Carskie Siły Powietrzne

Imperatorskie Siły Powietrzne Rosji
Императорский военно-воздушный флот России
Ilustracja
Historia
Państwo

 Imperium Rosyjskie

Sformowanie

1910

Rozformowanie

1917

Działania zbrojne
I wojna światowa
Organizacja
Rodzaj wojsk

siły powietrzne

Podległość

Korpus inżynieryjny (do 1915)
Stawka Naczelnego Dowódcy

Skład

30 jednostek liniowych
8 jednostek fortecznych

Imperatorskie Siły Powietrzne Rosji (ros.  Императорский военно-воздушный флот России) – część armii Imperium Rosyjskiego istniejąca pomiędzy 1910 a 1917 rokiem.

W 1910 Armia Imperium Rosyjskiego zakupiła kilkanaście francuskich samolotów i rozpoczęła szkolenie pierwszych pilotów wojskowych przez instruktorów francuskich. 12 sierpnia 1912 roku, rosyjskie Ministerstwo Spraw Wojskowych wydało rozkaz numer 397. Zgodnie z nim, w Sztabie Generalnym utworzono zarząd lotnictwa i aeronautyki. Obecnie, ten dzień uznaje się oficjalnie jako datę założenia rosyjskich sił powietrznych[1].

W 1913 Igor Sikorski zbudował pierwszy czterosilnikowy dwupłat Russkij Witiaź, a zaraz potem pierwszy czterosilnikowy samolot bombowy Ilja Muromiec. W tym samym roku Dmitrij Grigorowicz zbudował kilka pierwszych wodnosamolotów dla Marynarki Carskiej.

I wojna światowa

W momencie wybuchu wojny Imperatorskie Siły Powietrzne były zaraz po francuskich najlepiej wyposażone i zorganizowane. W pierwszych miesiącach wojny samoloty rosyjskie były poprzedzielane, podobnie jak w innych armiach, do jednostek liniowych. Prowadziły działania rozpoznawcze i naprowadzające ogień własnej artylerii na stanowiska nieprzyjaciela.

W sierpniu 1914 roku flota powietrzna Rosji składała się z około 244 samolotów pogrupowanych w 30 jednostkach liniowych (авиаотряды(AO)) oraz ośmiu jednostek fortecznych. Armia posiadała także 14 sterowców.

Sytuacja zmieniła się w grudniu 1914 roku. Wtedy to została utworzona pierwsza specjalistyczna jednostka bojowa utworzona z samolotów Ilja Muromiec i użyta z powodzeniem na froncie wschodnim w walkach przeciwko Niemcom i Austro-Węgrom.

W 1915 roku lotnictwo Rosji będące dotychczas częścią wojsk inżynieryjnych, zostały wyodrębnione i podporządkowane Stawce – kwaterze głównej Naczelnego Dowódcy Armii.

W miarę upływu czasu i załamywaniu się potęgi Imperium nastąpiło zahamowanie rozwoju sił powietrznych. Warto przytoczyć przykład w okresie od początku wojny do 1917 roku w Rosji wyprodukowano około 5000 samolotów, gdy w tym samym czasie w Cesarstwie Niemieckim około 45 000.

Wybuch rewolucji październikowej doprowadził do załamania lotnictwa rosyjskiego. Część samolotów i struktury została przejęta przez Armię Czerwoną, a część walczyła po stronie białych.

Zobacz też

Przypisy

  1. Piotr Butowski, Lato w Kubince, „Lotnictwo Aviation International”, nr 10 (2017), s. 34-38, ISSN 2450-1298

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Pilot badge for epaulettes of the Russian Empire.png
Эмблема на погоне авиационного офицера Российской империи
Imperial Russian Aviation Roundel.svg
Imperial Russian Aviation Roundel during the World War I
Flag of Russian Empire for private use (1914–1917).svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape., Licencja: CC BY-SA 3.0
Flag of the Russian Empire, used from 1914–1917.
Note: Private use only, unofficial.