Caoshan Benji

Caoshan Benji 曹山本寂
Huang
Ilustracja
Mistrz chan Caoshan Benji
Data i miejsce urodzenia

840
Quanzhou, prow. Fujian

Data i miejsce śmierci

901
prawd. klasztorz Caoshan na górze Heyu

Szkoła

caodong

Nauczyciel

Dongshan Liangjie

Następca

Yuezhou Qianfeng

Zakon

Chan

Caoshan Benji (chiń. 曹山本寂, pinyin Cáoshān Běnjì; kor. 조산본적 Chosan Ponjŏk; jap. Sōzan Honjaku; wiet. Tào Sơn Bản Tịch; ur. 840 w Quanzhou, zm. 901) – mistrz chan, współzałożyciel szkoły chan caodong. 12 pokolenie mistrzów od Bodhidharmy.

Życiorys

Urodził się w Putian w Quanzhou w prowincji Fujian w rodzinie Huang. W młodości studiował konfucjanizm. Opuścił dom mając 19 lat i wstąpił do klasztoru Lingshi w Futang w Fuzhou. W wieku 25 lat został mnichem i uczniem, wkrótce głównym, mistrza chan Dongshana Liangjie, którego spotkał na górze Dong w Gao’an w prow. Jianxi. Stał się współzałożycielem szkoły chan caodong, jednej z Pięciu Domów Chan.

Po kilku latach i po otrzymaniu przekazu Dharmy opuścił swego mistrza i w Fuzhou założył nowy klasztor, który nazwał Caoshan (góra Cao), na cześć Szóstego Patriarchy Huinenga, którego klasztor nosił nazwę Caoxi (Strumień Cao). Następnie przeniósł się na górę Heyu i prawdopodobnie również zmienił nazwę na Caoshan.

W nauczaniu używał systemu wuwei (pięciu rang, relacji) Dongshana, co pomogło w jego rozprzestrzenieniu i w wyodrębnieniu się stylu nauczania szkoły caodong od innych.

Pewnej nocy 901 roku zapytał głównego mnicha klasztoru: „Jaki jest dziś dzień?” Mnich odparł: „Dziś jest piętnasty dzień szóstego miesiąca.” Caoshan powiedział: „W ciągu mego życia, kiedy wędrowałem pieszo, nie zatrzymywałem się nigdzie dłużej niż na dziewięćdziesiąt dni.” Następnego ranka Mistrz Caoshan zmarł. Jego uczniowie zbudowali stupę na relikwie. Dwór cesarski nadał mistrzowi pośmiertne imię Yuanzheng a stupa otrzymała nazwę Fuyuan.

Miał 14 oświeconych uczniów, z których najwybitniejszy był Yunju Daoying (830902), który jest jednak uważany za ucznia Dongshana.

Pojawia się w Zapiskach Wielkiego Spokoju w przypadkach 52, 56, 73 i 98, w Bezbramnej bramie w przypadku 10.

Linia przekazu Dharmy zen

Fragment linii przekazu Dharmy. Uczeń Yunju Daoyinga Koreańczyk Taekyŏng Yŏŏm był bratem w Dharmie Tong’ana Daoyinga, 42 pokoleniem od 1 Patriarchy Mahakaśjapy, 14 pokoleniem od Bodhidharmy i 1 pokoleniem jego nowej linii koreańskiej.

Bibliografia

  • Andy Ferguson. Zen’s Chinese Heritage. Wisdom Publications. Boston, 2000. ISBN 0-86171-163-7.
  • Heinrich Dumoulin. Zen Buddhism: A History. India and China. Macmillan Publishing Company. Nowy Jork, 1990. ISBN 0-02-908220-X.
  • Maciej St. Zięba. Caoshan Benji, [w:] Powszechna Encyklopedia Filozofii, t. 2, PTTA. Lublin 2001, s. 35a-36a.

Media użyte na tej stronie

Caoshan Benji-Fozu zhengzong daoying39.jpg
Caoshan Benji (840-901), a high disciple of Dongshan Liangjie. Woodcut, Ching dynasty; caption:「三十九世曹山本寂禪師」