Budynek mieszkalny Zakładów Amunicyjnych „Pocisk” w Warszawie

Budynek mieszkalny Zakładów Amunicyjnych „Pocisk” w Warszawie
Symbol zabytku nr rej. A-718 z 1.08.2006
Ilustracja
Budynek w 2020
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Warszawa

Położenie na mapie Warszawy
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Budynek mieszkalny Zakładów Amunicyjnych „Pocisk” w Warszawie”
Ziemia52°14′59″N 21°04′01″E/52,249722 21,066944
Budynek z oficyną od strony południowej (2020)

Budynek mieszkalny Zakładów Amunicyjnych „Pocisk” – zabytkowy budynek przy ulicy Chodakowskiej 22 (dawniej Terespolskiej 22) w Warszawie.

Tylna część obiektu została wybudowana w 1914 roku. Frontowa zaś musiała istnieć już w 1908 r., bowiem znajduje się na mapie z tego okresu. Front został prawdopodobnie przebudowany w 1919 roku, być może według projektu Czesława Przybylskiego na co wskazują pewne podobieństwa do Gmachu Państwowego Zakładu Epidemiologicznego jego autorstwa.

Opis

Budynek nie posiada członu frontowego. Składa się z dwóch poprzecznych oficyn oraz powiązanych z nimi oficyn bocznych. Pierwsza oficyna poprzeczna liczy trzy kondygnacje, nakryta jest mansardowym dachem. Północna partia jej fasady ma formę trójbocznego ryzalitu, do którego dobudowana jest dwukondygnacyjna i czteroosiowa oficyna boczna. Pozostała partia oficyny liczy pięć osi, na ostatniej z nich ulokowany jest przejazd bramny, nad którym znajduje się okno stróżówki w kształcie półkola. Powyżej pierwszego piętra na osi tej nadwieszono półkolisty, dwukondygnacyjny wykusz z trzema oknami na każdym z pięter. Na poziomie dachu mansardowego wykusz przechodzi w nakrytą płaską kopułą glorietę z czterema arkadami na kolumienkach i tralkową balustradą u podstawy. Dopełnieniem wystroju elewacji są rozdzielające gzymsy.

Historia

Tylna część budynku (oficyna) została wybudowana w 1914 r., o czym świadczy data z cegieł na bocznej ścianie oficyny. Część frontowa jest zaznaczona na mapie, pochodzącej z 1908 r.

Księga wieczysta dla nieruchomości została założona w dniu 15 marca (na wniosek z 25 stycznia) 1899 roku, pierwszą ujawnioną właścicielką gruntu była Anna Zofia Załuska, która kupiła nieruchomość za 900 rubli. W 1905 roku właścicielem został Mikołaj Osiński, a w 1913 roku właścicielami byli: Jan Pytliński (Iwan Pawłowicz Pytliński) do połowy oraz Adam Pawłowicz Pytliński i Franciszka Jakowlewna Zimoch-Pytlińska do drugiej połowy.

W 1914 r. nieruchomość nabyli Leon i Antonina Doley. W latach 20. i 30. XX wieku właścicielem budynku były Zakłady Amunicyjne "Pocisk" - spółka akcyjna. Po wybuchu wojny firma znalazła się w złej sytuacji finansowej. Aby wypłacić zaległe wynagrodzenia pracownikom, w dniu 18 czerwca 1941 r. budynek został sprzedany Feliksowi i Michalinie Rachmielowskim. Budynek pozostawał w ich rękach do 1 maja 1968 r., gdy na mocy artykułu 7, ust. 5 dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na terenie miasta stołecznego Warszawy, przeszedł na własność Skarbu Państwa. Część oficyny tyniej była niegdyś wynajmowana przez Centralę Handlową Przemysłu Elektrotechnicznego, miał tam też miejsce zakład przetwórczy Rachmielowskich- firma Bekoma, w późniejszym zaś czasie był tam zakład krawiecki.

W 2010 r. zostały unieważnione decyzje z lat 60., odbierające własność prywatnym właścicielom, wobec czego budynki są obecnie własnością prywatną. Wykonywane są doraźne prace zabezpieczające budynki przed zniszczeniem.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Warszawa outline with districts v4.svg
(c) Mfloryan at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Mapa Warszawy - podkład lokalizacyjny
Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Budynek mieszkalny Zakładów Amunicyjnych „Pocisk” w Warszawie 2020a.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Budynek mieszkalny Zakładów Amunicyjnych „Pocisk” przy ul. Chodakowskiej 22 w Warszawie
Budynek mieszkalny Zakładów Amunicyjnych „Pocisk” w Warszawie 2020.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Budynek mieszkalny Zakładów Amunicyjnych „Pocisk” przy ul. Chodakowskiej 22 w Warszawie