Californication (album)

Californication
Wykonawca albumu studyjnego
Red Hot Chili Peppers
Wydany

8 czerwca 1999

Nagrywany

grudzień 1998 – marzec 1999 w Cello Studios w Los Angeles w Kalifornii

Gatunek

rock alternatywny, funk rock

Długość

56:24

Wydawnictwo

Warner Bros. Records

Producent

Rick Rubin

Oceny
Album po albumie
One Hot Minute
(1995)
Californication
(1999)
By the Way
(2002)
Single z albumu Californication
 1. Scar Tissue
  Wydany: 25 maja 1999
 2. Around the World
  Wydany: 14 września 1999
 3. Otherside
  Wydany: 11 stycznia 2000
 4. Californication
  Wydany: 19 czerwca 2000
 5. Road Trippin’
  Wydany: 2000

Californication – siódmy album studyjny Red Hot Chili Peppers wydany 8 czerwca 1999 za pośrednictwem Warner Bros. Records, którego producentem jest Rick Rubin. W nagraniu albumu wziął udział – po ośmioletniej przerwie związanej z problemami narkotykowymi – John Frusciante (wcześniej nagrał z zespołem dwie płyty: Mother's Milk i Blood Sugar Sex Magik), który zastąpił Dave’a Navarro. Powrót Frusciante spowodował zmianę brzmienia grupy. Album był odejściem od stylu, jaki narzucił zespołowi Navarro. Temat albumu opierał się na seksualnych podtekstach i przesłankach (związanych z członkami zespołu) i poruszał kwestie pożądania, śmierci, samobójstwa i narkotyków.

Z albumu pochodzi kilka singli, m.in.: "Around the World", "Otherside", "Californication" i zwycięzca Nagrody Grammy w kategorii "Najlepszy Utwór Rockowy" w 2000, "Scar Tissue". Album uplasował się na 3. miejscu listy Billboard Top 200. Californication jest dotychczas największym sukcesem komercyjnym formacji – do lutego 2009 sprzedano na całym świecie ponad 15 milionów kopii albumu[7]. Album stymulował zmianę stylu zespołu – Greg Tate napisał: podczas gdy wszystkie dotychczasowe albumy Red Hot Chili Peppers były wysoce uduchowione, to ten album jest uduchowiony i w nadzwyczajny sposób przemawiający do wyobraźni słuchacza[8].

Kontekst

Gitarzysta John Frusciante opuścił zespół w połowie 1992, w trakcie trasy koncertowej promującej album Blood Sugar Sex Magik[9]. Przez ponad rok zespół szukał gitarzysty – w 1993 roku do grupy dołączył Dave Navarro, były gitarzysta zespołu Jane’s Addiction po tym, jak z zespołu został wydalony Arik Marshall (tuż po dokończeniu trasy koncertowej)[10]. Navarro zaadaptował do muzyki zespołu wiele nurtów zaczerpniętych z takich stylów jak heavy metal czy rock psychodeliczny[11], z czym zespół nigdy nie eksperymentował. One Hot Minute okazał się komercyjnym sukcesem, sprzedając się w nakładzie pięciu milionów egzemplarzy (chociaż jest to niemal połowa wielkości sprzedaży Blood Sugar Sex Magik)[12]. Album został jednak skrytykowany przez ekspertów jako słaby i nagrany bezmyślnie, bez koncentracji i wyczucia[11][13]. Krótko po wydaniu albumu Navarro odszedł z zespołu za powód podając różnice co do kierunku rozwoju zespołu[14].

W trakcie nieobecności w Red Hot Chili Peppers, Frusciante uzależnił się od heroiny oraz niemal umarł z powodu głodu i skażenia krwi[15]. Muzyk udał się na kurację odwykową w styczniu 1998[16]. W kwietniu 1998 Flea odwiedził miejsce zamieszkania Frusciante i zaprosił go do zespołu, na co gitarzysta wyraził zgodę. W ciągu tygodnia zespół w składzie sprzed wydania Blood Sugar Sex Magik zaczął przygotowywania do nagrania nowej płyty[17].

Pisanie i nagrywanie

Większość piosenek z albumu została nagrana w mieszkaniach członków zespołu latem 1998. Kiedis i Frusciante spędzili niejednokrotnie kilka dni w celu przedyskutowania kwestii kompozycji utworu, riffów gitarowych i treści tekstów. Gra gitary basowej i perkusji została uzgodniona i nagrana podczas indywidualnych spotkań i nagrań Balzary’ego i Smitha[18].

Teksty umieszczone na albumie napisał Anthony Kiedis – były one bazowane na jego osobistych przeżyciach i pomysłach. Utwór "Porcelain" został napisany po spotkaniu Kiedisa z pewną młodą matką w YMCA, która próbowała pokonać swój nałóg alkoholowy w czasie opieki nad niemowlęciem[19]. Wokalista zespołu bazował piosenkę na sarkazmie, na podstawie którego napisał większość swoich dotychczasowych piosenek. Jedną z jego inspiracji został Dave Navarro, którego Kiedis uważał za "Króla sarkazmu"[20]. Frusciante ułożył swoją grę na gitarze w utworze "Scar Tissue" tak, by wykorzystać nuty, które gra na dalszym planie, a jednocześnie stworzyć "fajny rytm"[21]. Muzyk wykorzystał technikę nabytą w czasie nagrywania pierwszego solowego albumu, Niandra Lades and Usually Just a T-Shirt (1994). Frusciante stwierdził, że "Scar Tissue" jest "przykładem łatwej do wyuczenia techniki, brzmi jednak dokładnie tak, jak ja. Jest to styl, który mi odpowiada". W celu wykonania dwóch partii solowych na potrzeby tego utworu, muzyk użył dwóch gitar typu slide[21].

"Get On Top", klasyczny przykład użycia wah-wah, została nagrana po sesji nagraniowej, krótko po tym, jak Frusciante zapoznał się z muzyką zespołu Public Enemy. Muzyk w jednym z wywiadów powiedział:

Właściwy rytm dla tej piosenki osiągnąłem na zasadzie prób – po prostu naciskałem nogą z całej siły[21].)

Partia solowa, która pojawia się nieszablonowo w środku utworu, została uwidoczniona w sposób wyraźny (według Frusciante, który zagrał skrzeczące, głośne solo). Gitarzysta zaczął zmieniać swój pogląd na temat partii solowej do tego utworu po wysłuchaniu gry gitarowej Steve’a Howe z zespołu Yes do piosenki "Siberian Khatru".

Frusciante powiedział:

Zespół wzniósł się na wyżyny – był naprawdę wielki. I grał bardzo szybko. I wtedy to czyste gitarowe solo na koniec. Jest to naprawdę piękne, jest na właściwej półce, po właściwej stronie. Ma to sens. W 'Get On Top' chciałem zagrać coś, co kontrastowałoby z moją grą i całą resztą, całym tłem.[21])

"Savior", piosenka napisana jako ostatnia, zawiera wiele przyspieszeń i przejść z jednego rytmu w drugi oraz wiele efektów granych na Electro-Harmonix Micro Synth z 16-sekundowym opóźnieniem[21]. Frusciante utrzymuje, że:

Kompozycja utworu jest zainspirowana grą Erica Claptona w zespole Cream. Jeśli ostrożnie posłuchasz nut i riffów, przypominają solo Claptona. Nie brzmią tak tylko ze względu na zastosowane efekty[21].)

Utwór "Around the World", będący powrotem do stylu z wcześniejszego etapu działalności zespołu (nurty funkowe) został skonstruowany przez Frusciante w jego własnym domu. Rytm i brzmienie są skomplikowane – zmusiło to gitarzystę do wykonywania piosenki z resztą zespołu po to, by "zespół lepiej ją zrozumiał"[21]. Gra basowa została ułożona w "mniej więcej 15 minut", jak powiedział Frusciante.

Flea to najlepszy gitarzysta basowy na świecie. Jego wyczucie rytmu, zdolność synchronizacji z resztą zespołu oraz sposób myślenia są zwariowane[21].)

Tytułowy utwór z albumu był zdaniem członków zespołu najtrudniejszy do ukończenia. Frusciante starał się ułożyć odpowiedni styl grania na gitarze dla tej piosenki tak, by podkreślała znaczenie tekstu i jednocześnie nie byłą trudna do zagrania[22]. Prace nad utworem wolno posuwały się naprzód i zespół rozważał zaprzestanie konstruowania piosenki[21]. Frusciante ukończył komponowanie piosenki dwa dni przed rozpoczęciem nagrań, inspirację zaczerpnął z piosenki The Cure pt. "Carnage Visors"[21][22]. Tekst "Californication" mówi o stylu życia mieszkańców Kalifornii i obala mity na ten temat, które są szczególnie popularne w Hollywood. Utwór odwołuje się do twórczości kilku muzyków rockowych (np. Kurt Cobain) i stara się zakryć ewokatywną naturę mieszkańców Kalifornii[22].

Album zmienił styl zespołu, zwłaszcza w porównaniu z One Hot Minute, który zawierał elementy hard rocka i rocka psychodelicznego. Chociaż Californication w dalszym ciągu zawiera charakterystyczne dla zespołu nurty funkowe (widoczne na utworach "Purple Stain", "Get On Top", "I Like Dirt", "Around the World" i "Right on Time"), to skupia się na melodyjnych riffach gitarowych ("Scar Tissue" i "Otherside") i poukładanej strukturze utworów[23].

Wydanie i promocja

Pomimo tego, że Rick Rubin wyprodukował dwa poprzednie albumy zespołu, Red Hot Chili Peppers szukali innych producentów do wydania Californication[24]. Projektem zainteresował się David Bowie i zapytał zespół o pozwolenie na produkcję albumu, zespół jednak postanowił w dalszym ciągu współpracować z Rubinem[24]. Rubin w przeszłości dawał dużą dozę swobody zespołowi, jeśli chodzi o dobór i formę materiału przeznaczonego na album (zespół twierdził, że to z tego powodu ich albumy są wyjątkowe i taki stan rzeczy może trwać tylko wtedy, gdy Rubin ponownie zajmie się produkcją ich nowego albumu)[25]. Album nagrano w Cello Studios w Los Angeles. Po zakończeniu procesu nagrywania, zespół zagrał dla Rubina i jego współpracowników "Scar Tissue", "Otherside", i "Californication" – zdecydowano, że "Scar Tissue" będzie pierwszym singlem promującym album[26]. W celu wypromowania albumu i swojego nowego składu, zespół zagrał kilka niewielkich koncertów w USA[26]. Na czas trwania tej niewielkiej trasy koncertowej zespół zorganizował konkurs dla fanów polegający na napisaniu wypracowania na temat: "Co można zrobić, by szkoły stały miejscem bezpieczniejszym, radośniejszym, lepszym tak, by uczniowie nie chodzili do szkoły wystraszeni[26]." Każdy kto napisał esej, dostawał darmowy bilet na koncert[26].

Californication został wydany 8 czerwca 1999, debiutując na 5. miejscu na liście Billboard 200. W Europie album uplasował się na 5. miejscu na liście UK Top 40, na 1. miejscu w Finlandii, Austrii, Nowej Zelandii i Szwecji oraz na drugim miejscu we Francji. Album osiągnął status złotej płyty nieco ponad miesiąc po wydaniu (22 lipca 1999) – ostatecznie album osiągnął pięciokrotnie status multiplatynowej, sprzedając się w nakładzie ponad 15 milionów na całym świecie[27][28]. W Polsce nagrania uzyskały status platynowej płyty[29]. W marcu 2006 wszystkie albumy Red Hot Chili Reppers zostały udostępnione w sklepie internetowym iTunes Store[30]. Albumy dostępne w tym serwisie zawierają niewydane na wersji tradycyjnej utwory ("Fat Dance", "Over Funk" i "Quixoticelixer").

Przyjęcie przez krytykę

Californication zebrał pozytywne oceny od krytyków muzycznych w odróżnieniu od poprzedniego albumu zespołu, One Hot Minute i odniósł większy sukces na arenie międzynarodowej[31]. Rolling Stone zwrócił uwagę na zmianę w śpiewie Kiedisa:

Jego styl i jakość śpiewania był z reguły słaby ze względu na kurację odwykową. Teraz wrócił jednak z niebywałym wyczuciem rytmu i umiejętnością pokazywania uczuć[8])

Piosenki "Otherside" i "Porcelain" były uznawane za naśladownictwo stylu zespołu The Smashing Pumpkins, podczas gdy album w całości był "wyjątkowy i niezapomniany"[8]. Greg Tate napisał:

Przyjaciele z Red Hot Chili Peppers serwują słuchaczowi podobną mieszankę jak Graal: słone połączenie ezoterycznej mitologii, mistyki i niezaspokojonej, nieprzepartej muzykalności. Połączenie to sprawia, że album łączy pokolenia i społeczności, którym trudno jest się pogodzić[8].)

Część krytyków uzasadniała sukces albumu powrotem Frusciante do zespołu. Greg Prato z serwisu Allmusic napisał:

Oczywistym powodem reaktywacji RHCP i ich wielkiego sukcesu jest powrót do formacji Johna Frusciante. Jest on kluczową postacią i niezbędnym gitarzystą. Stanowi kwintesencję muzyki i wizerunku grupy. «Californication» jest klasycznym albumem zespołu podsumowującym ich twórczość[32]..)

Magazyn Entertainment Weekly łączy postać Frusciante ze zmianą stylu grania zespołu na "bardziej zrelaksowany, mniej szablonowy, co uczyniło Californication najbardziej introspekcyjnym albumem zespołu[23]".

Mark Woodlief z magazynu Ray Gun napisał:

"This Velvet Glove" w skomplikowany sposób pokazuje kontrast pomiędzy bujną grą akustyczną a siarczystym rockiem. Intro do "Parallel Universe" zagrane w stylu disco jest przedsmakiem motywu w refrenie (związanego z Dzikim Zachodem) i partii solowej Frusciante wykonanej w stylu Jimiego Hendriksa w końcowych momentach utworu[33].)

Pomimo tego, że większość krytyków muzycznych doceniła album za innowacyjność, magazyn NME skrytykował zespół za zbyt rzadkie ukazywanie swojego charakterystycznego funkowego brzmienia, pytając:

Czy możemy dostać z powrotem nasze podupadłe na mózgu, na pół ubrane, funk-hopowo-rockowe zwierzęta ? Od całej tej fałszywej empatii i wrażliwości dostaję wysypki[34]..)

Pitchfork, pomimo tego, że uznał album za bardziej wartościowy od One Hot Minute, uznał Californication za pozbawiony funkowego brzmienia, obecnego na Blood Sugar Sex Magik[35]. Teksty piosenek uznano za zbyt często i jednoznacznie nawiązujące do spraw seksualnych, Frusciante zaś uznano za "obecnie najlepszego gitarzystę w USA na czasie"[35]. Album został skrytykowany za, jak to określił Tim Anderson z dziennika The Guardian, "nadmierną kompresję i zniekształcenie" w procesie cyfrowego zapisywania utworów[36]. Stylus Magazine określił album ofiarą loudness war i stwierdził, że:

Album tak cierpi z powodu złego cyfrowego dopracowania utworów, że nawet ludzie nie znający się na muzyce na niego narzekają[37].)

Stworzony został bootleg albumu, z ulepszonym dźwiękiem.

Na przestrzeni lat Californication utrzymywał swoją popularność. "Scar Tissue" została laureatem Nagrody Grammy w kategorii "Najlepsza piosenka rockowa" w 2000. Album został sklasyfikowany na 399. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone. W 2006 Red Hot Chili Peppers zagrał niewielki koncert na potrzeby firmy AOL – na liście utworów znalazły się "Scar Tissue" i "Californication"[38][39][40]. Album dostarczył zespołowi kilka hitów – spośród szesnastu piosenek wybranych na album Greatest Hits[41].

Trasa koncertowa

Krótko po wydaniu albumu zespół udał się na ogólnoświatową trasę koncertową (rozpoczynając od Stanów Zjednoczonych). Red Hot Chili Peppers został poproszony o zamknięcie festiwalu Woodstock 1999, który zasłynął z przemocy i incydentów, jakimi skutkował[42][43]. Kilka minut przed wejściem na scenę zespół został poinformowanym o bójkach i kradzieżach na widowni[42]. W trakcie wykonywania przez zespół utworu "Fire" (coveru utworu Jimiego Hendriksa o tym samym tytule, odegranego na prośbę siostry gitarzysty) kilka kobiet unoszonych przez tłum zostało zgwałconych, zaś bariera oddzielająca widownię od sceny została zniszczona[44][45][46][47]. Kiedis powiedział w jednym z wywiadów:

Zdałem sobie sprawę z tego, że zaistniała sytuacja nie ma nic wspólnego z pierwotną ideą festiwalu. Nie była symbolem pokoju i miłości. Była symbolem żądzy, chamstwa i zachłanności. Po koncercie zostaliśmy skrytykowani przez stacje radiowe za zagranie "Fire". Ale my też obwinialiśmy samych siebie[45].)

Grupa zagrała darmowy koncert na Placu Czerwonym w Moskwie 14 sierpnia 1999. Liczebność widowni oszacowano na ponad 200.000[48]. Kiedis skomentował koncert:

Plac Czerwony był wypełniony po brzegi Rosjanami. Potrzebowaliśmy policyjnej eskorty, by dotrzeć do sceny[48].)

Po zakończeniu europejskiego etapu trasy, zespół zagrał koncert w Nowym Jorku (restauracja Windows on the World w wieży północnej World Trade Center) dla zwycięzców plebiscytu zorganizowanego przez radio KROQ-FM[49]. Po zakończeniu japońskiego etapu trasy, formacja zagrała koncert na festiwalu Big Day Out w Australii[49]. W trakcie trasy Flea poprosił kolegów z zespołu o zrezygnowanie z kilku koncertów oraz uczynienie ich mniej spektakularnymi i forsownymi (przez co zespół był gorzej opłacany)[49]. Koncerty te zespół zagrał w końcowym etapie trasy[50]. Ostatni koncert przed wydaniem By the Way zespół zagrał podczas trzeciej edycji festiwalu Rock in Rio[51].

Wyróżnienia

PublikacjaPaństwoNagrodaRokMiejsce
Robert DimeryStany Zjednoczone1001 albumów, które musisz usłyszeć przed śmiercią[52]2005*
Rolling StoneStany ZjednoczoneLista 500 albumów wszech czasów[53]2003399
Classic Rock & Metal HammerWielka Brytania"200 najlepszych albumów lat. 90."[54]2006*
MojoWielka Brytania"100 najlepszych albumów z lat 1993–2006"[55]200689
Rolling StoneNiemcy"500 najlepszych albumów wszech czasów"[56]2005189
Rock and Roll Hall of FameStany Zjednoczone"200 najlepszych albumów wszech czasów"200792

Spis utworów

Wszystkie piosenki autorstwa Red Hot Chili Peppers.

 1. "Around the World" – 3:58
 2. "Parallel Universe" – 4:30
 3. "Scar Tissue" – 3:37
 4. "Otherside" – 4:15
 5. "Get on Top" – 3:18
 6. "Californication" – 5:21
 7. "Easily" – 3:51
 8. "Porcelain" – 2:43
 9. "Emit Remmus" – 4:00
 10. "I Like Dirt" – 2:37
 11. "This Velvet Glove" – 3:45
 12. "Savior" – 4:52
 13. "Purple Stain" – 4:13
 14. "Right on Time" – 1:52
 15. "Road Trippin'" – 3:25

Strony B singli

UtwórDługośćStrona B
"Gong Li"3:43"Scar Tissue"
"Instrumental #1"2:48
"Teatro Jam"3:06"Around the World"
"How Strong"4:43"Otherside"
"Instrumental #2"2:34Utwór bonusowy na australijskiej edycji albumu.
"Quixoticelixer"4:48Utwór bonusowy dostępny w serwisie iTunes
"Over Funk"2:58
"Fat Dance"3:40
"Slowly Deeply"2:39Wydany na singlu "By the Way".
"Bunker Hill"3:30Wydany na singlu "Fortune Faded"

Skład

Pozycje na listach przebojów

Album

ListaPozycja
Billboard 200[57]3
UK Top 40[58]5
Australia[59]1
Swedish Top 60[60]1
Nowa Zelandia[61]1
Francja[62]2
Finlandia[63]1
Norwegia[64]1
Szwajcaria[65]3

Single

RokSingelPozycja
US
[66]
US Mod
[66]
US Main
[66]
UK
[58]
SWE
[60]
NZ
[61]
FR
[62]
SWI
[65]
1999"Scar Tissue"91115366
1999"Around the World"7163535
2000"Otherside"14123319565
2000"Californication"691116378
2000"Parallel Universe"37
2000"Road Trippin'"304491

Przypisy

 1. allmusic ((( Californication > Overview )))
 2. Californication | Music | EW.com. [dostęp 2009-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-14)].
 3. Californication : Red Hot Chili Peppers : Review : Rolling Stone. [dostęp 2009-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-16)].
 4. Robert Christgau: CG: Red Hot Chili Peppers
 5. Red Hot Chili Peppers: Californication | Music | Review | The A.V. Club
 6. Californication - Album Reviews - NME.COM
 7. Chili Peppers' album tops survey. BBC. [dostęp 2009-02-24].
 8. a b c d Tate, Greg: Californication review. Rolling Stone magazine. [dostęp 2009-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-16)].
 9. Kiedis i Sloman 2004 ↓, s. 295.
 10. Kiedis i Sloman 2004 ↓, s. 307.
 11. a b Stephen Thomas Erlewine: One Hot Minute review. Allmusic. [dostęp 2009-02-24].
 12. Kiedis i Sloman 2004 ↓, s. 344, 358, 401.
 13. Red Hot Chili Peppers Biography. Rolling Stone. [dostęp 2011-03-07].
 14. Kiedis i Sloman 2004 ↓, s. 361–377.
 15. Skanse, Richard: Red Hot Redux. RollingStone.com. [dostęp 2009-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-28)].
 16. Biography of John Frusciante. Allmusic. [dostęp 2009-02-24].
 17. Kiedis i Sloman 2004 ↓, s. 389–400.
 18. Kiedis i Sloman 2004 ↓, s. 401–406.
 19. Kiedis i Sloman 2004 ↓, s. 404.
 20. Kiedis i Sloman 2004 ↓, s. 409.
 21. a b c d e f g h i j Blackett, Matt (wrzesień 1999). "Return of the Prodigal Son." Guitar Player.
 22. a b c Kiedis i Sloman 2004 ↓, s. 407
 23. a b David Browne: Californication. Entertainment Weekly, 1999. [dostęp 2009-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-14)].
 24. a b Kiedis i Sloman 2004 ↓, s. 420
 25. Kiedis i Sloman 2004 ↓, s. 230–232, 320–321, 344, 424.
 26. a b c d Kiedis i Sloman 2004 ↓, s. 422
 27. Gold and Platinum: Diamond Awards. Recording Industry Association of America (RIAA), undated.
 28. Gold and Platinum: Searchable Database. RIAA, undated. [dostęp 2009-02-24].
 29. Platynowe płyty CD przyznane w 2000 roku, ZPAV [dostęp 2020-07-10].
 30. Jonathan Cohen: Billboard Bits: Coachella, Red Hot Chili Peppers, Zakk Wylde. Billboard, 2006-03-21. [dostęp 2009-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-12)].
 31. One Hot Minute Album Review – Stephen Thomas Erlewine. Allmusic. [dostęp 2009-02-25].
 32. Greg Prato: Californication Review. Allmusic. [dostęp 2009-02-25].
 33. Mark Woodlief (sierpień 1999) "Red Hot Chili Peppers Funking: The Power of Positive." Ray Gun.
 34. Californication Review. [w:] NME [on-line]. [dostęp 2009-02-25].
 35. a b Californication Review – Brent DiCrescenzo. Pitchfork Media. [dostęp 2009-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-06-19)].
 36. How CDs are remastering the art of noise. The Guardian. [dostęp 2009-02-29].zły zapis daty dostępu
 37. Californication Sound Quality. [w:] Stylus Magazine [on-line]. [dostęp 2009-02-29].zły zapis daty dostępu
 38. AOL Sessions. AOL Music. [dostęp 2009-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-04-21)].
 39. The RS 500 Greatest Albums of All Time. [w:] Rolling Stone [on-line]. [dostęp 2009-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-11)].
 40. Accolades. AcclaimedMusic.net. [dostęp 2009-03-01].
 41. Red Hot Chili Peppers: Greatest Hits. AllMusic. [dostęp 2009-02-29].zły zapis daty dostępu
 42. a b Kiedis i Sloman 2004 ↓, s. 423
 43. Red Hot Chili Peppers bio. VH1. [dostęp 2009-02-30].zły zapis daty dostępu
 44. Alona Wartofsky: Woodstock '99 Goes Up in Smoke. [w:] Washington Post [on-line]. 1999-07-27. [dostęp 2009-03-02].
 45. a b Kiedis i Sloman 2004 ↓, s. 424
 46. Police investigate alleged rapes at Woodstock '99. [dostęp 2009-02-30].zły zapis daty dostępu
 47. Repeated Violence: Large Block Parties Need Supervision. [w:] The Lantern [on-line]. 2001-05-02. [dostęp 2009-02-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-03-25)].zły zapis daty dostępu
 48. a b Kiedis i Sloman 2004 ↓, s. 426
 49. a b c Kiedis i Sloman 2004 ↓, s. 427
 50. Kiedis i Sloman 2004 ↓, s. 435
 51. "Really Randoms" 1 listopada 2000 (akapit 9). Rolling Stone. [dostęp 2009-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-14)].
 52. Dimery, Robert - 1001 albumów, które musisz usłyszeć przed śmiercią; s. 856
 53. The 500 Greatest Albums of All Time. Rolling Stone. [dostęp 2007-06-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-19)].
 54. Acclaimed Music - Classic Rock and Metal Hammer 200 List. AcclaimedMusic.net. [dostęp 2007-06-05].
 55. A Selection Of Lists From Mojo Magazine. Mojo. [dostęp 2007-06-05].
 56. (Germany) The 500 Greatest Albums of All Time. Rolling Stone (Germany). [dostęp 2007-04-07].
 57. Red Hot Chili Peppers album chart history. Billboard. [dostęp 2007-04-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-29)].
 58. a b everyhit.com. everyhit.com. [dostęp 2009-02-24].
 59. Red Hot Chili Peppers - Californication. australian-charts.com. [dostęp 2009-02-24].
 60. a b Swedish album chart archives. hitparad.se. [dostęp 2009-02-24].
 61. a b New Zealand album chart archives. charts.org.nz. [dostęp 2009-02-24].
 62. a b French Chart Archives. lescharts.com. [dostęp 2009-02-24].
 63. Finnish Chart Archives. finnishcharts.com. [dostęp 2009-02-24].
 64. Norwegian Chart Archives. vg.no. [dostęp 2009-02-24].
 65. a b Swiss Chart Archives. hitparade.ch. [dostęp 2009-02-24].
 66. a b c Red Hot Chili Peppers single chart history. Billboard. [dostęp 2009-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-29)].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

4 stars.svg
Autor: User:Estoy Aquí, Licencja: CC BY 2.5
4/5 stars used for ratings on en.wikipedia
5 stars.svg
Autor: User:Estoy Aquí, Behnam N, Licencja: CC BY 2.5
5/5 stars used for ratings on en.wikipedia
Stars10060.svg
Autor: User:Huntster, Licencja: CC BY-SA 2.5
Rating stars, 10.0 scale.