Bryan Brown
(c) gdcgraphics, CC BY 2.0 | |
Imię i nazwisko | Bryan Neathway Brown |
---|---|
Data i miejsce urodzenia | 23 czerwca 1947 Sydney |
Zawód | aktor |
Współmałżonek | Rachel Ward (od 1983) |
Lata aktywności | od 1975 |
Bryan Brown (ur. 23 czerwca 1947 w Sydney) – australijski aktor filmowy.
Życiorys
Syn pianistki Molly Brown i sprzedawcy, wychowywał się z młodszą siostrą Kristine w południowo-zachodnim Sydney, na przedmieściu Bankstown. Po ukończeniu szkoły pracował w AMP jako urzędnik ubezpieczeniowy. Brał jednak udział w klubowych przedstawieniach amatorskich na Boże Narodzenie i to obudziło w nim marzenie o prawdziwym aktorstwie. Porzucił biuro, występował w półamatorskich zespołach Theatre Genesian w Sydney, znajdującym się w Colleen Clifford, zagrał w produkcji Jak człowiek dla każdego sezonu (A Man for All Seasons), wreszcie w 1964 roku wyjechał do Anglii, gdzie w końcu otrzymał zwycięskie drobne role w Old Vic. Przez dwa i pół roku walczył z uporem o miejsce na scenie i w 1974 roku zaczął występować w repertuarze szekspirowskim w National Theatre of Britain.
Po powrocie do Australii dołączył do Queensland Theatre Company i otrzymał ekranową rolę w krótkometrażowym dramacie Listy miłosne z Teralba Road (The Love Letters From Teralba Road, 1977). W ciągu dwóch następnych lat nie schodził z ekranu, zagrał w dziesięciu filmach. Na australijskim rynku wyrobił sobie nazwisko, była to jednak tylko sława lokalna. Przełom przyniosła mu rola porucznika Petera Handcocka w dramacie wojennym Sprawa Moranta (Breaker Morant, 1980) rekonstruującym autentyczną sprawę sądu wojennego z okresu wojen burskich, która przyniosła mu nagrodę Australijskiego Instytutu Filmowego. Po udziale w filmie sensacyjnych – Krwawe pieniądze (Blood Money, 1980), wzbudził zainteresowanie jako China Jackson w dramacie więziennym Zamieszka (Stir, 1980) oraz serialu wojennym PBS Miasteczko jak Alice Springs (A town like Alice, 1981) w roli Joego Harmana. W melodramacie Zima naszych marzeń (Winter of Our Dreams, 1981) o miłości dwojga ludzi z różnych środowisk partnerował Judy Davis. Międzynarodową sławę zawdzięcza roli mistrza w strzyżeniu owiec Luke’a O’Neilla w miniserialu ABC Ptaki ciernistych krzewów (The Thorn Birds, 1983), za którą był nominowany do nagrody Złotego Globu i Emmy[1].
Ex-The Beatles Paul McCartney ściągnął go do Londynu do swojego nostalgicznego dramatu muzycznego Pozdrowienia dla Broad Street (Give My Regards to Broad Street, 1984). Największym powodzeniem cieszył się zwarty i dynamiczny thriller F/X (1986), gdzie demonstruje pomysłowość w roli specjalisty od kinowych efektów specjalnych, który o mało nie staje się ofiarą morderczego spisku[2]. Zagrał potem w filmie Tai-Pan (1986) z Joan Chen, Kyrą Sedgwick i Janine Turner, komedii romantycznej Koktajl (Cocktail, 1988) z Tomem Cruise’em i Elisabeth Shue, dramacie biograficznym Goryle we mgle (Gorillas in the Mist, 1988) obok Sigourney Weaver oraz dramacie wojennym W imię braterskiej krwi (Blood Oath, 1990) z udziałem Terry’ego O’Quinna, Russella Crowe’a i Jasona Donovana. W następnych latach pojawiał się głównie w produkcjach telewizyjnych, z reguły amerykańskich – dramacie Showtime Devlin (1992), historycznym Wiek zdrady (Age of Treason, 1993) z Matthiasem Huesem, dramacie Showtime Nicolasa Roega Masaż całego ciała (Full Body Massage, 1995) z Mimi Rogers, adaptacji powieści Juliusza Verne ABC 20 000 mil podmorskiej żeglugi (20,000 Leagues Under the Sea, 1997) u boku Michaela Caine'a, Patricka Dempseya i Mii Sary oraz przygodowym Hallmark Podróż do wnętrza Ziemi (Journey to the Center of the Earth, 1999) obok Treata Williamsa i Jeremy’ego Londona. Za postać lokalnego gangstera w czarnej komedii Dwie ręce (Two Hands, 1999) z Heathem Ledgerem otrzymał nagrodę Australijskiego Instytutu Filmowego dla najlepszego aktora drugoplanowego.
Rodzina
16 kwietnia 1983 roku poślubił angielską aktorkę Rachel Ward, którą poznał na planie miniserialu ABC Ptaki ciernistych krzewów (The Thorn Birds, 1983). Para zagrała razem w dramacie Dobra żona (The Good Wife, 1987). Mają troje dzieci: dwie córki – Rosie (ur. 1984) i Matildę (ur. 1986) oraz syna Joego (ur. 1992).
Przypisy
- ↑ Bryan Brown Awards (ang.). AllMovie. [dostęp 2021-07-02].
- ↑ Jason Buchanan: Bryan Brown Biography (ang.). AllMovie. [dostęp 2021-07-02].
Bibliografia
- Bryan Brown w bazie IMDb (ang.)
- Bryan Brown w bazie Notable Names Database (ang.)
- Bryan Brown w bazie Filmweb
Media użyte na tej stronie
(c) gdcgraphics, CC BY 2.0
Bryan Brown at the 2009 Toronto International Film Festival.