Cecilia Berdichevski

Cecilia Berdichevski
Cecylia Tuwjasz
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

30 marca 1925
Wilno (Polska)

Data i miejsce śmierci

28 lutego 2010
Avellaneda (Argentyna)

Zawód, zajęcie

programistka, księgowa

Alma Mater

Uniwersytet w Buenos Aires

Małżeństwo

Mario Berdichevski

Cecilia Berdichevski (ur. 30 marca 1925, zm. 28 lutego 2010) – uznawana za pierwszą osobą pracującą na stanowisku programisty w Argentynie, pionierka w dziedzinie informatyki. Jedna z pierwszych użytkowników komputera Ferranti Mercury, znanego jako Clementina[1].

Dzieciństwo i młodość

Urodziła się jako Cecylia Tuwjasz w żydowskiej rodzinie w Wilnie (obecnie Litwa), pierwsze lata życia spędziła w Widze (obecnie Białoruś). W 1930 roku jej rodzina emigrowała z Polski do Argentyny[2].

W Argentynie studiowała matematykę na wydziale nauk ścisłych Uniwersytetu w Buenos Aires, gdzie miała pierwszą styczność z informatyką.

Kariera

W 1961 roku Argentyna zakupiła pierwszy komputer Ferranti Mercury, nazywany przez pracowników instytutu „Clementiną” (komputer miał 18 metrów długości). Cecilia była uczestniczką kursu z obsługi przeprowadzanego przez Cecily Popplewell, znanej ze współpracy z Alanem Turingiem i Ernesto Garcíą Camarero[3]. Berdichevski była jednym z wyróżniających się studentów dlatego kontynuowała naukę programowania w Europie (m.in. w Londynie, Paryżu i Manchesterze), gdzie przebywała do 1963 roku. Po powrocie do Argentyny poza obowiązkami programistki, była też kierownikiem Trabajos Prácticos de Cálculo Numérico I, jej przełożonym był profesor Manuel Sadosky[4]. W swojej pracy używała języków wysokiego poziomu. W 1966 roku wróciła do pracy jako księgowa[5].

W późniejszym czasie pracowała w firmach technologicznych takich jak ACT (założoną przez jej akademickich współpracowników: Sadosky, Guber i Chamero). W 1984 roku została menedżerką w argentyńskiej kasie oszczędnościowej Caja de Ahorro – zajmowała się tam działem informatycznym. Po przejściu na emeryturę pracowała jako konsultant komputerowy i uczestniczyła w ważnych projektach i organizacjach międzynarodowych, takich jak UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju)[5].

Od 1951 roku jej mężem był Mario Berdichevski[2].

Przypisy

  1. John Impagliazzo, History of Computing and Education 2 (Hce2), Hofstra University, ISBN 978-0-387-34637-3.
  2. a b Hernán Huergo, Para mi amiga Cecilia Berdichevsky, en su cumpleaños número 80., 31 marca 2005.
  3. Carlos Borches Y Raul Carnota, Clementina, la memoriosa.
  4. Pioneras informáticas rioplatenses, 12 kwietnia 2018.
  5. a b María Claudia Abeledo, CECILIA BERDICHEVSKY Y HEDY LAMARR, LEGADO FEMENINO DE LA CIENCIA Y LA TECNOLOGÍA.

Media użyte na tej stronie

Cecilia Berdichevsky with Clementina.jpg
Cecilia Berdichevsky operating the Clementina computer.