Cash management
Cash management – stanowi część działalności przedsiębiorstwa odnoszącą się do krótkoterminowych przepływów finansowych i rezerw pieniężnych, której celem jest zapewnienie wystarczającej płynności. Cash management służy zapewnieniu gotowości płatniczej, minimalizowaniu kosztów zachowania płynności i maksymalizowaniu zysku z nadwyżek płynności. Inna, krótsza, definicja odnosząca się do cash management definiuje ten termin jako zarządzanie wpływami i wypływami gotówki[1].
W bankowości termin cash management oznacza szereg usług oferowanych przedsiębiorstwom przez banki, które są związane ze wspomaganiem zarządzania przepływami gotówkowymi.
Historia
Za pioniera cash management uważa się Mellon Bank, który wprowadził taki system po raz pierwszy w 1969 roku. W Europie, a zwłaszcza w Niemczech, systemy te od 1980 roku wprowadzały banki ze Stanów Zjednoczonych. W Republice Federalnej Niemiec jako pierwszy bank niemiecki system cash management wprowadził w 1983 roku Commerzbank. Następnie w 1984 roku Dresdner Bank i w 1985 roku Deutsche Bank.
Funkcje
Do funkcji cash managementu można zaliczyć:
- planowanie popytu na pieniądz,
- dysponowanie środkami,
- kontrola płynności.
Do zadań systemu cash managementu należą m.in.:
- planowanie przepływów środków pieniężnych w krótkich okresach,
- kontrola spływu należności,
- realizowanie bieżących płynności wierzycielom,
- lokowanie nadwyżek środków pieniężnych,
- poszukiwanie zewnętrznych źródeł finansowania,
- ograniczenie ryzyka kursowego,
- utrzymanie stosunków z bankami[2].
Przypisy
Bibliografia
- Jolanta Stacharska-Targosz (red.): Bankowość korporacyjna i inwestycyjna. Wydawnictwo Wyższej Szkoły Bankowej, Poznań 2003
- Erhard Glogowski, Manfred Munch: Nowe usługi finansowe. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996