety, którym śpiew pomaga zmagać się z przeciwnościami losu, a także kobiecy chór z wioski Udabno z Gruzji. Wiele ze wspomnianych kobiet po raz pierwszy opuściło granice swojego kraju[5].

WykonawcaKrajRodzaj wydarzenia
Ambuya NyatiZimbabweMuzyka z gatunku mbira pochodząca z tradycji ludu Shona
Bi KidudeZanzibarTradycja unyago – rytuał inicjacji przedślubnej
CasletilaGruzjaChór ludu Swanetii
DebaaWyspy MajottaZespół kobiecy śpiewający w tradycji sufickiej
JukurrpaAustraliaCeremonia kobiet Warlpiri
Maduma Women’s Drumming GroupTanzaniaMuzyczno-taneczna tradycja mapelembo
Meninas de SinháBrazyliaGrupa wokalna starszych kobiet
TartitMaliHipnotyczna muzyka saharyjskiej grupy etnicznej Tuaregowie
Teatr Pieśń KozłaPolskaPrzedstawienie pt. Pieśni Leara
Terah TaliPakistanSpektakl dźwięku i muzyki kobiet z Radżastanu

2011

Plakat Brave Festival „Maska” 2011

Siódma edycja odbyła się w dniach 2–8 lipca 2011 roku pod hasłem "Maska". Tytułowa maska zamiast zasłaniać i ukrywać, przybliża bogatą kulturę z różnych zakątków świata m.in. Bali, Sri Lanki, Burkina Faso czy Sardynii. Jako temat przewodni tej edycji festiwalu dała nam szansę na spotkanie z autentyczną kulturą, zapomnianymi tradycjami, tajemniczymi obrzędami i sztuką najodleglejszych zakątków naszego globu. Do stolicy Dolnego Śląska przybyli rdzenni artyści i przedstawiciele ginących kultur. Festiwalowa publiczność miała unikatową okazję zobaczyć przedstawicieli sardyńskiego karnawału „Mamuthones”, tancerzy z Bali, tradycyjny indyjski dramat Katakali czy Blind Note – koncert muzyków grających w kompletnej ciemności na tradycyjnych, regionalnych instrumentach. Wydarzeniom głównym towarzyszył ponadto blok dokumentów filmowych, projekt Brave Kids, wystawy, spotkania z artystami oraz warsztaty[6].

WykonawcaKrajRodzaj wydarzenia
Ballaké Sissoko & Vincent SegalSenegalWirtuozi kory i wiolonczeli
Be-beingKorea PołudniowaMultimedialny projekt poświęcony masce
Blind Notezespół wielokulturowyMuzyka World grana w całkowitej ciemności
KathakliIndieHinduska tradycja teatralna opierająca się na mudrach (kanoniczne gesty dłoni) i makijażu
MamuthonesSardyniaRytualny pochód zamaskowanych postaci
Marcin JarnuszkiewiczPolskaSuita na aktora i lalkę
Plemię BwaBurkina FasoMaski księżyca – rytuał plemienia Bwa
SaharyiaIndieTaniec Swang
Reza MazandaraniIranMuzyka improwizowana
Teatr Pieśń KozłaPolskaMacbeth – awangardowy eksperyment teatralny
I Made DjimatIndieMistrz Topeng Pajegan (indonezyjskiej tradycji teatralno-tanecznej wywodzącej się z XVII wieku)
Tancerze TovilSri LankaTradycyjne lankijskie rytuały lecznicze i egzorcyzmy

2010

Plakat Brave Festival „Zaklinacze” 2010

Szósta edycja Brave Festival odbyła się w dniach 2-9 lipca 2010 roku pod hasłem “Zaklinacze” i skupiła się na prezentacji szerokiej gamy różnorodnych, unikatowych i mało znanych tradycji muzyczno-wokalnych z całego świata, w których centralną funkcję pełni słowo, a zwłaszcza jego poetyka, siła ekspresji, melodyjność i rytmiczność. Do Wrocławia na zaproszenie organizatorów przyjechali solowi artyœści, a także zespoły z całego świata, między innymi: Ahn Sook-sun – koreańska mistrzyni starej sztuki pansori, Bi Kidude – stuletnia pieśœniarka muzyki taarab z Zanzibaru, bułgarski zespół Bistritsa prezentujący bałkańskie polifonie czy Sekouba Traoré – malijski wirtuoz donso n'goni[7].

WykonawcaKrajRodzaj wydarzenia
Ahn Sook-sunKorea PołudniowaStara koreańska tradycja operowa pansori
Bi KidudeZanzibarKrólowa afrykańskiej tradycji muzycznej taarab
BistritsaBułgariaBałkańskie polifonie lecznicze
Królewscy Bębniarze BurundiBurundiW rytmie serca Afryki – koncert
Lorenzo AillapanChileCzłowiek-Ptak, onomatopeiczne popisy wokalne Indian Mapuche
MawawilEgiptTradycyjna muzyka mieszkańców Delty Nilu
Sekouba TraoréMaliWirtuoz tradycyjnego instrumentu donso n’goni
MazaherEgiptZapomniana tradycja przedislamskiego rytuału Zār
Teatr Pieśń KozłaPolskaMacbeth – awangardowy eksperyment teatralny
Plemię NunaBurkina FasoTaniec masek[8]

2009

Plakat Brave Festival „Wszystkie modlitwy świata” 2009

Piąta edycja Brave Festival odbyła się 3-11 lipca 2009 roku pod hasłem “Wszystkie modlitwy świata[9]. Oprócz Wrocławia, wydarzenia festiwalowe odbywały się także w kilku miastach na terenie Dolnego Śląska: w Oleśœnicy, Wołowie, ŚŒwidnicy oraz Kłodzku. Podczas festiwalu artyści oraz autentyczni przedstawiciele tradycyjnych kultur zaprezentowali oryginalne pieśni, rytuały i ceremonie związane z modlitwą i obrzędowoœścią, praktykowane do dziśœ w wielu religiach z różnych obszarów kulturowych świata, m.in. Azji, Afryki oraz Europy. W trakcie festiwalu można było m.in. wziąć udział w rytuałach odprawianych przez koreańską szamankę, mnichów tybetańskich czy tancerzy Theyyam[10].

WykonawcaKrajRodzaj wydarzenia
A FilettaKorsykaWielogłosowe misterium pasyjne
Ceremonia ZikrGruzjaSuficki rytuał Kistyńskich kobiet z wąwozu Pankisi
DivnaSerbiaBizantyjskie pieśni liturgiczne
El Cuadro FlamencoHiszpaniaSurowe głosy flamenco
Gogo MilunguTanzaniaRytuał obłaskawienia duchów
Mnisi z klasztoru Sherab Ling w IndiachIndieTańce cham. Źródłowe tradycje buddyzmu tantrycznego
TheyyamIndieTaniec wcielonego bóstwa. Rytuał z Kerali[11]

2008

Plakat Brave Festival „Rytuał zaczyna się w Afryce” 2008

Czwarta edycja Brave Festival odbyła się w dniach 4-12 lipca 2008 roku pod hasłem “Rytuał zaczyna się w Afryce”. Zaprezentowana twórczość afrykańskich artystów oraz zwykłych ludzi pozwoliła widzom na odkrycie nieznanego piękna Czarnego Lądu. Festiwal dał odbiorcom możliwość poznania oryginalnych praktyk, spotkania z ludźmi z rejonów odległych kulturowo oraz poznania różnych form artystycznych, należących do „ginącego świata”. Na program festiwalu złożyły się m.in. występy grupy tancerzy i pieśniarzy z plemienia Fula z Nigru, kobiet z tanzańskiego plemienia Wagogo oraz wiele koncertów, pokazów filmowych, warsztatów, spotkań i dyskusji z zaproszonymi gośćmi[12].

WykonawcaKrajRodzaj wydarzenia
A FilettaKorsykaWielogłosowe misterium pasyjne
Akhtar Sharif Arup ValePakistanKoncert sufickiej tradycji muzycznej Qawwali
FulanieNigerTaniec męskiej urody
RomafestRumuniaMuzyka cygańska
Wagogo Muheme GroupTanzaniaRytuały inicjacyjne towarzyszące obrzezaniu kobiet
Who I Am – Kyendi BreakdanceUgandaBreakdance

2007

Plakat Brave Festival 2007 „Zatopione Pieśni”

Trzecia edycja Brave Festival odbyła się w dniach 7-14 lipca 2007 roku pod hasłem “Zatopione Pieśni”. Organizatorzy festiwalu przedstawili publiczności nie tylko pieśni, spektakle czy filmy, ale też kontekst i Ÿ źródła, z których pochodzą. Artyści z odległych zakątków świata zaprezentowali we Wrocławiu berberyjskie pieśni transowe z Maroka, „pieœśni bagien” z Ukrainy, wysublimowane, starożytne polifonie z Kaukazu, dialogi polifoniczne z Biełgorodu, mistyczne œśpiewy z Sardynii czy „tańce ramion” czarnoskórych Żydów z Etiopii[13].

WykonawcaKrajRodzaj wydarzenia
Alim QuasimovAzerbejdżanWirtuoz modalnego śpiewu mugham
Beta Dance TroupeIzraelTaniec Żydów etiopskich
Bistri VodiMacedoniaTradycyjna muzyka Macedonii
DescendanceAustraliaPieśni i tańce z północnych terytoriów stanu Queensland
Narodnyj PrazdnikRosjaUkraińsko-rosyjskie pieśni tradycyjne
Plemię BununTajwanTajemna modlitwa Pasibutbut
RoudaniatesMarokoŚpiew i taniec Roundaniat
Stari KoniUkrainaArchaiczne melodie Polesia zachodniego
Teatr Nomadów SakhnaKirgistanKirgiskie eposy – taniec, muzyka i rzeźba
Teatro Actores AlidosSardyniaPieśni kobiet Sardynii
Teatr Ósmego DniaPolskaLegenda polskiego teatru studenckiego lat 70. i 80.
Teatr Pieśni KozłaPolskaLacrimosa – eksperyment teatralny
VakhtanguriGruzjaMęski chór. Tradycyjna muzyka Gruzji

2006

Plakat Brave Festival „Głosy Azji” 2006

Druga edycja Brave Festival odbyła się w dniach 8-15 lipca 2006 roku. „Głosy Azji” były jej hasłem przewodnim. W trakcie tej edycji zaprezentowane zostały tradycje z Laosu, Japonii, Sri Lanki, Singapuru, Tajwanu, Korei Południowej oraz Syberii w wykonaniu 13 zespołów i 99 artystów. W programie znalazły się spektakle i koncerty, a także warsztaty tańca i śpiewu tradycyjnego. Ponadto odbył się przegląd filmów azjatyckich, któremu towarzyszyły warsztaty filmowe, poświęcone tworzeniu międzykulturowych filmów dokumentalnych oraz sztuce operatorskiej. Licznych zainteresowanych przyciągały także wykłady i spotkania z gośćmi festiwalowymi[14].

WykonawcaKrajRodzaj wydarzenia
DulsoriKorea PołudniowaRytuał taneczny i muzyczny oparty na instrumentach perkusyjnych
Gamelan AsmaradanaSingapurSpektakl oparty na ludowych pieśniach i muzyce wschodniej Azji
Irkuck Ensemble Authentic MusicRosjaKoncert muzyków z Irkucka
Joji Hirota and the Taiko DrummersJaponiaJapońscy bębniarze
Majowe BykiPolskaKoncert muzyki inspirowanej Afryką
Masala SoundsystemPolskaKoncert muzyczny
Noirin Ni Riain i zespół A.M.E.N.IrlandiaIrlandzkie pieśni Sean-Nos
Peter Surasena Dance and Drum EnsembleSri LankaSpektakl taneczny Kandyan
Phalak Phalam VientianeLaosTradycyjny laoski teatr tańca
Stage PunkgkyungKorea PołudniowaSpektakl pt Pokojówki
Taipei Dance CircleTajwanSpektakl taneczny
Teatr Pieśni KozłaPolskaSpektakl pt. Kroniki-Obyczaj lamentacyjny
Teatr Pieśni KozłaPolskaLacrimosa – eksperyment teatralny
Tiat MooKorea PołudniowaRytualny performance
Uch-Sume-RRosjaTradycyjne ludowe pieśni rdzennych mieszkańców Chakasji i regionu Ałtaju
Yasukatsu Oshima Songs of My IslandJaponiaTradycyjna muzyka japońska oparta na grze na sanshin
Yerba MaterPolskaKoncert polskiego zespołu inspirującego się kulturami Starego Świata

2005

Plakat Brave Festival 2005 „Magia Głosu”

Pierwsza edycja Brave Festival odbyła się w dniach 24-25 listopada 2005 roku pod hasłem "Magia Głosu" i eksplorowała szeroko rozumiany temat głosu poprzez spektakle zbudowane wokół pieśœni, koncerty oraz warsztaty poświęcone różnym technikom wokalnym, a także nauce gry na tradycyjnych instrumentach, głównie z rosyjskich republik. Podczas festiwalu trwającego cztery dni prezentowane były m.in. syberyjskie ugadan kurduk, śpiew z Tuwy, muzyka Swanów, chakaski śpiew ćwierć- i półtonami, muzyka z tradycji sufickiej, pieśni liturgiczne mnichów z Atos, tradycyjne pieśni ukraińskie, muzyka starożytnej Grecji oraz afrykańskie opowieści[15].

Brave Festival Program 2005
WykonawcaKrajRodzaj wydarzenia
AlashTuwaKoncert tradycyjnych instrumentów z Tuwy i śpiewu gardłowego chomiej
Abdon Fortune Koumbha KafKongoTradycyjne opowieści kongijskie
AyarhaanJakucjaŚpiew gardłowy w stylu dyjeretyi
Barber LlorencHiszpaniaKoncert na głosy i dzwony
Charkow Sergiej, Charkow JuliaRosjaŚpiew w stylu khai oraz overtone-singing
Chór OktoichPolskaChór męski parafii prawosławnej św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu
Amelia Cuni i Werner DurandWłochy/NiemcyTradycyjna muzyka Wschodu i Zachodu w połączeniu ze współczesnym brzmieniem
Czejniesz Bajtuszkina, Georgij BieleckijRosjaŚpiew ałtajski
DahaBrahaUkrainaUkraińska muzyka folkowa nazywana etno-chaos
Fatima MirandaHiszpaniaSpektakl połączony z koncertem
Haig Yazdijan Oriental ProjectArmenia/Grecja/IranKoncert inspirowany kulturą Orientu
Irkutsk Ensemble Authentic MusicRosjaKoncert muzyków z Irkucka
Stowarzyszenie Teatralne CHOREAPolskaKoncert z pokazem tańców pt. Nieznane źródła muzyki i tańca Europy-antyczna Grecja
Teatr Pieśń KozłaPolskaSpektakl pt. Lacrimosa
Teatr ZARPolskaSpektakl pt. Ewangelie dzieciństwa
ŻarRosjaTradycyjne pieśni ludowe

Brave Kids

Częścią festiwalu jest projekt Brave Kids, polegający na 3-tygodniowych warsztatach dla dziecięcych grup artystycznych. Dzieci te pochodzą z regionów ciężko doświadczonych historycznie i społecznie, nękanych klęskami żywiołowymi, konfliktami politycznymi, bezdomnością oraz ubóstwem[16]. Program edukacyjny Brave Kids od początku stawiał sobie jasny priorytet, w którego centrum jest dobro i troska o młodego człowieka.

W 2009 roku odbyła się pilotażowa edycja Brave Kids. Do Wrocławia przyjechały grupy z Nepalu i Ugandy i wrocławskiej świetlicy środowiskowej. Dwutygodniowe warsztaty artystyczne prowadzone pod okiem Grzegorza Brala, Abrahama Tekya i Lei Wyler pozwoliły rozwinąć dzieciom swoje talenty i zdobyć umiejętności, którymi mogą się dzielić w swoich społeczeństwach.

W 2010 roku w projekcie uczestniczyły dzieci uchodźców z Czeczenii i Inguszetii, wychowankowie domu dziecka z Kathmandu w Nepalu, grupa dziecięca M.Y.T.A. (Magariroedu Youth Talent Promotions) z Zimbabwe, grupa Mizero z Rwandy, grupa Awake Project ze Szwecji oraz dzieci z wrocławskich świetlic „Źródełko” i „Światoteka”.

W celu pogłębienia dialogu międzykulturowego dzieci zostały zakwaterowane w domach wrocławskich rodzin. Elementem projektu były występy dla oddziału dziecięcego Dolnośląskiego Centrum Pediatrycznego im. Janusza Korczaka oraz dla mieszkańców Domu Opieki Społecznej w podwrocławskich Małkowicach. Zwieńczeniem projektu był wspólny spektakl 55 uczestników w ramach koncertu finałowego Brave Festival, który odbył się w Centrum Sztuki Impart.

Przypisy

  1. Jolanta Maria Berent. Teatr i zupa dla bezdomnych. „Zwierciadło”, 2011-06-01. 
  2. Magda Piekarska: Nadchodzi Brave Festival. [dostęp 2016-07-25].
  3. 10. Brave Festival – Tajemny, święty kod ciała. „Gazeta – Co jest grane?”, 2014-06-13. 
  4. Małgorzata Matuszewska. Brave Festival dla Tybetańczyków. „Gazeta Wrocławska”, 2013-07-01. 
  5. Rafał Zieliński. Wielki wypas kulturalny. „Gazeta Wyborcza”, 2012-02-13. 
  6. Brave Festival 2011: Maska.
  7. Brave Festival 2010: Zaklinacze. „National Geographic”, 2010-05-05. 
  8. Magda Podsiadły: Gazeta Wyborcza: Wielka podróż wielkich masek z Afryki. 2010-07-01. (pol.).
  9. Justyna Kościelna: Gazeta Wroclawska: Rozmodlili miasto. 2009-07-12. (pol.).
  10. Magda Podsiadły. Brave, festiwal dla odważnych. „Gazeta Wyborcza”, 2007-07-07. 
  11. Magda Podsiadły, Rafał Zieliński: Gazeta Wyborcza: Bóg tańczy w Kerali. 2009-07-03. (pol.).
  12. 4. BRAVE FESTIVAL. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-02)].
  13. Brave Festival 2007 – Zatopione pieśni. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-02)].
  14. BRAVE FESTIVAL 2006 – Głosy Azji. [dostęp 2006-07-07].
  15. Agata Saraczyńska. Wrocław. Trwa Magia Dźwięku. „Gazeta Wyborcza”, 2005-11-26. 
  16. Magda Podsiadły: Gazeta Wyborcza: Zdolne dzieciaki już pracują nad projektem Brave Kids. 2010-06-29. (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Add more text icon.svg
Icon of articles which need more text
Plakat Brave Festival 2015 "Griot".jpg
Autor: Grzegorz Bral, Licencja: CC BY 4.0
Poster of Brave Festival 2015 "Griot"
Poster of Brave Festival "Prayers of the World" 2009.jpg
Autor: Grzegorz Bral, Licencja: CC BY-SA 4.0
Plakat Brave Festival "Wszystkie modlitwy świata" 2009
Wroclaw Mieszka I Street 2021 P11 Brave Festival mural.jpg
Autor: Fallaner, Licencja: CC BY-SA 4.0
Brave Festival mural on Mieszka Street 1 in Wrocław
Poster of Brave Festival "The Mask" 2011.jpg
Autor: Grzegorz Bral, Licencja: CC BY-SA 4.0
Plakat Brave Festival "Maska" 2011
Poster of Brave Festival 2007 "Drowned Songs".jpg
Autor: Grzegorz Bral, Licencja: CC BY-SA 4.0
Plakat Brave Festival 2007 "Zatopione pieśni"
Poster of Brave Festival "Women Initiating" 2012.jpg
Autor: Grzegorz Bral, Licencja: CC BY-SA 4.0
Plakat Brave Festival "Wtajemniczenia kobiet" 2012
Poster of Brave Festival "The Ritual Starts in Africa" 2008.jpg
Autor: Grzegorz Bral, Licencja: CC BY-SA 4.0
Plakat Brave Festival "Rytuał zaczyna się w Afryce" 2008
PROGARAM BRAVE 2005jpg.jpg
Autor: BraveFestival 2021, Licencja: CC BY-SA 4.0
Brave Festival Program 2005
Poster of Brave Festival "Sacred Body" 2014.jpg
Autor: Grzegorz Bral, Licencja: CC BY-SA 4.0
Plakat Brave Festival "Święte Ciało" 2014
Poster of Brave Festival "Lost Rhythm" 2013.jpg
Autor: Grzegorz Bral, Licencja: CC BY-SA 4.0
Plakat Brave Festival "Zaginiony Rytm" 2013
Poster of Brave Festival 2005 "The Magic of Voice".png
Autor: Grzegorz Bral, Licencja: CC BY-SA 4.0
Plakat Brave Festival 2005 "Magia głosu"
PlakatBraveFestival.jpg
Autor: promocja Brave Festiwalu, Licencja: CC BY 3.0
Plakat Brave Festiwal
Posters of Brave Festival "Voices of Asia" 2006.jpg
Autor: Grzegorz Bral, Licencja: CC BY-SA 4.0
Plakat Brave Festival "Głosy Azji" 2006