Brzęczyk
Typowe brzęczyki elektromagnetyczne | |
Zasada działania | oddziaływanie elektromagnetyczne |
---|---|
Układ wyprowadzeń | |
Symbol Symbol brzęczyka. |
Brzęczyk (lub z ang. buzzer, ew. buzer, beeper, buczek) – sterowany elektrycznie sygnalizator akustyczny.
Rodzaje brzęczyków
- brzęczyk elektromechaniczny – konstrukcją przypomina dzwonek elektryczny pozbawiony metalowego klosza i młoteczka w wyniku czego wydaje dźwięk przypominający brzęczenie (stąd też pochodzi nazwa urządzenia); tego typu brzęczyk można uzyskać z przekaźnika elektromagnetycznego łącząc go w ten sposób, aby przerywał swój własny obwód sterujący
- brzęczyk elektromagnetyczny – konstrukcją przypomina miniaturowy głośnik, gdzie elementem generującym dźwięk jest metalowa membrana przytwierdzona do magnesu poruszającego się w polu magnetycznym cewki
- brzęczyk piezoelektryczny – działa w oparciu o zjawisko piezoelektryczne – elementem generującym dźwięk jest membrana przytwierdzona do płytki wykonanej z piezoelektryka która zmienia swój kształt pod wpływem napięcia elektrycznego generując w ten sposób dźwięk
Brzęczki elektromagnetyczne oraz piezoelektryczne są dostępne z wewnętrznym generatorem oraz bez generatora. Brzęczyki z wbudowanym generatorem są proste w użyciu ponieważ wymagają jedynie podania napięcia zasilającego. Brzęczki bez generatora są trudniejsze w użyciu ponieważ do ich sterowania wymagany jest zewnętrzny układ generujący napięcie okresowe potrzebne do wysterowania przetwornika elektroakustycznego.
Zastosowania
Brzęczyki są powszechnie stosowane do sygnalizacji wciśnięcia klawisza oraz innych zdarzeń w artykułach gospodarstwa domowego, manipulatorach systemów alarmowych, kasach fiskalnych, elektronice samochodowej (np. alarm informujący o pozostawieniu włączonych świateł) czy też multimetrach cyfrowych.
Duże, wydające donośny dźwięk buczki stosowane są w sygnalizacjach ostrzegawczych – np. w kolejnictwie (ostrzeganie w trakcie opuszczania rogatek), w przemyśle (ostrzeganie o poruszających się urządzeniach transportu bliskiego, zamykanych automatycznie wrotach, grodziach) itp.
- (c) I, Gophi, CC-BY-SA-3.0
Miniaturowy brzęczyk piezoelektryczny
Zobacz też
Linki zewnętrzne
- Prezentacja na temat brzęczyków firmy TDK (ang.). dkc1.digikey.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-01)].
- Prosty brzęczyk elektromechaniczny do samodzielnego montażu (ang.). miniscience.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-04)].
Media użyte na tej stronie
(c) I, Gophi, CC-BY-SA-3.0
Piezoelektryczny brzęczyk. Przetwornik piezoelektryczny.
Autor: jdx, Licencja: CC BY-SA 3.0
Typowe brzęczyki elektromagnetyczne.
Autor: Grzegorz W. Tężycki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Biała Podlaska (woj. lubelskie, Polska), stacja kolejowa. Buczek ostrzegający przed zamykaniem rogatek zabezpieczających przejście na peron. Obecnie już nie ma tego przejścia, więc i buczka nie ma.