Brygada Północnoafrykańska

Brygada Północnoafrykańska
Brigade nord-africaine
Historia
Państwo

 III Rzesza

Sformowanie

styczeń 1944

Rozformowanie

sierpień 1944

Komendanci
Pierwszy

Mohamed al-Maadi

Ostatni

Henri Lafont

Konflikty zbrojne
II wojna światowa
Organizacja
Dyslokacja

Limousin, Périgord, Franche-Comté

Formacja

Waffen-SS

Rodzaj wojsk

piechota

Brygada Północnoafrykańska (fr. Brigade nord-africaine), zwana też Legionem Północnoafrykańskim (fr. Légion nord-africaine) lub Mohamed SS – ochotnicza kolaboracyjna formacja zbrojna złożona z Francuzów i Algierczyków w służbie hitlerowskiego SS podczas II wojny światowej.

Formacja powstała w styczniu 1944 r. Liczyła – według różnych źródeł – od ok. 180 do ok. 300 Francuzów i muzułmanów pochodzenia algierskiego. Na jej czele stał Mohamed al-Maadi, religijny Algierczyk, nacjonalista, nienawidzący Żydów, który przed wojną był członkiem skrajnej organizacji la Cagoule. W Berlinie spotkał się on z wielkim muftim Jerozolimy Hadżim Aminem al-Husajnim.

Faktyczne przywództwo sprawował jednak paryski gangster Henri Lafont, alias Henri Chamberlain, który już od początku okupacji współpracował z SS-Standartenführerem Helmutem Knochenem, szefem policji bezpieczeństwa i SD w Paryżu, otrzymując od Niemców stopień SS-Hauptsturmführera. Henri Lafont był szefem paryskiej grupy przestępczej, zwanej potocznie gangiem Lafonta-Bony’ego lub formalnie Corps d’Autoprotection français. Jej członkowie weszli w skład Brygady Północnoafrykańskiej.

Brygada była używana do zwalczania ruchu oporu (Résistance) i dzieliła się na 5 sekcji, z których 3 działały w Limousin, 1 w Périgord i 1 we Franche-Comté. Jej członkowie nosili uniformy Milice Française. Była ona odpowiedzialna za wiele morderstw, rabunków i gwałtów na ludności cywilnej. W walkach z partyzantami formacja poniosła bardzo duże straty, przestając faktycznie istnieć.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.