Bulanda Mucha Architekci

Bulanda Mucha Architekci
Ilustracja
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Adres

ul. Barcicka 14
01-839 Warszawa

Data założenia

1991

Forma prawna

spółka z o.o.

Nr KRS

0000108918

brak współrzędnych
Strona internetowa
Siedziba i biuro firmy (2017)

Bulanda Mucha Architekci – polska pracownia architektoniczna z siedzibą w Warszawie, założona w 1991 roku przez Andrzeja Bulandę i Włodzimierza Muchę – laureatów Honorowej Nagrody SARP 2015 za wkład w rozwój architektury polskiej. Uznawana jako jedna z najaktywniejszych i najbardziej awangardowych zespołów, projektujących nowoczesną architekturę w Polsce[1], a zarazem czołowe – obok JEMS Architekci – polskie biuro architektoniczne[2][3].

Na jej koncie znajduje się także prestiżowych nagród, m.in. państwowej I stopnia 3-krotnie i 2 stopnia 2-krotnie, Europa Nostra czy liczne zwycięstwa w konkursach. Realizuje głównie projekty architektury użyteczności publicznej oraz mieszkaniowej, a przede wszystkim rozbudowy i modernizacji historycznych obiektów, które powstały w bardzo specyficznym, nierzadko zabytkowym kontekście. Najważniejszym dziełem stała się siedziba BRE Banku w Bydgoszczy (zrealizowana w 1999), która po powstaniu trafiła na listę ikon polskiej architektury.

Partnerzy

Historia

Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha poznali się w trakcie studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej[7]. W połowie lat 80. XX wieku obaj architekci zaczynali karierę, odbywając staże w pracowniach w Polsce, Francji i USA. W 1991 roku założyli wspólnie biuro, które początkowo funkcjonowało w małym garażu na Żoliborzu. W tym samym roku nowa pracownia wraz z francuską BDP Group 6, w której w latach 1989–1990 pracował Bulanda, wystartowała w międzynarodowym konkursie na projekt zagospodarowania centrum Warszawy[7]. W roku 1994 architekci odnieśli pierwsze zwycięstwo konkursie architektonicznym, projektując siedzibę Corporate Profiles na warszawskim Żoliborzu[8]. Przez kolejne lata rozwoju firmy BiM towarzyszyły jej kolejne żoliborskie siedziby przy ul. Tucholskiej i Mickiewicza[9]. W 1995 roku Bulanda i Mucha odnieśli kolejne zwycięstwo konkursie zamkniętym SARP na projekt siedziby BRE Banku w Bydgoszczy. Kolejnym znaczącą realizacją była modernizacja Starej Papierni w Konstancinie-Jeziornie, która otrzymała nagrodę Europa Nostra Kulturalnego Dziedzictwa 2003.W

W 2017 roku powstała niezależna spółka BIM Architekci, w zarządzie której znaleźli się Iga Konowalska Michał Brzychcy. W latach 2017-2019 obie firmy prowadziły wspólną działalność projektową. Po śmierci Włodzimierza Muchy w 2019 roku, pracownia Bulanda Mucha Architekci kontynuuje swoją działalność niezależnie pod kierunkiem Andrzeja Bulandy.

Najważniejsze realizacje

BRE Bank Bydgoszcz (1995)

Pierwszym wielkim projektem, który rozsławił pracownię, okazała się siedziba BRE Banku w Bydgoszczy, uznana za ikonę współczesnej architektury i wyróżniona wieloma nagrodami. Projekt stanowi pierwszy element rewitalizacji historycznego centrum Bydgoszczy i jej portowego nabrzeża. Zakłada budynek o formie zamkniętej, odnoszący się do typologii spichlerzy, odpowiednio uwspółcześniony, pełniący nową funkcję: banku (współczesnego spichlerza pieniądza). Idea projektu wyrosła z chęci uszanowania i wyeksponowania klimatu miejsca: portu i nabrzeża oraz bliskości spichlerzy. Budynek może zostać odczytany na dwu poziomach. Pierwszy poziom (szybki, instynktowny, powierzchowny) to architektura łatwa w odbiorze, jednoznaczne odwołanie się do zapożyczonej ze spichlerzy formy i położenia; drugi poziom to refleksyjna analiza, wskazuje na transformację dosłownej formy, skomplikowanie detalu, wyrafinowane technologie i ascetyczność doboru materiałów[10]. Określana jest jako doskonale wpisująca się w historyczne otoczenie zarówno swoją nowoczesną bryłą efektowną i wyrazistą, jak i przez zastosowanie cegły do oblicowania ścian, co nawiązywało do pobliskiej architektury.

Rozbudowa Starej Papierni na Centrum Handlowe w Konstancinie-Jeziornie (2001)

Kolejną istotną realizacją pracowni była modernizacja Starej Papierni w Konstancinie-Jeziornie. XIX-wieczny budynek przemysłowy, który był na wpół ruiną, został wyremontowany, zachowując znaczną część oryginalnej struktury. Architekci ponownie połączyli cegłę, szkło i metal. W historycznych murach stworzyli nowoczesną przestrzeń handlowo-usługową, ale – jak jest opisywana – nic nietracąca ze swojego zabytkowego klimatu[11]. Realizacja ta otrzymała nagrodę Europa Nostra Kulturalnego Dziedzictwa 2003.

Villa Daglezja w Warszawie

Ukończony w 2008 roku 3-piętrowy apartamentowiec Villa Daglezja usytuowany jest przy ul. Walecznych na warszawskiej Saskiej Kępie. W projekcie zastosowano nawiązania do modernizmu. Budynek – białą, pudełkową formą – nawiązuje do międzywojennych willi, respektując tym samym kontekst otoczenia[12].

Rozbudowa i modernizacja Zespołu Szkół nr 2 w Konstancinie-Jeziornie

Budynek Zespołu Szkół nr 2 w Konstancinie-Jeziornie został zaprojektowany jako budynek współczesny, zharmonizowany z otoczeniem i krajobrazem, z zastosowaniem nowatorskich rozwiązań technicznych, uwzględniających uwarunkowania konserwatorskie, wpisując projekt w zadrzewioną działkę oraz zabytkowe wille Konstancina. W rozwiązaniach elewacji wykorzystano walory naturalnych materiałów. Do istniejącego budynku szkoły dobudowano część dydaktyczną wraz z dużą wielofunkcyjną salą sportową, która może być wykorzystywana do organizowania imprez kulturalnych i wystawienniczych. Zagospodarowano przyległy teren działki-parku, sytuując w nim boiska i bieżnie.

Rozbudowa Biblioteki Publicznej M. St. Warszawy (2005)

Projekt rozbudowy Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy został zrealizowany w wyniku konkursu przeprowadzonego w roku 2005. Projekt zakładał uporządkowanie istniejącej struktury, stwarzając czytelny i funkcjonalny zespół czytelni z wykorzystaniem atutu miejsca, jakim jest budynek zabytkowy. Głównymi założeniami były: utworzenie w obiekcie zespołu wejściowego wraz z holem głównym i częścią konferencyjną, stworzenie jednego głównego poziomu czytelni oraz umieszczenie w tej części na I piętrze czytelni głównej dostępnej z głównej klatki schodowej i windy, zaprojektowanie elewacji frontowej jako współczesnego znaku dającego oprawę dla wejść i podnoszącego rangę historycznego budynku Biblioteki, zachowanie otwartego dziedzińca – ogrodu i wyeksponowanie jego przeszłości, rozmieszczenie pozostałych funkcji adekwatnie do typu konstrukcji budynku.

Chmielna 25

Widok na Chmielną 25 od strony wschodniej

Budynek przy Chmielnej 25 powstał w miejscu zburzonej w 2008 roku XIX-wiecznej kamienicy. Jego charakterystyczną cechą jest falująca elewacja. Architekci, luźno nawiązując do zabudowy podwórek typu studnia, umieścili w centralnej części budynku atrium o wysokości 5 kondygnacji, które zostało przykryte szklanym dachem. Dzięki temu doświetlone są wnętrza biur, a także pomieszczenia z oknami wychodzącymi na patio. Tył budynku skierowany jest na zadrzewione podwórko przy ul. Widok 14. Z pomieszczeń umieszczonych od strony północno-wschodniej jest widok na dziedziniec sąsiedniej kamienicy. Na 5. piętrze obiektu znajduje się taras[13][14], a w podziemiu parking[15].

Nagrody i wyróżnienia

Poszczególne projekty

BRE Bank S.A. Oddział w Bydgoszczy:

  • DIFA Award (2004)
  • nominacja do nagrody Mies van der Rohe (2001)
  • Państwowa nagroda I stopnia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa w 2000 roku
  • Nagroda Roku SARP (2000)
  • tytuł Ikony Polskiej Architektury
  • nominacja do nagrody głównej konkursu Życie w Architekturze w kategorii budynków użyteczności publicznej – edycja regionalna (2000)
  • Obiekt X-lecia – Życie w Architekturze – Nagroda główna oraz tytuł Najlepszego budynku użyteczności publicznej 1989-99
  • zwycięzca plebiscytu na Najlepszą realizację w Polsce po 1989

Stara Papiernia w Konstancinie-Jeziornie:

  • nominacja do Ikony Polskiej Architektury (2006)
  • Europa NOSTRA (2003)
  • Nagroda Roku SARP oraz Nagroda równorzędna w kategorii budynków użyteczności publicznej (2002)
  • Polski Cement w Architekturze VII edycja – wyróżnienie
  • Modernizacja Roku 2002 w kategorii budynków użyteczności publicznej
  • Państwowa nagroda II stopnia Ministra Infrastruktury za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa w 2003 roku

Zespół mieszkaniowy Eko-Park Cameratta w Warszawie

  • nominacja do Nagrody Roku SARP (2005)

Villa Daglezja w Warszawie:

  • Nagroda Roku SARP – wyróżnienie (2007)
  • nominacja do nagrody Mies van der Rohe

Rozbudowa restauracji McDonald’s w Częstochowie:

  • PRIMULUS 2007

Rozbudowa i modernizacja Zespołu Szkół nr 2 w Konstancinie-Jeziornie:

  • Państwowa nagroda I stopnia Ministra Infrastruktury za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa w 2008 roku
  • Polski Cement w Architekturze XI edycja – III nagroda

Rozbudowa Biblioteki Publicznej M. St. Warszawy:

  • Nagroda mieszkańców w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy za 2015 rok[16]

Chmielna 25 w Warszawie:

  • nominacja do Nagrody Roku SARP (2013)[17]

Całokształt działalności

  • Honorowa Nagroda SARP 2015 dla Andrzeja Bulandy i Włodzimierza Muchy za wkład w rozwój architektury polskiej[18]
  • Polski Herkules 2016 dla Andrzeja Bulandy i Włodzimierza Muchy za wpływ na rozwój polskiego budownictwa[19]

Konkursy architektoniczne

Styl i metody projektowania

Pracownia deklaruje swoje ideowe i per se estetyczne powinowactwa z tradycją Warszawskiej Szkoły Architektury, czyli z modernizmem z 1. połowy XX wieku. Credo określające postawę jej architektów to: „[…] Czerpiąc z tradycji, odkrywamy przeszłość dla przyszłości. Wypowiadamy się współczesnym językiem, starając się zachować zasadę harmonijnego kontrastu”[20]. Neomodernizm biura BiM Architekci określany jest jako oszczędny, redukcyjny, minimalistyczny i fundowany na dyktacie geometrii. Architekturę pracowni opisuje się również jako ewolucyjną i kompromisową, deklarującą się jako nowy historyzm usytuowany w estetyce nowego „stylu międzynarodowego” – globalnego i uniwersalnego, który może funkcjonować gdziekolwiek[21].

Przypisy

  1. Awangardowi architekci świętują 25-lecie. propertydesign.pl. [dostęp 2016-02-04]. (pol.).
  2. Wystawa Bulanda & Mucha Architekci – w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. weekendarchitektury.pl. [dostęp 2017-03-10]. (pol.).
  3. Czyżewski 2011 ↓, s. 197.
  4. Andrzej Bulanda. bimarch.pl. [dostęp 2016-01-21]. (pol.).
  5. Zmarł Architekt Włodzimierz Mucha | SARP Warszawa [dostęp 2021-03-22] (pol.).
  6. a b Włodzimierz Mucha. bimarch.pl. [dostęp 2016-01-21]. (pol.).
  7. a b Interview: Andrzej Bulanda (Summer 2008). competitions.org. [dostęp 2017-03-19]. (pol.).
  8. Czyżewski 2011 ↓, s. 226.
  9. Czyżewski 2011 ↓, s. 9.
  10. Siedziba BRE Banku w Bydgoszczy. bimarch.pl. [dostęp 2017-02-04]. (pol.).
  11. Projekty architektoniczne Andrzeja Bulanda i Włodzimierza Muchy. um.warszawa.pl. [dostęp 2017-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-28)]. (pol.).
  12. Pracownia Bulanda Mucha Architekci. weekendarchitektury.pl. [dostęp 2017-03-03]. (pol.).
  13. Chmielna 25. Biurowiec zachwyca elewacją. Jak wam się podoba?. warszawa.naszemiasto.pl. [dostęp 2017-02-23].
  14. Biurowiec Chmielna 25 projektu Bulanda Mucha Architekci – otwarty!. archirama.muratorplus.pl. [dostęp 2017-02-23].
  15. Zaglądamy do biurowca Chmielna 25 [ZDJĘCIA]. bryla.pl. [dostęp 2017-03-18].
  16. Ogłoszono laureatów Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. onet.pl. [dostęp 2017-03-18]. (pol.).
  17. Nominacja SARP do Nagrody Roku 2013. lhi.pl. [dostęp 2017-03-15].
  18. ANDRZEJ BULANDA I WŁODZIMIERZ MUCHA LAUREATAMI HONOROWEJ NAGRODY SARP 2015. archsarp.pl. [dostęp 2017-03-18].
  19. WŁODZIMIERZ MUCHA I ANDRZEJ BULANDA – POLSKI HERKULES 2016. buildercorp.pl. [dostęp 2017-03-18].
  20. Credo. bimarch.pl. [dostęp 2017-03-19].
  21. CEFEKT ODBICIA. BULANDA & MUCHA NA CHMIELNEJ. archsarp.pl. [dostęp 2017-03-16].

Bibliografia

  • A. Czyżewski: Bulanda i Mucha Architekci 1991-2011. Warszawa: Trygon, 2011. ISBN 978-83-01-15268-0.

Media użyte na tej stronie

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - rozbudowa.jpg
Autor: Anonim WX, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Budynek Biblioteki Publicznej przy ul. Koszykowej w Warszawie
Bulanda Mucha Architekci - siedziba.jpg
Autor: Anonim WX, Licencja: CC-BY-SA-3.0
ul. Lipińska 4, Warszawa
Chmielna 25 03.jpg
Autor: Anonim WX, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Budynek Chmielna 25 w Warszawie
Kons19DSC 0967.jpg
Autor: Wistula, Licencja: CC BY-SA 3.0
Stara Papiernia, Konstancin-Jeziorna, Shopping centre
Bdg NoweSpichrze noc 15 07-2013.jpg
Autor: Pit1233, Licencja: CC0
Zespół budynków BRE Banku w Bydgoszczy przy ulicy Grodzkiej, zwanych "szklanymi spichrzami", zbud. w 1998 r.