Cecil Frank Powell

Cecil Frank Powell
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

5 grudnia 1903
Tonbridge

Data i miejsce śmierci

9 sierpnia 1969
Bellano

Zawód, zajęcie

fizyk

Cecil Frank Powell (ur. 5 grudnia 1903 w Tonbridge, Kent, Wielka Brytania, zm. 9 sierpnia 1969 w Bellano, Włochy) – angielski fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, którą uzyskał za użycie emulsji światłoczułej i wytworzenie specjalnej emulsji jądrowej do badania procesów jądrowych i za odkrycia związane z mezonami, dokonane przy zastosowaniu tej metody.

Życiorys

Ukończył Sidney Sussex College na Uniwersytecie Cambridge w roku 1925. W latach 1925–1927 pracował w Laboratorium Cavendisha pod kierownictwem Charlesa Wilsona i Ernesta Rutherforda. W początkowym okresie pracy zajął się zjawiskami związanymi z kondensacją i zachowaniem pary. Rezultaty jego badań miały bezpośredni wpływ na konstrukcję turbin parowych.

W roku 1927, po uzyskaniu doktoratu, przeniósł się do uniwersytetu w Bristolu i podjął pracę na University of Bristol. W roku 1936 wziął udział w wyprawie naukowej do Indii jako sejsmolog; po powrocie kontynuował pracę na uniwersytecie, gdzie w roku 1948 otrzymał tytuł profesora.

W Bristolu zajmował się głównie problemami ruchliwości jonów dodatnich, rozwijając techniki dokładnych pomiarów. W roku 1933 rozpoczął serię eksperymentów z promieniowaniem kosmicznym używając pionierskiej metody bezpośredniego zapisu zderzeń w emulsji światłoczułej. Skorzystał z tej samej metody badając energię neutronów – określał ją mierząc długości śladu pozostawionego przez proton rozpraszany na neutronie. W trakcie badań, prowadzonych wspólnie z G. Occhialinim i C. Lattesem, odkrył nową cząstkępion, którego istnienie teoretycznie przewidział Hideki Yukawa[1].

Był od roku 1949 członkiem Royal Society. Za swoje osiągnięcia otrzymał m.in. Hughes Medal, Royal Medal, tytuły doktora honoris causa od University College Dublin, Uniwersytetu w Bordeaux, Uniwersytetu Warszawskiego[2], tytuł zagranicznego członka Akademii Nauk ZSRR[1].

W roku 1932 C.F. Powell ożenił się z Isobel Therese Artner, swoją asystentką. Mieli dwie córki[1].

Przypisy

  1. a b c Cecil Powell - Facts (ang.). W: The Nobel Prize in Physics 1950 [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2014-02-28]., Biographical, Nobel Lecture, December 11, 1950, The Cosmic Radiation
  2. Doktoraty HC. uw.edu.pl. [dostęp 2011-02-21].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

NobelP2.png
Alfred Nobel from public domain photo, in circle. (Photo taken 1896 or earlier).
George-IV-of-Great-Britain-cropped.png
Autor: Wikimedia Commons, Licencja: CC BY-SA 4.0
King George IV of Great Britain, a cropped version of the painting
HughesMedal.jpg
Autor: Mykola Swarnyk, Licencja: CC BY-SA 3.0
Avers of Hughes Medal
Cecil Powell.jpg
Cecil Powell