Brygada
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8b/Military_Symbol_-_Friendly_Brigade_or_Wing_%28Solid_Light_1.5x1_Frame%29-_Unspecified_or_Composite_All-Arms_%28NATO_APP-6%29.svg/220px-Military_Symbol_-_Friendly_Brigade_or_Wing_%28Solid_Light_1.5x1_Frame%29-_Unspecified_or_Composite_All-Arms_%28NATO_APP-6%29.svg.png)
Znak taktyczny brygady
Brygada – pojęcie używane w siłach zbrojnych państw odnoszące się do:
- obecnie – najmniejszy związek taktyczny wchodzący w skład wielu armii, jako podstawowa jednostka bojowa wojsk lądowych o wielkości pośredniej między pułkiem a dywizją. Dzieli się na pułki lub bataliony. Występuje również w innych rodzajach sił zbrojnych. Współczesna brygada składa się z batalionów i kompanii różnych rodzajów wojsk i służb. Jest ona jednostką prowadzącą walkę broni połączonych. Dowódca brygady kieruje działaniami batalionów lub zgrupowań taktycznych tworzonych na bazie batalionu;
- dawniej – związek taktyczny wojsk lądowych złożony z dowództwa, kilku pułków lub batalionów (dywizjonów) zasadniczego dla danej brygady rodzaju wojsk i oddziałów i pododdziałów zabezpieczających sprawne działanie całości jej sił[1];
- dawniej – wyższa jednostka taktyczna, zasadniczo złożona z jednego rodzaju broni. W skład brygady wchodziły zazwyczaj dwa lub trzy pułki. Brygada jako jednostka taktyczna została wprowadzona w wojsku hiszpańskim w pierwszej połowie XVI wieku. Składała się z czterech batalionów (hiszp. batallitas), będących również niższymi, wyłącznie taktycznymi jednostkami. Pułk (hiszp. colunela) był wyłącznie jednostka administracyjną i organizacyjną[2].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Mała Encyklopedia Wojskowa 1967 ↓, s. 188.
- ↑ Encyklopedia Wojskowa 1931 ↓, s. 446.
Bibliografia
- Jerzy Bordziłowski (red.): Mała Encyklopedia Wojskowa. T. I: A-J. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1967.
- Encyklopedia Wojskowa. Otton Laskowski (red.). T. I: A.a – Custoza. Warszawa: Towarzystwo Wiedzy Wojskowej i Wojskowy Instytut Naukowo-Oświatowy, 1931.
- PWN Leksykon: Wojsko, wojna, broń, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001, ISBN 83-01-13506-9.
Media użyte na tej stronie
Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
Military Symbol - Friendly Brigade or Wing (Solid Light 1.5x1 Frame)- Unspecified or Composite All-Arms (NATO APP-6).svg
Autor: CdnMCG, Licencja: CC BY-SA 4.0
NATO Map Symbol
Autor: CdnMCG, Licencja: CC BY-SA 4.0
NATO Map Symbol