Bunkier (UPA)
Trwa dyskusja nad usunięciem tego artykułu, kliknij i weź w niej udział. |
Bunkier (ukr. криївка, kryjiwka – kryjówka) – popularna (choć błędna) nazwa podziemnego schronu, budowanego przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii w celu długotrwałego ukrywania żołnierzy, wyposażenia i zaopatrzenia. Nie była to budowla obronna. Schrony takie służyły żołnierzom UPA jako schronienie w niesprzyjających warunkach meteorologicznych (na przykład w zimie, aby nie zostawiać śladów), a także jako magazyny żywności, odzieży, wyposażenia. Były również wykorzystywane jako szpitale, warsztaty czy drukarnie.
Budowane były z ziemi, drewna i kamieni, zwykle w miejscach ustronnych: w zaroślach, pagórkach, stromych zboczach, w brzegach potoków; zdarzały się jednak również schrony umieszczone pod budynkami. Niejednokrotnie bywały to budowle kilkupiętrowe, z zamaskowanymi kilkoma wejściami oraz kanałami sanitarnymi i wentylacyjnymi. Zwykle posiadały również piec i ujęcie wody. Czasami budowano takie schrony pod domami lub zabudowaniami gospodarskimi. Po wysiedleniu ludności ukraińskiej do ZSRR zaczęto wykorzystywać do budowy schronów materiały budowlane (deski, blacha) pochodzące z opuszczonych domów[1].
W przypadku schronów mieszkalnych regułą było zamieszkiwanie w jednym schronie co najwyżej jednego roju, w celu minimalizacji strat. Jedną z osób najdłużej zamieszkujących tego typu schron był żołnierz UPA Omelian Płeczeń, który przemieszkał w tego typu schronieniach 9 lat[1].
Rodzaje schronów
- schron mieszkalny
- schron - szpital
- magazyn
W przypadku magazynów w wielu przypadkach nie budowano typowych schronów, a jedynie magazynowano zakonserwowaną żywność, broń lub amunicję w zakopanych beczkach lub skrzyniach na zboże.
Przypisy
Bibliografia
- Omelian Płeczeń - "9 lat w bunkrze. Wspomnienia żołnierza UPA", Lublin 1991
Media użyte na tej stronie
Flag of Bandera group of Organization of Ukrainian Nationalists (OUN-B) adopted in April 1941
Autor: Олена Мартяк, Licencja: CC BY-SA 3.0
"Урочище Гурби", криївка УПА
Autor: David Vignoni (original), Bastique (SVG), Rocket000 (recolored), Licencja: LGPL
Orange warning icon.