Bronisława Horowitz-Karakulska

Bronisława Horowitz-Karakulska
Ilustracja
Bronisława Horowitz-Karakulska (po prawej), razem z bratem Ryszardem Horowitzem podczas premiery filmu Polański, Horowitz. Hometown
Data i miejsce urodzenia

22 kwietnia 1932
Kraków

Zawód, zajęcie

kosmetyczka

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RFN

Bronisława Horowitz-Karakulska, także Niusia Horowitz (ur. 22 kwietnia[1] 1932 w Krakowie[2]) – ocalona z Holocaustu przez Oskara Schindlera, siostra Ryszarda Horowitza.

Życiorys

Urodziła się w Krakowie w średniozamożnej rodzinie żydowskiej, jako córka Dawida i Reginy Horowitzów. Jej ojciec pracował jako księgowy w firmie handlowej, a matka była modystką[2]. Początek II wojny światowej spędziła wraz z rodziną w Bochni. Od marca 1941 przebywała w krakowskim getcie; początkowo mieszkała przy ulicy Limanowskiego, a następnie przy Rynku Podgórskim. Po likwidacji getta w marcu 1943 trafiła do obozu w Płaszowie[3], gdzie pracowała w wytwórni szczotek[2]. Następnie została zatrudniona przez Oskara Schindlera w Fabryce Wyrobów Metalowych i Naczyń Emaliowanych na krakowskim Zabłociu[3]. Podczas jego 36. urodzin, w imieniu pracowników wręczyła mu zrobiony z chleba tort urodzinowy, za co ją pocałował. Za ten czyn trafiła do aresztu. W październiku 1944 trafiła przez niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz do Brunnlitz na Morawach, gdzie wraz z innymi zatrudnionymi w fabryce doczekała wyzwolenia w maju 1945[3].

Po zakończeniu wojny wróciła do Krakowa, gdzie mieszka. Została dyplomowaną kosmetyczką[2]. W latach 1992−1993 należała do grona konsultantów przy filmie Lista Schindlera w reżyserii Stevena Spielberga, od tego czasu propaguje pamięć o postawie Schindlera[2]. Jest współautorką wystawy poświęconej jemu oraz Żydom, których ocalił[4].

Życie prywatne

W 1955 roku wyszła za mąż za lekarza medycyny Tadeusza Karkulskiego, w następnym roku urodziła córkę Magdalenę[2]. Ma dwóch wnuków i dwóch prawnuków[2].

Odznaczenia

Przypisy

  1. Schindler’s List. [dostęp 2009-02-18]. (ang.).
  2. a b c d e f g Niusia (Bronisława) Horowitz-Karakulska, ocalicodzapomnienia.pl [dostęp 2021-01-28].
  3. a b c Rita Pagacz-Moczarska: 65. rocznica likwidacji krakowskiego getta. [dostęp 2009-02-19]. (pol.).
  4. Jerzy Piekarczyk: Ocaleni w arce Schindlera. [dostęp 2009-02-19]. (pol.).
  5. Rafał Grzyb: Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec dla Bronisławy Horowitz-Karakulskiej. 1 sierpnia 2019. [dostęp 2020-01-17]. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Premiera filmu "Polański, Horowitz. Hometown".jpg
Autor: Robert Słuszniak / KRK FILM, Licencja: CC BY-SA 4.0
Premiera filmu "Polański, Horowitz. Hometown". Od lewej: reżyserzy Mateusz Kudła i Anna Kokoszka-Romer, bohaterowie filmu Ryszard Horowiz i Bronisława Horowitz oraz dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat
GER Bundesverdienstkreuz 2 BVK.svg
Baretka: Order Zasługi RFN – Krzyż Zasługi na Wstędze.