Bunk Johnson

Bunk Johnson
William Geary Johnson
Ilustracja
Bunk Johnson (1910)
Imię i nazwisko

William Geary Johnson

Pseudonim

Bunk

Data i miejsce urodzenia

27 grudnia 1879
Nowy Orlean, USA

Data i miejsce śmierci

7 lipca 1949
New Iberia, stan Luizjana

Instrumenty

kornet, trąbka

Gatunki

jazz, dixieland[1], jazz nowoorleański[1], early jazz[1], New Orleans brass bands[1]

Zawód

trębacz, kornecista, muzyk

Aktywność

przed 1939 (nie wiadomo dokładnie od kiedy i do kiedy, wspominał go ze swojego dzieciństwa Louis Armstrong), ponownie od 1942 do 1949

Bunk Johnson, jazzmeni: George Lewis, Alcide Pavageau i bluesman Leadbelly

Bunk Johnson, właśc. William Geary Johnson (ur. 27 grudnia 1879 w Nowym Orleanie, zm. 7 lipca 1949 w New Iberia w Luizjanie) – amerykański kornecista i tradycyjny muzyk jazzowy.

Życiorys

Jego historia nie jest dokładnie znana, wiadomo, że słuchał go Louis Armstrong, wspominając swoje dzieciństwo, powiedział: "Cóż, był Buddy Bolden, King Oliver, Buddy Petit i był też stary Bunk Johnson. Potrafił naprawdę dobrze grać"[2].

Jego karierą w 1939 roku zainteresowali się jazzmani Frederick Ramsey i William Russell, pragnąc dotrzeć do korzeni jazzu[2]. Wiedzieli o nim od Louisa Armstronga, pamiętającego jeszcze czasy dixielandu i początku mody na jazz. Armstrong, spytany przez nich o muzyków, których słuchał odpowiedział przytoczonymi przed chwilą słowami. Z wymienionych przez niego jazzmanów żył jedynie Bunk, ale słuch o nim zaginął. Ramsey i Russell napisali więc do niego list, na który odpowiedział, że jest bez pieniędzy, a muzykę rzucił lata temu[2]. Fred i William zakupili mu więc nowy instrument i przysłali pieniądze. Spowodowało to, że Johnson wrócił do grania i tworzył aż do swojej śmierci w 1949.[2]

W 1942 wraz z zespołem sprowadzonym mu przez Ramseya i Russella dokonał pierwszych swoich nagrań w Nowym Orleanie, w pokoju mieszczącym się w tym samym budynku, co jeden ze sklepów muzycznych[2].

Mimo niskiej jakości nagrań powrót Bunka Johnsona wywołał zainteresowanie w światku muzycznym, dzięki czemu zyskał on z powrotem popularność, a zarazem przypomniał o korzeniach jazzu[2].

Przypisy

  1. a b c d Bunk Johnson. allmusic.com. [dostęp 2020-01-10]. (ang.).
  2. a b c d e f Dave Gelly, Ikony jazzu, 2013.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Bunk Johnson, Leadbelly, George Lewis, Alcide Pavageau (Gottlieb 04541).jpg
Portrait of Bunk Johnson, Leadbelly, George Lewis, and Alcide Pavageau, Stuyvesant Casino, New York, N.Y.
Add more text icon.svg
Icon of articles which need more text