Bukowski Hrabia

Borkowski Hrabia – polski herb szlachecki, hrabiowska odmiana herbu Ossoria.

Opis herbu

Opis z wykorzystaniem klasycznych zasad blazonowania:

W polu czerwonym koło wozowe złote o pięciu szprychach, górne dzwono zastąpione krzyżem ćwiekowym złotym, wspartym na piaście. Nad tarczą korona hrabiowska, a nad nią hełm w koronie, z którego klejnot: trzy pióra strusie, złote między czerwonymi. Labry czerwone podbite złotem.

Najwcześniejsze wzmianki

Nadany 11 lutego 1783 braciom Michałowi i Franciszkowi Ozoriuszom von Bukow-Bukowskim z predykatem hoch- und wohlgeboren (wysoko urodzony i wielmożny). Podstawą nadania miało być senatorskie pochodzenie (ojciec braci był kasztelanem sanockim) oraz patent szlachecki z 1775. Bracia zostali później wylegitymowani w Galicji. W roku 1847 Wincenty Bukowski został pozbawiony szlachectwa, które przywrócono mu rok później.

Michał Bukowski był w I Rzeczypospolitej gorliwym stronnikiem Familii Czartoryskich, kawalerem Orderu Świętego Stanisława w 1774, oponentem konfederacji radomskiej i barskiej. Mocno ubolewał też nad zaborem Galicji. Wszystko to nie przeszkodziło mu jednak ubiegać się o galicyjski tytuł hrabiowski.

Herbowni

Jedna rodzina herbownych:

Ozoriusz graf von Bukow-Bukowski.

Bibliografia

  • Sławomir Górzyński: Arystokracja polska w Galicji: studium heraldyczno-genealogiczne. Warszawa: DiG, 2009, s. 111-113. ISBN 978-83-7181-597-3.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie