Bubel-Granna

Bubel-Granna
wieś
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Powiat

bialski

Gmina

Janów Podlaski

Liczba ludności (2021)

84[1]

Strefa numeracyjna

83

Kod pocztowy

21-505[2]

Tablice rejestracyjne

LBI

SIMC

0012925[3]

Położenie na mapie gminy Janów Podlaski
Mapa konturowa gminy Janów Podlaski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Bubel-Granna”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko górnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Bubel-Granna”
Położenie na mapie powiatu bialskiego
Mapa konturowa powiatu bialskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Bubel-Granna”
Ziemia52°13′54″N 23°09′55″E/52,231667 23,165278

Bubel-Grannawieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Janów Podlaski[3][4].

Integralne części wsi Bubel-Granna[3][4]
SIMCNazwaRodzaj
0012931Grannaczęść wsi

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bialskopodlaskiego.

Wierni Kościoła rzymskokatolickiego należą do parafii Trójcy Świętej w Janowie Podlaskim.

Historia

Bubel-Granna znajduje się ok. 7 km na pn-zach. od siedziby gminy - Janowa Podlaskiego. Usytuowana jest na terenie parku krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Wieś leży 2 km od granicy polsko-białoruskiej. Wieś najprawdopodobniej powstała już w średniowieczu. Nazwa wskazuje, że w przeszłości był to teren na którym przecierały się wpływy nie tylko polskie, ale i rosyjskie (człon "Bubel" w nazwie). Jeszcze przed II wojną światową istniało tu duże skupisko ludności ukraińskiej. Bubel-Granna rozciąga się na długości ok. 2 km. Swój początek wieś bierze przy drodze z Janowa Podlaskiego do Mierzwic, a kończy się przy lasach konstantynowskich. Na terenie wsi istnieje zabytkowa zabudowa XIX i XX-wieczna, często dobrze zachowana.

Liczba mieszkańców to 113 osób (na koniec 2012 r.). Większość młodych mieszkańców wsi wyemigrowała zarobkowo (Szwecja, Wielka Brytania, Niemcy), duża część osób wyprowadziła się także w okolice Janowa Podlaskiego, aglomeracji warszawskiej i łódzkiej. Miejscowa ludność trudni się głównie rolnictwem. W środkowej części sołectwa istnieje boisko piłkarskie (obecnie nieco zaniedbane), a także popularne miejsce spotkań mieszkańców – odrestaurowana w 2011 r. świetlica ze środków UE (zwana popularnie "klubem", z racji odbywających się tu we wcześniejszym okresie dyskotek, imprez okolicznościowych), wraz z urządzonym ogródkiem i placem zabaw. Na terenie wsi brak jest ważniejszych punktów handlowo-usługowych, toteż mieszkańcy zaopatrują się tutaj w artykuły podstawowej potrzeby za pomocą bardzo charakterystycznego dla tego obszaru handlu obwoźnego. Można tutaj zobaczyć tradycyjne metody wytwarzania masła, pieczenia chleba, a także skorzystać z przejażdżki konnej (to ważna część krajobrazu kulturowego tego regionu Polski) lub przejechać się bryczką. Wieś jest popularnym ośrodkiem wypoczynku, szczególnie w okresie letnim. Wieś znajduje się blisko dużego kompleksu leśnego (Lasy Konstantynowskie).

Przypisy

  1. Wieś Bubel-Granna w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2023-01-04] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 100 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  3. a b c GUS. Wyszukiwarka TERYT
  4. a b Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie