Cardiff City F.C.

Cardiff City
Ilustracja
Pełna nazwa

Cardiff City Association Football Club

Przydomek

The Bluebirds

Barwy

    

Data założenia

1899 jako Riverside AFC

Liga

Championship

Państwo

 Wielka Brytania

Stadion

Cardiff City Stadium,
Cardiff

Właściciel

Vincent Tan

Prezes

Mehmet Dalman

Trener

Mark Hudson

Asystent trenera

James Rowberry
Terry Connor

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Trzeci
strój
Strona internetowa

Cardiff City Association Football Club (wal. Clwb pêl-droed Dinas Caerdydd) – walijski klub piłkarski z Cardiff. W sezonie 2012/2013 Cardiff City uzyskał awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii po 51 latach gry w niższych ligach[1], ale w następnym sezonie spadł z ligi[2][3].

Klub został założony w 1899 roku jako Riverside AFC, jednakże zmienił nazwę na Cardiff City w 1908 roku i dołączył do ligi angielskiej w 1910 roku. Są jedynym klubem spoza Anglii, który zdobył Puchar Anglii w 1927 roku. Oprócz tego sukcesu, trzykrotnie mierzyli swoje siły w finałowych starciach, m.in: w Pucharze Anglii z 1925 roku przeciwko Sheffield United, finale Pucharu Anglii z Portsmouth i grali także w finale Pucharu Ligi Angielskiej w 2012 roku przeciwko Liverpoolowi, gdzie przegrali po serii rzutów karnych. Najdłuższy okres zespołu w najwyższej klasie rozgrywkowej nastąpił w latach 1921–1929, gdzie spędzili w niej siedem sezonów. Od 1908 roku barwy klubu są niebieskie i białe, a potoczny przydomek to The Bluebirds, z wyjątkiem okresu między 2012 a 2015 rokiem, kiedy właściciel klubu, Vincent Tan, zmienił nazwę klubową, a także kolor domowy na czerwony. W styczniu 2015 roku ponownie wrócono do tradycyjnego błękitnego koloru. Cardiff mecze domowe rozgrywa na Cardiff City Stadium, po przeprowadzce z Ninian Park w 2009 roku i toczy długą rywalizację z pobliskimi klubami Swansea City, oraz Bristol City.

Historia

Początki (1899-1920)

Klub został założony w 1899 roku, pod nazwą Riverside AFC[4], po spotkaniu w domu Bartleya Wilsona w miejscowości Cardiff[5]. W roku 1905 Cardiff otrzymał status miasta od króla Edwarda VII, w wyniku czego klub zwrócił się do Południowej Walii i Monmouthshire Football Association o zmianę nazwy na Cardiff City, ale prośba ta została odrzucona. Dopiero w 1908 roku drużyna dostała pozwolenie na zmianę tej nazwy[4]. Przez następne dwa lata, Cardiff rozgrywał mecze towarzyskie z najlepszymi brytyjskimi drużynami, w tym z Middlesbrough F.C., Bristol City i Crystal Palace, a mecze rozgrywane były na różnych boiskach w miejscowości Cardiff i pobliskich miastach. Ostatecznie klub zabezpieczył grunt pod budowę własnego stadionu, przeniósł się na Ninian Park w 1910 roku.

Cardiff dołączył do Southern Football League[6], a pierwszym trenerem został Davy McDougall[7]. Ukończyli sezon na czwartym miejscu w pierwszym roku w lidze, ale zarząd postanowił zwolnić McDougalla, i zastąpił go Fredem Stewartem, który wcześniej miał doświadczenie menedżerskie w Stockport County. Stewart zdecydował się na bardziej profesjonalne podejście, podpisując kilku graczy z doświadczeniem piłkarskim, i poprowadził drużynę do awansu w swoim drugim sezonie, zdobywając tytuł drugiej ligi. Pozostali w pierwszej lidze przez następną dekadę, dwukrotnie kończąc w pierwszej czwórce, chociaż liga została zawieszona z powodu wybuchu I wojny światowej w latach 1915–1919.

Okres międzywojenny i II wojna światowa

W 1920 roku klub złożył pozytywną aplikację, aby dołączyć do Football League i został umieszczony w drugiej lidze na sezon 1920-21. Stewart sprowadził kilku zawodników, dwukrotnie bijąc rekord transferowy klubu. Był to Jimmy Gill, oraz Jimmy Blair. Pierwszy mecz rozegrali 28 sierpnia 1920 roku, pokonując Stockport County 5:2, a sezon zakończyli na drugim miejscu, co skutkowało awansem[8]. W 1925 roku Cardiff City po raz pierwszy zagrał na stadionie Wembley, rozgrywając finał Pucharu Anglii, przegrywając 0:1 z Sheffield United. W dzień Świętego Jerzego, 23 kwietnia 1927 roku, Cardiff stał się pierwszym klubem spoza Anglii, który wygrał Puchar Anglii pokonując Arsenal 1:0 w finale. Klub wygrał także Puchar Walii w 1927 roku pokonując Rhyl 2:0 i zdobył FA Charity Shield po pokonaniu amatorskiej drużyny The Corinthians 2:1 na Stamford Bridge. Jednak coraz większy kryzys, sprawił, że po zwycięstwie w Pucharze Anglii, drużyna spadła w sezonie 1928-29, mimo że stracił najmniejszą liczbę bramek w całej lidze, i dwa lata później doznał kolejnego spadku, po raz pierwszy od czasu wstąpienia do Football League. Po zakończeniu sezonu 1932-33 na 19. miejscu w ligowej tabeli, menedżer Fred Stewart złożył rezygnację ze stanowiska po 22 latach. Cardiff pozostał w trzeciej lidze Południowej do czasu zawieszenia Football League w związku z wybuchem II wojny światowej.

Po II wojnie światowej (lata 1945–2000)

W swoim pierwszym sezonie od powrotu do Football League, Cardiff ukończył sezon 1946/47, jako mistrz trzeciej ligi Południowej pod kierownictwem nowego menedżera Billy’ego McCandlessa i wrócił do drugiej ligi. McCandless wkrótce opuścił klub i został zastąpiony przez Cyryla Spiersa, który doprowadził drużynę do awansu w sezonie 1951-52, a także po raz pierwszy od 23 lat przywrócił klub na najwyższy poziom rozgrywkowy w Anglii. Jednak pomimo spędzenia pięciu sezonów w pierwszej lidze, zespół nieustannie walczył o utrzymanie i ostatecznie spadł w 1957 roku. Uzyskali kolejny awans dwukrotnie w latach 1960–1966, w międzyczasie grając na zapleczu pierwszej ligi. W latach XX wieku, Cardiff po raz pierwszy zakwalifikował się do europejskich rozgrywek dzięki triumfie w Pucharze Walii. Pierwszy mecz na arenie międzynarodowej odbył się w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów w sezonie 1964-65 przeciwko duńskiej drużynie Esbjerg fB. Walijczycy awansowali do ćwierćfinałów, zanim zostali wyeliminowani przez Real Saragossa. Pomimo dobrych wyników w Europie, zespół wciąż walczył w rozgrywkach ligowych pod wodzą Jimmy’ego Scoulara, zajmując 20 pozycję w drugiej lidze. Dwa lata później drużyna dotarła do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów, po zwycięstwach nad Shamrock Rovers, NAC Breda i Torpedo Moskwa. W sezonie 1970/71 Cardiff dotarł do ćwierćfinału tych rozgrywek, gdzie zmierzył się z hiszpańską drużyną – Realem Madryt. Pierwsze starcie miało miejsce na stadionie Ninian Park, gdzie 47 tysięcy kibiców oglądało jedno z najsłynniejszych zwycięstw w historii Cardiff, jednak zostali wyeliminowani, przegrywając w rewanżu 0:2. Klub grał w drugiej lidze przez 19 z 20 sezonów w latach 1962–1982, ale w sezonie 1975/76 nie udało się uniknąć spadku do trzeciej ligi na jeden sezon. Zostali zdegradowani do czwartej ligi w sezonie 1985-86, i pomimo dwukrotnego powrotu na wyższy poziom rozgrywek w 1996 roku, sezon ukończyli na 22 miejscu w tabeli. W 1995 roku, Cardiff i inne walijskie kluby rywalizujące w ligach angielskich otrzymały zakaz udziału w Pucharze Walii przez Football Association of Wales.

Od 2000 roku

W sierpniu 2000 roku, Libański biznesmen Sam Hammam przejął kontrolę nad klubem[9]. Wkrótce Hammam kontrowersyjnie zobowiązał się, że wszyscy kibice klubu poprą jego pomysł, zmieniając nazwę klubu na „The Cardiff Celts”, a także inne barwy klubowe, jakimi miały być kolory: zielony, czerwony i biały[10]. Jednak po długich rozmowach z seniorami i fanami zdecydował, że najlepszym wyjściem jest zmiana herbu, a nie nazwy klubu. Nowy projekt herbu zawierał bluebird z Cardiff City przed flagą Świętego Dawida, a na górze widniał przydomek drużyny[11]. Hammam zainwestował bardzo dużo pieniędzy w zespół, finansując transfery kilku nowych graczy, a w 2003 roku udało się wywalczyć awans do Division One po 18 latach nieobecności. W dniu 9 marca 2008 roku klub po 81 latach awansował do półfinału Pucharu Anglii, pokonując Middlesbrough 2:0. W finale ulegli Portsmouth 0:1.

W maju 2010 roku. Maleian Datuk Chan Tien Ghee objął funkcję prezesa klubu, a Vincent Tan również dołączył do zarządu. W następnym roku klub mianował Malky’ego Mackaya na stanowisko trenera, który po raz pierwszy w historii klubu awansował do finału Pucharu Ligi Angielskiej. W następnym sezonie Cardiff zdobył tytuł mistrzowski Championship, a po raz pierwszy uzyskał awans do Premier League, wracając na szczyt po 52 latach. W dniu 18 sierpnia 2013 roku, klub rozegrał pierwszy mecz w Premier League z West Hamem, przegrywając 0:2. 27 grudnia 2013 roku, Mackay został zwolniony przez Vincenta Tana i zastąpiony przez Ole Gunnara Solskjæra. Pomimo zmiany menedżera, drużyna została zdegradowana do Championship po zaledwie jednym sezonie. Sam Solskjær został zwolniony w dniu 18 września 2014 roku, a zastąpił go menedżer Leyton Orient, Russell Slade.

W październiku 2016 roku Neil Warnock został mianowany na trenera. W sezonie 2017/18 przywrócił drużynę do Premier League po czterech latach przerwy.

Sukcesy

Zawodnicy

Pierwszy zespół

stan na 5 lutego 2019[12]

NrPoz.Piłkarz
1BRFilipiny Neil Etheridge
2OBAnglia Lee Peltier
3OBAnglia Joe Bennett
4OBAnglia Sean Morrison (kapitan)
5OBGabon Bruno Ecuele Manga
6OBWalia Ashley Richards
7POIrlandia Harry Arter (wypozyczony z Bournemouth)
8POAnglia Joe Ralls
9NAAnglia Danny Ward
10NADania Kenneth Zohore
11POAnglia Josh Murphy
12BRAnglia Alex Smithies
13OBSzkocja Callum Paterson
14NAAnglia Bobby Reid
15NA Leandro Bacuna
NrPoz.Piłkarz
16OBAnglia Matthew Connolly
17POIslandia Aron Gunnarsson
18OBIrlandia Greg Cunningham
19NAAnglia Nathaniel Mendez-Laing
20POFrancja Loïc Damour
21POHiszpania Víctor Camarasa (wypożyczony z Realu Betis)
22OBWybrzeże Kości Słoniowej Sol Bamba
23POAnglia Kadeem Harris
28BRIrlandia Brian Murphy
29NASenegal Baye Oumar Niasse (wypozyczony z Everton)
32NAAnglia Rhys Healey
33POKanada Junior Hoilett
34OBWalia Cameron Coxe
POAnglia Stuart O’Keefe

Piłkarze na wypożyczeniu

NrPoz.Piłkarz
NAAnglia Omar Bogle (w Portsmouth F.C. do 31 maja 2019)
NAAnglia Gary Madine (w Sheffield United do 31 maja 2019)
NrPoz.Piłkarz
NAAnglia Lee Tomlin (w Peterborough United do 31 maja 2019)

Sztab szkoleniowy

Aktualne na dzień 23 kwietnia 2019[13][14].
FunkcjaImię i Nazwisko
menadżerNeil Warnock
asystent menadżeraKevin Blackwell
trener pierwszego zespołuRonnie Jepson
trener bramkarzyAndy Dibble
asystent trenera pierwszego zespołuJames Rowberry
instruktor fitnessCarl Serrant, Lee Southernwood
fizjoterapeutaMatthew May
lekarz klubowyProf. Len Nokes
szef scoutówGlyn Chamberlain
analityk piłkarskiJack Radusin
trener akademiiGlyn Chamberlain

Trenerzy

NarodowośćNazwiskoOdDoRazem gierWygranePrzegraneRemisy
SzkocjaDavy McDougall01-08-191001-05-191112426
AngliaFred Stewart01-05-191101-05-1933605244225136
AngliaBartley Wilson01-05-193301-02-1934288164
WaliaBen Watts-Jones01-02-193401-04-1937141417129
AngliaBill Jennings01-04-193701-04-193992353423
AngliaCyril Spiers01-04-193901-04-194610343
Irlandia PółnocnaBilly McCandless01-06-194601-11-1948100532621
AngliaCyril Spiers01-04-194801-04-19542651078573
WaliaTrevor Morris01-04-195431-08-1958186598740
WaliaBill Jones01-09-195830-09-1962190736849
AngliaGeorge Swindin01-10-196201-04-196471253016
SzkocjaJimmy Scoular01-06-196407-11-1973427143167117
IrlandiaFrank O’Farrell13-11-197330-04-1974278109
SzkocjaJimmy Andrews01-05-197406-11-1978190637651
WaliaRichie Morgan01-11-197803-03-1981105384324
WaliaGraham Williams01-11-198128-02-198215492
AngliaLen Ashurst03-03-198201-03-198490413217
AngliaJimmy Goodfellow01-03-198427-09-1984236134
WaliaAlan Durban23-09-198421-05-198687224817
SzkocjaFrank Burrows21-05-198631-08-1989166645448
AngliaLen Ashurst31-08-198901-05-199198303632
AngliaEddie May01-07-199128-11-1994170665846
WaliaTerry Yorath01-08-199430-03-1995418249
AngliaEddie May31-03-199522-05-19958242
AngliaKenny Hibbitt01-08-199611-11-199619964
AngliaPhil Neal30-07-199631-07-19960000
AngliaRussell Osman11-11-199623-01-199867222421
AngliaKenny Hibbitt23-01-199816-02-19986015
SzkocjaFrank Burrows16-02-199801-02-2000107363734
AngliaBilly Ayre02-02-200014-08-200019577
AngliaBobby Gould14-08-200003-07-200152241315
AngliaAlan Cork03-07-200117-02-200240171211
AngliaLennie Lawrence18-02-200225-05-2005194727250
AngliaDave Jones25-05-200530-05-20113151328499
SzkocjaMalky Mackay17-06-201127-12-2013125573437
NorwegiaOle Gunnar Solskjær02-01-201418-09-2014309516
AngliaRussell Slade06-10-201407-05-201615735
AngliaPaul Trollope18-05-201604-10-201612228
AngliaNeil Warnock5-10-201611-11-2019124532348

Europejskie puchary

Information icon.svg Legenda do wszystkich tabel:

  • Q – runda eliminacyjna, 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 – odpowiednia faza rozgrywek, Grupa – runda grupowa, 1r gr – pierwsza runda grupowa, 2r gr – druga runda grupowa, F – finał, R – runda, PO – play-off
  • k. – rzuty karne, los. – losowanie, Dogr. – dogrywka, w. – zasada bramek strzelonych na wyjeździe
SezonRozgrywkiRundaKlubDomWyjazdOgólnie
1964/65Puchar Zdobywców Pucharów1RDania Esbjerg fB1–00–01–0
2RPortugalia Sporting CP0–02–12–1
1/4 Real Saragossa0–12–22–3
1965/66Puchar Zdobywców Pucharów1RBelgia Standard Liège0–11–21–3
1967/68Puchar Zdobywców Pucharów1RIrlandia Shamrock Rovers2–01–13–1
2RHolandia NAC Breda4–11–15–2
1/4 Torpedo Moskwa1–10–11–1, 1–0 (N)
1/2Niemcy Hamburger SV2–31–13–4
1968/69Puchar Zdobywców Pucharów1RPortugalia FC Porto2–21–23–4
1969/70Puchar Zdobywców Pucharów1RNorwegia Mjøndalen IF5–17–112–2
2RTurcja Göztepe1–00–31–3
1970/71Puchar Zdobywców Pucharów1RCypr Pezoporikos Larnaka8–00–08–0
2RFrancja FC Nantes5–12–17–2
1/4 Real Madryt1–00–21–2
1971/72Puchar Zdobywców Pucharów1R Dynamo Berlin1–11–12–2, k: 4–5
1973/74Puchar Zdobywców Pucharów1RPortugalia Sporting CP0–01–21–2
1974/75Puchar Zdobywców Pucharów1R Ferencvárosi TC1–40–21–6
1976/77Puchar Zdobywców PucharówQSzwajcaria Servette FC1–01–22–2, w.
1R Dinamo Tbilisi1–00–31–3
1977/78Puchar Zdobywców Pucharów1RAustria Austria Wiedeń0–00–10–1
1988/89Puchar Zdobywców Pucharów1RIrlandia Derry City4–00–04–0
2RDania Aarhus GF0–41–21–6
1992/93Puchar Zdobywców Pucharów1RAustria Admira Wacker Mödling1–10–21–3
1993/94Puchar Zdobywców Pucharów1RBelgia Standard Liège1–32–53–8

Rekordy klubowe

Najdroższy piłkarz w historii klubu – Gary Medel

Najwięcej występów we wszystkich rozgrywkach w historii klubu zanotował Billy Hardy, który wystąpił w 590 meczach dla klubu w latach 1911–1932. Phil Dwyer osiągnął najwięcej występów w erze Football League, rozgrywając 575 spotkań. Len Davies jest rekordzistą pod względem zdobytych bramek we wszystkich rozgrywkach w Anglii ze 179 trafieniami. Siedem innych graczy, min: Peter King, Robert Earnshaw, Brian Clark, Carl Dale, Derek Tapscott, Jimmy Gill i John Toshack zdobyli również zdobyli 100 lub więcej bramek dla klubu[15].

Jack Evans został pierwszym graczem w Cardiff City, który zagrał dla kadry narodowej w dniu 13 kwietnia 1912 roku, kiedy reprezentował Walię w przegranym 3-2 meczu z Irlandią. Zawodnikiem, który rozegrał najwięcej meczów dla reprezentacji narodowej, reprezentujący barwy Cardiff, jest Alf Sherwood, który zagrał 39 razy dla Walii. Najwyższa opłata transferowa, którą klub zapłacił za gracza, wynosi 9,5 miliona za Garyego Medela w 2013 roku z Sevilli[16]. Rok później Medel stał się najdroższym graczem sprzedanym przez klub, gdy dołączył do Interu Mediolan za 10 milionów funtów[17].

Największe zwycięstwo w Cardiff miało miejsce nad Knighton Town w piątej rundzie Pucharu Walijskiego w 1962 roku. Największe zwycięstwo w lidze to 9-2 nad Tamizą 6 lutego 1932 roku, a największe zwycięstwo w FA Cup wyniosło 8-0 nad Enfield 28 listopada 1931 roku[18].

Przypisy

  1. Cardiff City Are Premier League. cardiffcityfc.co.uk. [dostęp 2013-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (18 kwietnia 2013)]. (ang.).
  2. Louise Taylor: Cardiff City are relegated after a thumping 3-0 defeat at Newcastle. theguardian.com, 2014-05-03. [dostęp 2014-05-10]. (ang.).
  3. Yr Adar Gleision yn Disgyn. golwg360.com, 2014-05-03. [dostęp 2014-05-10]. (wal.).
  4. a b Steve Tucker: The obscure story of Cardiff City’s blue kit and nickname. WalesOnline, 9 maja 2012. [dostęp 2017-08-21].
  5. Hayes 2006 ↓, s. 208.
  6. Cardiff City. Football Club History Database. [dostęp 2017-01-22].
  7. Playing Manager Appointed. „Evening Express”, s. 4, 14 września 1910. 
  8. Opening Day History – Starting with success. Cardiff City F.C., 1 sierpnia 2017. [dostęp 2017-09-09].
  9. Richard Shepherd: 2000–2010 Ignition & Progression. Cardiff City F.C., 21 marca 2013. [dostęp 2017-08-12].
  10. Grahame Lloyd. Hammam dreams of Wales United. „The Guardian”, 8 sierpnia 2000. [dostęp 2017-08-12]. 
  11. Dave Moor: Cardiff City. Historical Football Kits. [dostęp 2017-09-19].
  12. 1st Team Profiles. Cardiff City F.C.. [dostęp 2015-01-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (6 kwietnia 2016)]. (ang.).
  13. First Team Management. cardiffcityfc.co.uk. [dostęp 2013-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-17)].
  14. Academy Management. cardiffcityfc.co.uk. [dostęp 2013-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-08)].
  15. Shepherd 2002 ↓, s. 104–113.
  16. SKY Sports – Cardiff City News, Fixtures, Transfers. Sky Sports. [dostęp 2014-08-27].
  17. Inter Milan: Cardiff City’s Gary Medel joins club for £10m. BBC Sport. [dostęp 2014-08-27].
  18. Club records. Cardiff City F.C.. [dostęp 2017-08-12]. (ang.).

Bibliografia

  • Richard Shepherd: The Definitive: Cardiff City F.C. Nottingham: SoccerData Publications, 2002. ISBN 1-899468-17-X. (ang.).
  • Dean Hayes: The Who’s Who of Cardiff City. Nottingham: Breedon Books, 2006. ISBN 1-85983-462-0. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Football pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Football. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Kit left arm adidastiro19bl.png
Autor: LL2005, Licencja: CC BY-SA 4.0
Football kit left arm
Kit left arm.svg
Part of football kit based on Kit body.svg.
Kit body adidastiro19bl.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Football kit body
Kit body.svg

Complete kit:

Kit left arm.svg
Kit body.svg
Kit right arm.svg
Kit shorts.svg
Kit socks.svg






Kit right arm adidastiro19bl.png
Autor: LL2005, Licencja: CC BY-SA 4.0
Football kit right arm
Kit socks color 3 stripes white.png
Kit socks color 3 stripes white
Kit socks long.svg
Football kit template socks
Flag of England.svg
Flag of England. Saint George's cross (a red cross on a white background), used as the Flag of England, the Italian city of Genoa and various other places.
Flag of Côte d'Ivoire.svg
Flag of the Ivory Coast, written by Jon Harald Søby, modified by Zscout370. The colors match to what is reported at http://fotw.vexillum.com/flags/ci.html.
Flag of Senegal.svg
Flag of Senegal
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Ulster Banner.svg
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of Spain (1945–1977).svg
Autor: SanchoPanzaXXI, Licencja: CC BY-SA 4.0
Flag of Spain during the Spanish State. It was adopted on 11 October 1945 with Reglamento de Banderas Insignias y Distintivos (Flags, Ensigns and Coats of Arms Bill)
Gary Medel Cardiff City.jpg
Autor: Jon Candy from Cardiff, Wales, Licencja: CC BY-SA 2.0
Gary Medel playing for Cardiff City in 2013.
Kit left arm cardiff1920a.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Cardiff City Football Club
Kit right arm cardiff1920a.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Cardiff City Football Club
Ninian Stand.JPG
Picture From Ninian Stand
Kit socks 3 stripes blue.png
Flag of Curaçao.svg
The flag of Curaçao is a blue field with a horizontal yellow stripe slightly below the midline and two white, five-pointed stars in the canton. The geometry and colors are according to the description at Flags of the World.
Kit body cardiff1920a.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Cardiff City Football Club
Kit shorts adidasblue.png
Autor: Larske, Licencja: CC BY-SA 3.0
A variant of Kit_shorts_adidaswhite.png with the white stripes replaced by blue stripes
Kit body cardiff1819a.png
Autor: JonasBR, Licencja: CC BY-SA 4.0
Cardiff 2018-19