Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku

ulica Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Śródmieście
Ilustracja
Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Państwo

 Polska

Miejscowość

Włocławek

Długość

1060m[1]

Przebieg
Ikona ulica ślepy początek.svg0 m
Ikona ulica z lewej.svg75 mul. Ogniowa
Ikona ulica z lewej.svg300 mul. Stanisława Bechiego
Ikona ulica z lewej.svg420 mul. Towarowa
Ikona ulica z lewej.svg530 mul. Rybacka
Ikona ulica z lewej.svg620 mul. Browarna
Ikona ulica z lewej.svg700 mul. Świętego Jana
Ikona ulica z lewej deptak.svg740 mStary Rynek
Ikona ulica z lewej.svg790 mul. Maślana
Ikona ulica z lewej.svg860 mul. Wiślana
Ikona ulica z lewej.svg915 mul. Matebudy
Ikona ulica z lewej.svg960 mul. Bednarska
Ikona ulica pod wiaduktem.svg980 mMost im. Edwarda Śmigłego-Rydza
Ikona ulica z lewej.svg990 mul. Bednarska
Ikona ulica w lewo L z odchodzacym deptakiem.svg1060 mul. Gdańska[1]
Położenie na mapie Włocławka
Mapa konturowa Włocławka, w centrum znajduje się punkt z opisem „ulica Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Ziemia52°39′41,7″N 19°04′22,2″E/52,661569 19,072825

Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku – ulica położona wzdłuż lewego brzegu rzeki Wisły z przylegającą do niej promenadą przekraczającą rzekę Zgłowiączkę. Dawniej nosiła nazwy: Nadbrzeżna (XIX wiek), Bulwarowa (XIX wiek-1945) i Bulwary Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (1945–1989)[2]. W XIX wieku potocznie nazywany Bulwarkiem (narzędnik wyrazu Bulwark)[3].

Bulwary są miejscem odbywania się cyklicznych imprez: Dni Włocławka[4], Festiwalu Wisły oraz Bulwarów Sportu i Sztuki (w sezonie letnim)[5], a także innych koncertów i eventów[6].

Znajduje się tu m.in. plac zabaw dla dzieci i siłownia plenerowa, wytyczono ścieżki spacerowe i rowerowe, a także parking samochodowy na 30 miejsc. Wzdłuż całej promenady znajduje się 27 stojaków rowerowych. Wzdłuż promenady ustawiono 13 tarasów widokowych z posadzonymi nowymi drzewami i krzewami. Na jednym z nich leżącym naprzeciw Kościoła św. Jana Chrzciciela znajduje się herb miasta ułożony z kostki, a także odległości do najważniejszych miast Polski i świata i inne wzory, np. ryby (symbol chrześcijaństwa). Sezonowo pracuje tu stoisko sprzedające kawę i lody[7]. Do promenady przymocowana jest Pływająca Scena na Wiśle, zaś naprzeciw niej postawiono krzesła dla widzów[8][9].

Włocławskie Bulwary znajdują się na trasie Wiślanej Trasy Rowerowej[10].

Historia

Zabór rosyjski, 1840-1914

Chrzest statku „Włocławek” na rysunku Wojciecha Gersona

Ulica została wytyczona w 1840 roku. Została wówczas nazwana ulicą Nadbrzeżną. Rozciągała się od ulicy Gdańskiej do nieistniejącej dziś ulicy Koniec, położonej w okolicach dzisiejszej ulicy Bechiego. Nazwa tej ulicy wiązała się z tym, że w istocie miał tam miejsce kres zabudowań miasta. Początkowo była to niezabudowana i piaszczysta droga, często zalewana przez Wisłę[2].

W latach 1844–1846 ulica została zabudowana i wybrukowana[2]. Zabudowania stanowiły wtedy głównie spichrze i domy rybackie[3]. Ułatwiono dostęp do wybrzeża portowego i zamontowano drewniane barierki oddzielające ulicę od Wisły. Na barierkach tych wieszano skórę po uboju bydła w rzeźni mieszczącej się przy pobliskiej ulicy Towarowej, w celu jej wysuszenia. Zimą, gdy rzeka Wisła była skuta lodem, świeża krew zwabiała wilki mieszkające w lasach w Szpetalu. Ulica uchodziła wtedy za bardzo niebezpieczną[2]. Krew i odpadki z rzeźni spływały kanałami pod rzeźnię, skąd do Wisły spływały wraz z deszczem. Na odpadach żerowały bezpańskie psy[3].

W 1853 roku przy Bulwarach ochrzczono statek parowy o nazwie Włocławek[2].

W spichrzu mieszczącym się na rogu Bulwarów i ulicy Browarnej przetrzymywano osoby podejrzane o udział w powstaniu styczniowym. Z kolei w spichrzu na rogu z ulicą Rybacką przetrzymywano i prześladowano uczestników pierwszego poboru po powstaniu w 1865 roku[3].

Zbudowany w 1865 roku most łyżwowy połączył włocławskie Śródmieście z ówczesną miejscowością Szpetal Dolny (dzisiejsze Zawiśle). Fakt ten ożywił także życie wokół ulicy Bulwarowej. Stała się ona miejscem spacerów włocławian, wiele osób uprawiało tu wędkarstwo. Wzdłuż Bulwaru cumowały liczne berlinki i tratwy spławne. Istnienie stałej przeprawy na Wiśle przydało również ulicy znaczenia strategicznego[2].

Jeszcze w XIX wieku drewniane barierki wymieniono na metalowe[2]. Wśród wykonawców barierek była m.in. włocławska Fabryka Urządzeń Technicznych „Wisła”[11].

W 1887 roku powstało Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie. Dzięki temu Bulwary stały się świadkiem regat toczonych na Wiśle. Pierwsza siedziba WTW mieściła się właśnie przy ul. Bulwarowej, w domu pod numerem 7[2].

W drugiej połowie XIX wieku, przy ul. Bulwarowej w domu należącym do Ciechowicza mieszkała i udzielała korepetycji Izabela Zbiegniewska[12].

W 1910 roku pod adresem Bulwary 19 zarejestrowało swą działalność Towarzystwo „Krater”, które dysponowało własną stocznią. Powstały w niej 3 statki: „Wilanów”, „Kolos” i „Hetman”[13]

I wojna światowa, 1914-1918

Podczas niemieckiej okupacji miasta w trakcie I wojny światowej przy ulicy mieściła się Komendantura Floty Niemieckich Statków Wojennych (dowodzona przez kapitana Lerche) i Oddział Budowlany (zarządzany przez kapitana Hoebela).

W 1914 roku wycofujący się z miasta Rosjanie podpalili most łyżwowy. W 1915 roku nowy, niemiecki zarząd miasta, odbudował go.

W listopadzie 1918 roku doszło tu do potyczki pomiędzy wojskiem niemieckim a świeżo sformułowanym oddziale Legionów Polskich we Włocławku. Szczególnie broniono cumujących w porcie barek ze sprzętem wojskowym. W potyczce tej poległo 2 legionistów, jednak Niemcy opuścili miasto[14].

Wojna polsko-bolszewicka i dwudziestolecie międzywojenne, 1918–1939

Ślady kul bitwy 1920 roku w ogrodzeniu Bulwarów

W 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej most łyżwowy został spalony przez Wojsko Polskie w celu utrudnienia bolszewikom przeprawy przez Wisłę[2].

W sierpniu 1920 roku doszło do bitwy pomiędzy broniącymi się siłami polskimi zajmujących lewy brzeg Wisły a nacierającymi siłami bolszewickimi zajmującymi prawy brzeg. Na ulicy Bulwarowej zbudowano okopy, z których polscy żołnierze wymieniali ogień z sowietami[15], zaś pielęgniarki niosły im pomoc. Przy okopach pracowali też księża niosący rannym ostatni sakrament oraz ochotniczki rozdające żołnierzom żywność. Podczas bitwy poległo blisko 40 osób, a także ochotniczki. Zniszczeniu uległy domy mieszkalne przy ulicy Bulwarowej oraz Pałac Biskupi. Uszkodzony został też kościół św. Jana[2]. Ślady kul wystrzelonych podczas tej bitwy do dziś można odnaleźć w ogrodzeniu bulwarów[16].

Most łyżwowy odbudowano w 1922 roku. Ostatecznie rozebrano go w 1938 roku, już po zbudowaniu nowego, stalowego mostu[2].

W 1930 roku przy ulicy wzniesiono pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum specjalnie w tym celu zbudowanego skweru. Zbudowanie pomnika było przejawem kultu Józefa Piłsudskiego. Pomnik został zburzony przez hitlerowskiego okupanta w 1940 roku, natomiast skwer istnieje w tym miejscu do dziś[2].

W 1937 roku dokonano uroczystego otwarcia nowego mostu im. Edwarda Śmigłego-Rydza. Przecięcia wstęgi dokonał sam patron mostu[2].

W okresie dwudziestolecia międzywojennego Bulwary były tradycyjnym miejscem obchodów rocznicy bitwy z 1920 roku. Gromadził się tu wtedy delegacje stowarzyszeń, wojsko, duchowieństwo i mieszkańcy miasta. Od 1922 roku organizowano pochód z ówczesnego Placu Saskiego (dziś. Plac Wolności) na Bulwary. Tu dokonywano przeglądu wojska i odśpiewania hymnu. Obchody te nie były organizowane co do zasady 15 sierpnia jak obecnie, lecz w różnych latach miały miejsce w różnych dniach między 12 a 27 sierpnia[17].

W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Święta tego nie obchodzono, zaś po 1989 roku główne obchody Cudu nad Wisłą odbywają się pod Pomnikiem Poległych Obrońców Wisły[18].

Ozdobny hydrant uliczny przy Bulwarach Piłsudskiego we Włocławku

Polska Rzeczpospolita Ludowa, 1945–1989

W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ulica przyjęła za patrona Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą. 14 grudnia 1978 roku na skwerze w miejscu dawnego pomnika Piłsudskiego dokonano uroczystego odsłonięcia Pomnika Ludziom Pracy. Począwszy od 1979 roku pomnik stał się miejscem, z którego do dziś wyruszają pochody pierwszomajowe we Włocławku. W ramach dekomunizacji w 1989 roku pomnik miał zostać wyburzony, do czego ostatecznie nie doszło[19].

W latach 80. zlikwidowano port we Włocławku, co doprowadziło do zmniejszenia się ruchu wzdłuż tej ulicy.

III Rzeczpospolita, od 1989

W maju 2010 roku promenada została zalana podczas powodzi[20].

W latach 2010–2011 Bulwary zostały poddane gruntownej modernizacji. Powstały nowe ścieżki i chodniki, dostawiono ławki. To wtedy powstała siłownia plenerowa, plac zabaw dla dzieci, parking i tarasy widokowe[7][9]. W 2013 roku stworzono Pływającą Scenę na Wiśle wraz z krzesłami dla widzów[8].

W 2013 roku połączono dwa brzegi rzeki Zgłowiączki kładką, zaś w kolejnym roku oddano do użytku Przystań Wodną im. Jerzego Bojańczyka[21].

Zabudowania

Współczesne zabudowania

Pałac Biskupi widziany od strony promenady

Wzdłuż ulicy Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego mieści się wiele zabytkowych kamienic, a także innych budowli ważnych dla historii i kultury miasta. Są to (w kolejności od najniższego do najwyższego numeru policyjnego):

  • Zespół Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Bulwary 4, na rogu z ul. Ogniową.
  • Zespół Szkół Technicznych (gmach wzniesiony w 1924 roku), zarejestrowany na ulicy Ogniowej, boisko przylegające do ulicy Bulwary.
  • III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej (gmach wzniesiony w latach 1926–1930), zarejestrowany pod adresem Bechiego 1, przylegające do ulicy Bulwary.
  • Dawna Willa Feliksa Steinhagena (zbudowana w latach 1923–1925), obecnie siedziba przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego z punktem informacyjnym ds. dotacji z funduszy europejskich, zarejestrowana pod adresem Bechiego 2, przylegająca do skweru przy ulic Bulwary.
  • Ławeczka Marii Skłodowskiej-Curie przed gmachem Zespołu Szkół Chemicznych, 2019 r.
    Pomnik Ludzi Pracy, odsłonięty w 1978 roku, na skwerze przy ul. Bulwary.
  • Zabytkowy dom mieszkalny, obecnie siedziba Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu oddziału we Włocławku, ul. Bulwary 5b, zbudowany w 1950 roku[22].
  • Spichlerz zbudowany w 1848 roku, obecnie siedziba Oddziału Etnograficznego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, ul. Bulwary 6, róg ulic Towarowej i Szpichlernej.
  • Spichlerz zbudowany w 1842 roku, obecnie magazyn Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, ul. Bulwary 9, róg ulic Szpichlernej 8 i Rybackiej.
  • Zabytkowy budynek mieszkalny, zbudowany w 1910 r., zarejestrowany przy ul. Browarnej 2 na rogu z ul. Bulwary[22].
  • Zabytkowy budynek mieszkalny, zbudowany w 1937 r., ul. Bulwary 15[22].
  • Zabytkowy budynek mieszkalny, zbudowany w 1938 r., ul. Bulwary 16[22].
    Przystań wodna u ujścia Zgłowiączki do Wisły
  • Zabytkowy budynek mieszkalny, zbudowany na początku XX wieku, ul. Bulwary 17[22].
  • Dawny spichlerz zbożowy, obecnie dom mieszkalny, zbudowany ok. 1900 roku, ul. Bulwary 18 (na rogu z ul. św. Jana 1).
  • Kościół św. Jana Chrzciciela, zbudowany w XVI wieku.
  • Budynek mieszkalny, zbudowany w 1842 r., zabytek planowany do wpisania do rejestru, zarejestrowany na ul. Maślanej 2, przylegający do Bulwarów[22].
  • Mural przedstawiający Jana Pawła II
    Budynek mieszkalny, zbudowany w 1881 r., spalony w 1996 r. i odbudowany w 1998 r., zabytek planowany do wpisania do rejestru, ul. Bulwary 22, na rogu z ul. Wiślaną 1[22].
  • Zabytkowy budynek mieszkalny, zbudowany w 1902 r., niegdyś siedziba Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża i Klubu Pomocy Dzieciom Chorym na Cukrzycę, ul. Bulwary 24[22].
  • Budynek mieszkalny, zbudowany w 1901 r., zabytek planowany do wpisania do rejestru, ul. Bulwary 25[22].
  • Budynek mieszkalny, zbudowany w 1910 r., zabytek planowany do wpisania do rejestru, ul. Bulwary 27[22].
  • Zabytkowy budynek mieszkalny, zbudowany w 1902 r., ul. Bulwary 24, na rogu z ul. Gdańską 1[22].
  • Pałac Biskupi – dawny zamek, wzniesiony w XIV wieku i wielokrotnie przebudowywany, mieści się na końcu ulicy z adresem na ulicy Gdańskiej.
  • Przystań Wodna im. Jerzego Bojańczyka, oddana do użytku w 2014 roku. Mieści się przy ulicy Piwnej, ale jest połączona z Bulwarami specjalnie w tym celu zbudowaną kładką.

Nad ulicą przechodzi też Most im. Edwarda Śmigłego-Rydza. W okolicy mostu znajdują się plenerowe szachownice oraz pomnik przypominający o miejscu, gdzie w Średniowieczu przebiegała granica między Civitas Cathedralis (Miasto Katedralne), czyli terenem należącym bezpośrednio do biskupów kujawskich, a Civitas theutonicalis, czyli terenem gdzie osiedlali się kupcy.

Niezachowane obiekty budowlane

Jeszcze w XIX wieku istniały przy Bulwarach szczątki XIII-wiecznej Katedry św. Stanisława[3], przy której funkcjonował też cmentarz. Mieściła się ona w miejscu, gdzie dziś stoją budynki przy ul. Bulwary 27 (róg z ulicą Bednarską 2) i Bulwary 28 (do narożnika z ulicą Gdańską 1)[23]. W 1902 roku, podczas budowy stojącej tu do dziś kamienicy, odkryto w tym miejscu kamienną kryptę będącą pozostałością Kościoła, a także pozostałości grobów przykościelnego cmentarza. Kolejne groby odkryto w latach 90. XX wieku w miejscu, gdzie kamienica przylega do budynku przy ul. Bulwary 27 na rogu z ulicą Bednarską 2. W 2011 roku, podczas przebudowy budynku przy ul. Gdańskiej 3, odkryto kolejne grobowce z dawnego cmentarza[24].

Wśród pierwotnej zabudowy ulicy obok spichrzów znajdowały się domy rybaków, również niezachowane do dziś[3].

Niezachowana przystań na Wiśle na fotografii Bolesława Sztejnera

Pod koniec XIX wieku przy Bulwarze nad Wisłą zbudowano pierwszą przystań Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego, niezachowaną do dziś.

W 1930 roku na skwerze przy ul. Bulwary odsłonięto Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, zburzony w 1940 roku podczas okupacji hitlerowskiej[2].

Na Wiśle na wysokości ulicy Gdańskiej wciąż można zaobserwować pozostałości po dawnym moście łyżwowym, rozebranym w 1938 roku[25].

W 2017 roku zburzono dwa zabytkowe domy mieszkalne przy ul. Bulwary 12 (zbudowany w 1930 r.) i Bulwary 13 na rogu z ul. Browarną 1 (zbudowany w 1938 r.)[22][26].

Galeria

Przypisy

  1. a b Geoportal Miasta Włocławek, geoportal.wloclawek.pl [dostęp 2018-05-02].
  2. a b c d e f g h i j k l m n Andrzej Winiarski, Włocławek na starej fotografii, Włocławek: Oficyna Wydawnicza „Lars-Antyki”, 2008, ISBN 978-83-920391-2-9.
  3. a b c d e f Zdzisław Arentowicz, Z dawnego Włocławka, Włocławek: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku, 1928, ISBN 83-906020-6-7.
  4. Dni Włocławka 2017. Program godzinowy imprez i koncertów na bulwarach i pod Halą Mistrzów, wloclawek.naszemiasto.pl, 23 czerwca 2017 [dostęp 2018-05-01].
  5. „Bulwar sztuki” i „Bulwar sportu” przyciąga mieszkańców, Gazeta Pomorska, 26 sierpnia 2012 [dostęp 2018-05-01].
  6. Przykładowe zaprezentowano na 11-tej i 12-tej fotografii w galerii oraz innych w zbiorach Wikicommons.
  7. a b Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, polskaniezwykla.pl [dostęp 2018-05-01].
  8. a b Pływająca scena na Wiśle we Włocławku [wideo], Gazeta Pomorska, 27 listopada 2013 [dostęp 2018-05-01].
  9. a b Jak zmieniają się Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku?, Gazeta Pomorska, 11 listopada 2010 [dostęp 2018-05-02].
  10. Wiślana Trasa Rowerowa w Kujawsko-Pomorskim, wirutalneszlaki.pl [dostęp 2018-05-02].
  11. Inskrypcja widoczna na 9-tej fotografii w galerii oraz innych w zbiorach Wikicommons.
  12. Izabela Zbiegniewska, historiawloclawka.pl [dostęp 2018-05-02].
  13. Historia holownika „Lubecki”, historiawloclawka.pl [dostęp 2018-05-02].
  14. Tomasz Wąsik, Zapomniana bitwa Wielkiej Wojny: walki pod Włocławkiem 11–13 listopada 1914 r., Włocławek: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, 2014.
  15. Leć Orle Biały. Bydgoszcz i miasta regionu 100 lat temu.
  16. Widoczne na fotografii obok oraz innych w zbiorach Wikicommons.
  17. Obchody „Cudu nad Wisłą” we Włocławku w okresie międzywojennym (1921-1930), historiawloclawka.pl [dostęp 2018-05-02].
  18. Teodor Lenkiewicz, Studia Włocławskie 6: Wspólnie przez dwadzieścia lat: parafia Najśw. Maryi Panny Królowej Polski we Włocławku na Zawiślu, Muzeum Historii Polski, 2003.
  19. Józef Boczarski: Dzieje Włocławka: kronika wydarzeń w latach 1970–2005. Cz. 1: 1970-1989. Włocławek: Józef Boczarski, 2006, s. 85.
  20. Widoczne na 8-mej fotografii w galerii.
  21. Przystań, Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie [dostęp 2018-05-01].
  22. a b c d e f g h i j k l Wykaz obiektów zabytkowych wpisanych do gminnej ewidencji zabytków, Urząd Miasta Włocławek [dostęp 2018-05-01].
  23. Monografia Włocławka: 32. Kościoły Włocławskie, historiawloclawka.pl [dostęp 2018-05-02].
  24. Wykopali ludzkie szczątki. Roboty na włocławskich bulwarach przerwane, wloclawek.naszemiasto.pl, 26 kwietnia 2012 [dostęp 2018-05-02].
  25. Pozostałości drewnianego mostu (Włocławek), wikimapia.org [dostęp 2018-05-02].
  26. Przy bulwarach rozpoczęła się rozbiórka dwóch kamienic. Co znajdzie się w ich miejscu?, ddwloclawek.pl, 21 lipca 2017 [dostęp 2018-05-02].

Media użyte na tej stronie

Kuyavian-Pomeranian Voivodeship location map.svg
(c) SANtosito, CC BY-SA 4.0
Location map of Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.83 N
  • S: 52.28 N
  • W: 17.16 E
  • E: 19.88 E
Ikona ulica ślepy początek.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy - ślepy początek
Ikona ulica z lewej.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z lewej
Ikona ulica z lewej deptak.svg
Autor: original by Marcin Floryan, this modification bu Teemu Vehkaoja, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy skrzyżowanej z deptakiem
Ikona ulica pod wiaduktem.svg
Autor: SVG by Harry-C, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ikona ulica pod wiaduktem
Diamond road sign junction across major road.svg
Crossroads with a major road ahead.
Pałac biskupi.jpg
Autor: Artur Malinowski, Licencja: CC BY 2.0
Pałac biskupi
Włocławek-Performance on boulevard.jpg
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 3.0
Przedstawienie teatralne w ramach "Bulwaru sztuki" na Włocławskich bulwarach.
Włocławek-view for Zawiśle from square in front of church.jpg
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok na bulwary i Zawiśle z placu z przed Kościoła św. Jana we Włocławku.
Włocławek-People on concert of Willie Mae Unit (4).JPG
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Publiczność na koncecie grupy Willie Mae Unit na Scenie na Wiśle we Włocławku.
Włocławek-Maria Skłodowska-Curie bench (4).jpg
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ławka Marii Skłodowskiej-Curie we Włocławku.
Włocławek-May Holiday Party (2).jpg
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Impreza z okazji Majówki na Bulwarach we Włocławku.
Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Włocławek.jpg
Autor: Artur Malinowski, Licencja: CC BY 2.0
Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Włocławek
Włocławek-Boulevard of Art and Sport (3).jpg
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zabawy dla dzieci podczas jednej z odsłon "Bulwaru Sztuki i Sportu" w 2017 roku we Włocławku.
Włocławek-square by Bojańczyk's Harbor (2).jpg
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Plac przy Przystani im. Jerzego Bojańczyka we Włocławku. Na fotografii widać m.in. most nad rzeką Zgłowiączką i Katedrę.
Włocławek-former harbor photograph by Sztejner.jpg
Nieistniejąca dziś przystań na rzece Wiśle we Włocławku. Fotografia Bolesława Sztejnera (1861-1921) z końca XIX wieku.
Włocławek-May Holiday Party.jpg
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Impreza z okazji Majówki na Bulwarach we Włocławku.
Przystan miejska u ujscia Zglowiaczki do Wisly w koncowej fazie budowy.jpg
Autor: Artur Malinowski, Licencja: CC BY 2.0
Przystań miejska u ujścia Zgłowiączki do Wisły (w końcowej fazie budowy)
Włocławek-Maria Skłodowska-Curie bench (2).jpg
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ławka Marii Skłodowskiej-Curie we Włocławku.
Lets walk by the river in Włocławek.jpg
Autor: Monika from Warszawa/ Colchester, Poland/ UK, Licencja: CC BY-SA 2.0
Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Włocławek
Włocławek-six signs of bullets on boulevards fence.jpg
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Sześć śladów po kulach na ogrodzeniu włocławskich bulwarów, zrobione podczas bitwy wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Ogrodzenie zostało wykonane przez Fabrykę "Wisła" we Włocławku. W tle widać most im. Edwarda Rydza-Śmigłego.
Ikona ulica w lewo L z odchodzacym deptakiem.svg
Autor: Lechoo.net, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ikona deptaku odchodzącego od ulicy skręcającej w lewo
Spichrz 1842 Włocławek, ul. Bulwary Marszałka Jozefa Piłsudskiego 9 obecnie muzeum hwsnajper.JPG
Autor: HWsnajper, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
spichrz, 1842 Włocławek, ul. Bulwary Marszałka Józefa Piłsudskiego 9, miasto Włocławek
Włocławek-concert of Mrozu during May Holiday Party (3).jpg
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Koncert Mrozu podczas impezy "Majówki" na Bulwarach we Włocławku.
Włocławek location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Włocławek, Poland
Ta mapa of Włocławek została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego; Most im. Edwarda Śmigłego-Rydza.jpg
Autor: Wiktoria Stroisz, Licencja: CC BY 3.0
Włocławek, Dzielnica Starego Miasta w granicach: ulica Królewiecka, Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego, rzeka Zgłowiączka, ulica Słowackiego, ulica Mickiewicza, Plac Wolności
Włocławek-passage and the Bojańczyk harbor.jpg
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Przejście pod przystanią wodną im. Jerzego Bojańczyka we Włocławku.
Włocławek-decorative water hose at Piłsduski Boulevard.jpg
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ozdobny hydrant uliczny przy Bulwarach Piłsudskiego we Włocławku.
Wloclawek - katedra - most - palac biskupi.jpg
Autor: Artur Malinowski, Licencja: CC BY 2.0
Włocławek – katedra, most, pałac biskupi
Włocławek-Timber rafting boat.jpg
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Replika łodzi flisowej na Festiwalu Rzeki Wisły we Włocławku.
Bulwary Włocławek.jpg
Autor: Artur Malinowski, Licencja: CC BY 2.0
Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Włocławek
Włocławek-Mural of Ioannes Paulus II (2).jpg
Autor: autor muralu (author of the mural): Marcin Gręźlikowski aka Andrzej "Po Prostu" [1], autor zdjęcia muralu (author of the photograph): Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mural ukazujący Papieża Jana Pawła II na jednym z budynków przy Bulwarach im. marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku, namalowany w 2017 roku. Papież ogląda Włocławek przez okno "domu ojca" (tj. nieba, nawiązanie do jednych z ostatnich słów papieża). Miasto można rozpoznawać m.in. po namalowanym moście im. Edwarda Śmigłego-Rydza i Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Nad głową papieża widnieje aureola - atrybut świętości. Jan Paweł II jest honorowym obywatelem miasta Włocławka oraz województwa kujawsko-pomorskiego - tę drugą informację zapisano na muralu.
Włocławek-Timber rafting boat (2).jpg
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Replika łodzi flisowej na Festiwalu Rzeki Wisły we Włocławku.
Włocławek-Boulevard of Art and Sport.jpg
Autor: Mariochom, Licencja: CC BY-SA 4.0
Stoiska podczas jednej z odsłon "Bulwaru Sztuki i Sportu" w 2017 roku we Włocławku.
Baptism of "Włocławek".jpg
Chrzest parostatku "Włocławek" w dniu 02.06.1853. Rysunek powstał na zamówienie Andrzeja Zamoyskiego.
Przystań wodna u ujścia Zgłowiączki 1.jpg
Autor: Artur Malinowski, Licencja: CC BY 2.0
Przystań wodna im. Jerzego Bojańczyka we Włocławku