Bukówiec Górny

Bukówiec Górny
wieś
Ilustracja
Rzeźby ludowe w centrum wsi
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Powiat

leszczyński

Gmina

Włoszakowice

Liczba ludności (2008)

1645

Strefa numeracyjna

65

Kod pocztowy

64-140[1]

Tablice rejestracyjne

PLE

SIMC

0377638

Położenie na mapie gminy Włoszakowice
Mapa konturowa gminy Włoszakowice, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Bukówiec Górny”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Bukówiec Górny”
Położenie na mapie powiatu leszczyńskiego
Mapa konturowa powiatu leszczyńskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Bukówiec Górny”
Ziemia51°56′43″N 16°24′43″E/51,945278 16,411944
Strona internetowa

Bukówiec Górnywieś w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim, w gminie Włoszakowice[2][3], w południowo-zachodniej Wielkopolsce z doskonale zachowanym, wciąż żywym folklorem.

W latach 1954-1959 wieś należała i była siedzibą władz gromady Bukowiec Górny. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa leszczyńskiego.

Integralne części wsi

Integralne części wsi Bukówiec Górny[2][3]
SIMCNazwaRodzaj
0377644Janówkoczęść wsi
1007300Mały Koniecczęść wsi
1007317Wielki Koniecczęść wsi

Krótka historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1210 roku, wiadome jest jednak, że osada istniała tu już wiele lat wcześniej. Historię wsi spisaną przez Stanisława Malepszaka wydano w obszernej monografii "Bukówiec Górny na tle dziejów krainy przemęckiej" (Leszno 1993). Zachowane od końca XVI wieku księgi parafialne wskazują na wielowiekowe tradycje chłopskich rodów. Bukówiec Górny znany był z patriotyzmu. Przez cały okres zaboru pruskiego nie zdarzył się ani jeden przypadek osadnictwa niemieckiego, mieszkańcy wsi wzięli też liczny udział w powstaniu wielkopolskim.

Brama parafialnego kościoła katolickiego w Bukówcu Górnym

Organizacje społeczne i artystyczne

Pewna hermetyczność społeczności bukówieckiej w okresie zaboru miała duży wpływ na zachowanie się starych zwyczajów, obrzędów, strojów, tańca i śpiewu oraz tradycyjnego muzykowania na dudach i skrzypcach podwiązanych. W okresie międzywojennym w Bukówcu działało 14 organizacji społecznych i zespołów artystycznych. Obecnie działają tu: Zespół Regionalny, Kapela Dudziarska "Manugi", Zespół Śpiewaczy przy Klubie Złotej Jesieni, Zespół Śpiewaczy przy Kole Gospodyń Wiejskich, kabaret "Dziura" (propagujący gwarę wielkopolską) oraz zespoły szkolne: Szkolny Zespół Regionalny, Zespół Gimnastyki Akrobatycznej "Sokolik" i Zespół Muzyczno-Teatralny. Bukówieckie organizacje (Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", Ochotnicza Straż Pożarna, Kółko Rolnicze) oraz Urząd Gminy i GOK Włoszakowice przygotowują co roku liczne imprezy, najbardziej znane to: Ogólnopolski Bieg "Sokoła", Konkurs w Powożeniu Zaprzęgami im. J. Lipowego, Konkurs Kapel Dudziarskich im. Braci Ratajczaków, Międzywojewódzki Sejmik Teatrów Wiejskich, Dożynki Wiejskie, Jarmark Rolniczy połączony z Powiatową Wystawą Koni Hodowlanych.

W Bukówcu, w 1920 roku, urodziła się Marianna Dudek-Maćkowiak, polska pisarka i poetka ludowa, muzyk ludowy oraz działaczka społeczna.

Gwara w Bukówcu

Miejscowa Szkoła organizuje ponadto Konkurs "Mówimy Gwarą". W Bukówcu wciąż żywe są, rzadko gdzie indziej zachowane, zwyczaje i obrzędy: "chodzynie z nowym lotkiem", "lotanie z klekotami", "gwiozdory i gwiozdki". Tu wciąż można zjeść żytni chleb wypieczony w domowym chlebowym piecu i powidła smażone w "koprowych" kotłach. Będąc w Bukówcu warto zobaczyć Izbę Regionalną (chałupę z XIX wieku z autentycznym wyposażeniem) oraz pracownię ludowego rzeźbiarza Jerzego Sowijaka (autora m.in. licznych monumentalnych drewnianych rzeźb o tematyce obyczajowej i sakralnej).

Przypisy

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 106 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  2. a b Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. a b GUS. Rejestr TERYT

Media użyte na tej stronie

Greater Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Greater Poland Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.70 N
  • S: 51.05 N
  • W: 15.68 E
  • E: 19.19 E
Powiat leszczyński location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu leszczyńskiego, Polska
Włoszakowice (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Włoszakowice, Polska
Bukówiec Górny (1).jpg
Autor: Rafał M. Socha (Azymut), Licencja: CC BY-SA 4.0
Bukówiec Górny, rzeźby ludowe
H.13.728 Bukówiec Górny - Brama kościelna.JPG
Autor: Janusz Stor, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół parafialny pw. św. Marcina z 1825 r. : brama kościelna - Bukówiec Górny / powiat leszczyński / woj. wielkopolskie / nr 1046/A