Bursztyn

Bursztyn
Ilustracja
Właściwości chemiczne i fizyczne
Skład chemiczny

(C10H16O) + związki siarki (H2S)[1]

Twardość w skali Mohsa

2 – 2,5

Przełam

muszlowy

Łupliwość

brak

Układ krystalograficzny

substancja bezpostaciowa

Gęstość minerału

ok. 1,08 g/cm³

Właściwości optyczne
Barwa

żółty, brązowy, białożółty, kremowy, czerwony, pomarańczowy, rzadko niebieski, zielonkawy, fioletowy[2]

Rysa

biała

Połysk

tłusty

Współczynnik załamania

ok. 1,54 (substancja izotropowa)

Inne

Pleochroizm – brak

Galeria
Bursztyn
Naszyjniki wykonane z bursztynu
Bursztyn szlifowany i matowy
Pierścień z bursztynem
Galeria
Czara bursztynowa z herbem Zygmunta III Wazy, 1590[3]
Bursztynowy kałamarz z popiersiem Zygmunta III Wazy i jego córki Anny Marii, lata 90. XVI-go wieku[4]
Patera z płytkami bursztynu, poł. XVII-go wieku, Muzeum Narodowe w Warszawie
Zrekonstruowana Bursztynowa Komnata

Bursztyn, jantar, amber (łac. sucinum, czasem także elektrum z gr. ἤλεκτρονelektron[5]) – kopalna żywica drzew iglastych, a w rzadszych przypadkach żywicujących liściastych drzew z grupy bobowców.

Znanych jest około 60 odmian (gatunków). Najstarsze z nich pochodzą z utworów dewońskich (stwierdzono je w Kanadzie); najmłodsze, niezaliczane zasadniczo do bursztynów są znajdowane w Ameryce Południowej, Afryce, Australii i Nowej Zelandii (kopal).

Największe znane złoża bursztynów, szacowane na 90% całych zasobów światowych, zlokalizowane są w obwodzie kaliningradzkim (Rosja)[6].

Nazwy

Polska nazwa bursztyn pochodzi od niemieckiego Bernstein (kamień, który się pali). Znany był od dawna pod różnymi nazwami:

  • sukcynit – nazwa geologiczna, pochodzi od łacińskiej formy succinum, która powstała od łac. succus – sok, żywica drzewna; nazwa succinum używana jest również w farmacji.
  • Grecy nazywali ten kamień elektron (ηλεκτρον), co oznacza świecący i błyszczący; od nazwy tej pochodzi określenie elektryczności
  • Rzymianie nazywali bursztyn electrum, co było zapożyczeniem z greki lub lyncurium, czyli mocz rysia, albowiem według legendy złocisty kamień powstał ze skamieniałego moczu tego drapieżnika;
  • Estowie (ludy bałtyjskie), jak podaje Tacyt, nazywali go słowem glaesum, które to słowo było również używane w łacinie[7] i od którego pochodzi słowo szkło (glass, glas) używane w językach germańskich
  • Egipcjanie nazywali bursztyn sokal;
  • Arabowie anbar, ponieważ zapach pocieranego bursztynu kojarzył się z zapachem ambry; od tej nazwy pochodzi angielskie amber
  • Persowie nazywali kamień karuba – złoty rabuś;
  • używana w niektórych językach słowiańskich nazwa jantar pochodzi od litewskiego gintaras lub gentaras[8]
  • Żydzi nazywali go chaszmal, co dosłownie oznacza przepływ prądu, ale metafizycznie również Moc Boża, Moc Anielska, Tchnienie[9]

Właściwości

Galeria
Inkluzja w bursztynie – mrówka

Tworzy nieregularne bryłki. Największa znaleziona bryła bursztynu bałtyckiego waży 9,75 kg. Najczęściej spotykany jest bursztyn żółty, rzadsze są odmiany bezbarwne, czerwone, zielonkawe, a ich przejrzystość zależy od zawartości drobnych pęcherzyków powietrza. Bryłki bursztynu zawierają niekiedy pochodzące z okresu kredy i kenozoiku szczątki zwierząt lub roślin, tzw. inkluzje. Inkluzje stałe są reprezentowane przez różne minerały np. piryt czy kwarc, oraz owady, rzadziej pajęczaki, drobne płazy i gady (również dinozaury, w tym ptaki[10][11]), rośliny i ich szczątki. Inkluzje stanowią cenny materiał badawczy dla biologów i paleontologów.

Odmiany

Występowanie

Zielony bursztyn z rejonu Karaibów

Za największe na świecie pokłady bursztynu uważa się znajdujące się w okolicy Jantarnego nad Bałtykiem w obwodzie kaliningradzkim, wydobywane przemysłowo w kopalniach odkrywkowych od XIX wieku[13].

W Polsce udokumentowane geologicznie (2010) są cztery złoża o łącznej zasobności bursztynu (bilans geologiczny) 1118 ton: największe w Górce Lubartowskiej 1088 ton (w osadach eoceńskiej delty), w Przeróbce 17 ton (złoże wtórne w czwartorzędowym osadzie), w Wiślince 2,7 tony (złoże wtórne w czwartorzędowym osadzie) i w Możdżanowie 10 ton (w krze osadów eoceńskich w obrębie plejstocenu); prócz tego rocznie skupuje się 4–6 ton bursztynu pozyskanego według oficjalnych danych z plaż Bałtyku[14].

Sporadycznie bursztyn był znajdowany również w centralnej Polsce, np. w Warszawie, na południu Polski, w Krakowie, na Górnym i Dolnym Śląsku np. w okolicach Wrocławia, Bytomia, Jaworzna, czy Zabrza[15].

Zastosowania

Najbardziej ceniony w jubilerstwie bursztyn bałtycki, znany od pradziejów, po raz pierwszy włączony do wykazów mineralogicznych przez Breithaupta w XIX wieku, inaczej zwany jest sukcynitem. Z powodu niewielkiej twardości ulega szybko zarysowaniom oraz zmatowieniu powierzchni w przypadku kontaktu z twardszymi materiałami, np. ziarenkami piasku zawartymi w kurzu i powietrzu. Bursztyn jest przedmiotem handlu. Największe międzynarodowe targi bursztynu na świecie Amberif odbywają się w Gdańsku[16][17][18].

W medycynie ludowej dym bursztynowych kadzidełek zabijał zarazki, a noszone na szyi korale zapobiegają bólom gardła i głowy oraz wzmacniają tarczycę. Ogrzane grudki bursztynu stosowało się do wyciągania z oczu ciał obcych (muszek, pyłków). Utłuczony proszek zażywano jak tabakę, co miało oczyścić zatoki i pomóc w pozbyciu się kataru.

W bursztynie występują liczne skamieniałe organizmy, które są użyteczne w badaniach naukowych, podobnie jak i inkluzje nieorganiczne zawarte w żywicy kopalnej.

Wielkość

Największe bryły osiągają wagę kilku, a wyjątkowo kilkunastu kilogramów.

Zobacz też

Przypisy

  1. Nikodem Sobczak: Mała encyklopedia kamieni szlachetnych i ozdobnych. Alfa, 1986 Warszawa, s. 66. ISBN 83-7001-030-X.
  2. Nikodem Sobczak: Mała encyklopedia kamieni szlachetnych i ozdobnych. Alfa, 1986 Warszawa, s. 169. ISBN 83-7001-030-X.
  3. Marcin Latka, Amber bowl with coat of arms of Sigismund III Vasa, artinpl [dostęp 2019-08-05].
  4. Marcin Latka, Amber inkwell of Sigismund III Vasa, artinpl [dostęp 2019-08-05].
  5. Por. Pliniusz Starszy, Historia naturalna III/30:152. Tom 1. (KOSMOLOGIA I GEOGRAFIA. KSIĘGI 2-6), Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2017.
  6. Amber Trade and the Environment in the Kaliningrad Oblast. Trade and Environment Database. [dostęp 2012-04-09].
  7. Charlton T. Lewis, Charles Short, A Latin Dictionary, glaesum, www.perseus.tufts.edu [dostęp 2022-04-27].
  8. Witold Doroszewski (red.): jantar. Słownik języka polskiego PWN. [dostęp 2019-10-09].
  9. Adam Hlebowicz: Kaliningrad bez wizy. Gdansk: Oskar, 2012, s. 78. ISBN 978-83-63709-17-4.
  10. Xing Lida, Ryan C. McKellar, Wang Min, Bai Ming, Jingmai K. O’Connor, Michael J. Benton, Zhang Jianping, Wang Yan, Tseng Kuowei, Martin G. Lockley, Li Gang, Zhang Weiwei, Xu Xing. Mummified precocial bird wings in mid-Cretaceous Burmese amber. „Nature Communications”. 7: 12089, 2016. DOI: 10.1038/ncomms12089 (ang.). 
  11. Xing Lida, Ryan C. McKellar, Xu Xing, Li Gang, Bai Ming, W. Scott Persons IV, Tetsuto Miyashita, Michael J. Benton, Zhang Jianping, Alexander P. Wolfe, Yi Qiru, Tseng Kuowei, Ran Hao, Philip J. Currie. A feathered dinosaur tail with primitive plumage trapped in mid-Cretaceous amber. „Current Biology”. 26 (24), s. 3352–3360, 2016. DOI: 10.1016/j.cub.2016.10.008 (ang.). 
  12. Barbara Kosmowska-Ceranowicz: Bursztyn i inne żywice kopalne świata. Krancyt. RynekJubilerski.pl. [dostęp 2010-03-27].
  13. Matthias Koch: Palmnicken/Jantarnyj – kopalnia bursztynu na brzegu Bałtyku, „Świat Kolei” nr 9/2013, s. 18–19.
  14. Bilans zasobów kopalin i wód podziemnych w Polsce. Państwowy Instytut Geologiczny i PIB, Warszawa 2011, s. 120–121.
  15. Teresa Pietrzak: Katalog znalezisk bursztynu w Polsce. W: Znaleziska i dawne kopalnie bursztynu w Polsce: katalog. Barbara Kosmowska-Ceranowicz (oprac.), Teresa Pietrzak (oprac.). Warszawa: Wydawnictwa Geologiczne, 1982, s. 113, 115, 119, seria: Muzeum Ziemi. Opracowania dokumentacyjne 6. ISBN 83-220-0099-5.
  16. Zbieralska A., Adamska G., Pytlos R.: Skarby Gdańska. Bursztyn. Biuro Prezydenta ds. Miasta, Urząd Miejski w Gdańsku.
  17. Sontag E., Szadziewski R.: Bursztyn bałtycki. Odkryjmy wymarły świat. Wydz. Biologii Uniw. Gdański.
  18. World Diamond News: Diamonds Disappear from Safe at Amberiff, www.israelidiamond.co.il [dostęp 2017-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2015-09-15].

Bibliografia

  • Zbigniew Bukowski Znaleziska bursztynu w zespołach z epoki brązu i z wczesnej epoki żelaza z dorzecza Odry oraz Wisły
  • Krystyna Franaszek Bursztyn – podstawowe wiadomości
  • Gabriela Gierłowska Przewodnik po imitacjach bursztynu
  • Jerzy Jastrzębski Bursztyniarstwo na Kurpiach
  • Barbara Kosmowska-Ceranowicz, Tomasz Konart Tajemnice Bursztynu
  • Jacek Kriegseisen Słupskie bursztynnictwo
  • Elżbieta Mierzwińska Dzieje bursztynu: historia sztuki bursztynniczej i przewodnik po wystawie malborskiej
  • Anna Pęczalska Złoto Północy: opowieści o bursztynie
  • Agata Świerzowska Bursztyn, koral, gagat: symbolika religijna i magiczna
  • Janina Grabowska, Polski bursztyn, Janina Gardzielewska, Janusz Korpal, Warszawa: Interpress, 1982, ISBN 83-223-1982-7, OCLC 69279734.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Poland Amber bowl of Sigismund III Vasa 01.jpg
Autor:
Anonimowy (Polska)Unknown author, Sigismund III Vasa?
, Licencja: CC0
Königsberg Bowl with amber panels.jpg
Autor:
Anonimowy (Królewiec)Unknown author
, Licencja: CC0
Jantar 027.jpg
Autor: image/photo was taken by Wikipedia and Wikimedia Commons user Ludwig Schneider.

I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.

Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.

When reusing, please credit me as: Ludwig Schneider / Wikimedia., Licencja: CC BY-SA 3.0
Ten plik powstał przy wsparciu finansowym Wikimedia Polska, w ramach realizacji Uchwał Zarządu nr UZ 2010-3 i UZ 2010-16. (Zgłoś swój projekt!)
Baltic amber inclusions - Ant (Hymenoptera, Formicidae).JPG
Autor: Anders L. Damgaard - www.amber-inclusions.dk - Baltic-amber-beetle, Licencja: CC BY-SA 4.0
Baltic amber inclusions - 40-50 million years old - w:Ant (w:Hymenoptera, w:Apocrita, w:Vespoidea, w:Formicidae, ...?) The ant is about 8 mm long - measured in the position seen in the picture. The picture File:Baltic amber inclusions - Ant (Hymenoptera, Formicidae)8.JPG shows the entire piece with the ant - so you can get a sense of how big it really is
Anonymous Amber inkwell 01.jpg
Autor:
Anonimowy (Gdańsk lub Królewiec)Unknown author
, Licencja: CC0
Caribbean green amber.jpg
Autor: The Singularity, Licencja: CC BY 3.0
Green Caribbean Amber from the Dominican Republic
BursztynFotos 010.jpg
Bursztynowe korale
Jantar 023.jpg
Autor: image/photo was taken by Wikipedia and Wikimedia Commons user Ludwig Schneider.

I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.

Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.

When reusing, please credit me as: Ludwig Schneider / Wikimedia., Licencja: CC BY-SA 3.0
Ten plik powstał przy wsparciu finansowym Wikimedia Polska, w ramach realizacji Uchwał Zarządu nr UZ 2010-3 i UZ 2010-16. (Zgłoś swój projekt!)