Bydgoszcz-Toruń Harmonica Bridge
Data | sierpień |
---|---|
Miejsce | |
Organizator | Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, Dwór Artusa w Toruniu |
Tematyka | |
Strona internetowa |
Bydgoszcz-Toruń Harmonica Bridge – festiwal muzyczny, odbywający się na bazie dwóch połączonych festiwali: Bydgoszcz Harmonica Meeting (trwającego od 2001 w Bydgoszczy) i Toruń Harmonica Top (trwającego od 2004 w Toruniu). W 2006 połączono dwa małe festiwale w jedną dużą imprezę - Międzynarodowy Festiwal Harmonijki Ustnej Harmonica Bridge.
Historia
Ogólnopolski Konkurs Harmonijki Ustnej „Bydgoszcz-Harmonica Meeting” narodził się na fali popularności muzyki bluesowej. Pomysł podjął szef Miejskiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy Marek Stankiewicz. Pierwsza edycja imprezy, która odbyła się 14-15 września 2001 adresowana była dla amatorów harmonijki ustnej, zaś przewodniczącym jury został Sławomir Wierzcholski. Głównym wydarzeniem festiwalu były występy „Con Brio” Zygmunta Zgraji w hotelu City oraz koncert „Nocnej Zmiany Bluesa” w „Węgliszku”.
Druga edycja Konkursu odbyła się w sierpniu 2002. Nad Brdę zjechało kilkudziesięciu „zakręconych na harmonijkę” muzyków. Każdy wykonywał jeden dowolnie wybrany utwór z własnego repertuaru oraz dwa wybrane standardy z listy 10 obowiązkowych utworów. Po przesłuchaniach odbyły się warsztaty prowadzone przez Sławomira Wierzcholskiego i tradycyjny koncert w hotelu City. Dodatkową atrakcją stał się występ Grega Szłapczyńskiego z Paryża w muszli koncertowej parku im. W. Witosa.
Idea festiwalu toruńskiego (2004) i jego organizacja jest zasługą znanego muzyka toruńskiego, wirtuoza harmonijki i lidera Nocnej Zmiany Bluesa - Sławka Wierzcholskiego. Ideą powstania Festiwalu, połączenia dwóch wcześniej niezależnie odbywających się festiwali, jest próba budowy "mostu" między dwoma miastami regionu kujawsko-pomorskiego.
Organizatorem ze strony toruńskiej jest Dwór Artusa[1][2][3][4].
Charakterystyka
Festiwal to koncerty z kręgu bluesa, jazzu, rocka i muzyki poważnej, odbywające się w Bydgoszczy a także na terenie Zespołu Staromiejskiego w Toruniu. Wspólnym mianownikiem wszystkich koncertów jest harmonijka ustna. Festiwal odbywa się on pod koniec sierpnia i trwa przez 3-4 dni w obu miastach regionu kujawsko-pomorskiego.
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Sławomir Wierzcholski. Koncerty w Toruniu odbywają się na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego.
Osiągnięcia
W trakcie kilku edycji na festiwalu koncertowali: Tortilla, Kasa Chorych, Billy Harp Hamilton, Szulerzy, Green Grass, Beata Kossowska, Paul Lamb, Dżem, Doktor Blues, Sławomir Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa, Zygmunt Zgraja z Orkiestrą Symfoniczną im. Johanna Straussa, Bartosz Łęczycki, Paweł Szymański, Michał Kielak, Ireneusz Dudek, Dubska, Doktor Blues, Free Blues Band.
Z zespołów zagranicznych prezentowali się: Greg Szłapczyński (Francja), Steve Baker (Wielka Brytania), Chris Jones (USA), Abi Wallenstein (Niemcy) z międzynarodowym zespołem The Old Time Band, Family Style (Włochy), Hans Theessink Band (Holandia, Austria, Zimbabwe), Eddie Martin (Wielka Brytania), Coast Blues Band, The Rhythm Junks (Belgia), Landy z NYC (USA).
Warsztaty harmonijkowe prowadzili: Greg Szłapczyński, Steve Baker, Sławomir Wierzcholski, Bartosz Łęczycki, Eddie Martin.
Zobacz też
- Festiwale i przeglądy w Bydgoszczy
- Festiwale w Toruniu
- Toruń Blues Meeting
- Bydgoski Blues & Folk Festiwal
Przypisy
- ↑ https://www.torun.pl/pl/kultura/najwieksze-imprezy-i-wydarzenia/kulturalne/harmonica-bridge-festival
- ↑ Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2021-02-25] .
- ↑ W Toruniu trwa Festiwal Harmonica Bridge - Polskie Radio PiK, radiopik.pl [dostęp 2021-02-25] .
- ↑ XIX Harmonica Bridge Festival w Toruniu. Festiwal potrwa od piątku do niedzieli [ZDJĘCIA] - NaszeMiasto.pl, naszemiasto.pl [dostęp 2021-02-25] (pol.).
Linki zewnętrzne
- Strona festiwalu
- Strona festiwalowa bydgoskiego organizatora. festiwal.mok.bydgoszcz.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-22)].
Bibliografia
- Pruss Zdzisław, Weber Alicja, Kuczma Rajmund: Bydgoski leksykon muzyczny. Kujawsko-Pomorskie Towarzystwo Kulturalne. Bydgoszcz 2004, str. 201
Media użyte na tej stronie
Autor: Jarosław Roland Kruk, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sławek Wierzcholski. Koncert Nocnej Zmiany Bluesa, Busko-Zdrój, 15 września 2012 r.