Centrum Technologii Edukacyjnych
Data założenia | 1971 |
---|---|
Państwo | |
Adres | 16 Klausner St., |
32°07′00″N 34°48′28″E/32,116667 34,807778 | |
Strona internetowa |
Centrum Technologii Edukacyjnych (CET) (ang. The Center for Educational Technology) – instytut w Izraelu. Centrum naukowe jest położone w Kampusie Uniwersytetu Telawiwskiego w Tel Awiwie.
Historia
Centrum Technologii Edukacyjnych powstało w 1971 z inicjatywy rządu Izraela i Fundacji Rothschildów. Celem było stworzenie organizacji działającej na rzecz rozwoju systemu edukacji w Izraelu i w środowiskach żydowskich na całym świecie[1].
Obecnie jest niezależną organizacją non-profit, finansowaną głównie z własnych projektów. Centrum jest znane jako wydawca licznych podręczników szkolnych i dostawca edukacyjnych rozwiązań wykorzystujących zaawansowane technologie informacyjne. Systemy są rozpowszechniane na dużą skalę w izraelskich szkołach[1].
Kierunki działalności CET
Centrum inwestuje znaczne środki w wypełnianie swojej misji społecznej, tworzenia zaawansowanego technologicznie systemu edukacji w Izraelu.
Nauczanie nowej generacji
Rewolucja informatyczna ostatnich lat była przyczyną wielkiego sukcesu Centrum, które dostarczyło do szkół rozwiązania technologiczne dostosowane do wymogów nauczania w XXI wieku. Uczniowie kształceni w nowych szkołach muszą być dostosowani do stania się częścią społeczeństwa informacyjnego. Centrum jest liderem we wprowadzaniu takich nowych rozwiązań[2].
Poza rozwijaniem zaawansowanych technologii, Centrum dostarcza internetowe witryny edukacyjne dostosowane do potrzeb różnych grup wiekowych użytkowników:
- „Wczesne dzieciństwo” – strona w wersji językowej hebrajskiej, przystosowana dla dzieci w wieku 4-7 lat. Umożliwia w formie zabawy poznawanie podstawowych zagadnień z dziedziny matematyki, hebrajskiego, angielskiego, Biblii i historii[3].
- „Szkoła Podstawowa” – strona w wersji językowej hebrajskiej i arabskiej, umożliwiająca poszerzanie wiedzy ze wszystkich dziedzin nauki na poziomie szkoły podstawowej. Na stronie znajduje się także oprogramowanie edukacyjne dla nauczycieli, umożliwiające przygotowywanie im własnych pomocy dydaktycznych[4].
- „Szkoła Średnia” – strona w wersji językowej hebrajskiej i arabskiej, zawierająca bogaty księgozbiór cyfrowej biblioteki zawierającej szkolne podręczniki, wykłady naukowe, lektury szkolne, krótkie filmy historyczne i wiele innych pomocy dydaktycznych[5].
Kultura żydowska i Izrael
Centrum stworzyło liczne strony internetowe, których celem jest integracja nowych technologii z tradycyjną kulturą żydowską, w celu stworzenia dynamicznego, współczesnego Judaizmu. Wiele z tych stron zawiera oryginalne teksty religijne wraz z zaawansowanymi narzędziami do ich interpretacji, komentowania oraz wzajemnego komunikowania się użytkowników portali[6]:
- „Psookim.com” – kompletna Biblia na serwisie społecznościowym Facebook. Tekst dostępny w języku hebrajskim i angielskim z licznymi komentarzami rabinicznymi i dodatkami naukowymi[7].
- „Kotar.co.il” – bogata kolekcja zeskanowanych książek żydowskich dostępnych wraz z wyrafinowanymi narzędziami badawczymi on-line w języku hebrajskim[8].
- „Słownik żydowski” – internetowy słownik żydowski zawierający informacje o licznych pojęciach kultury żydowskiej, postaciach historycznych, wydarzeniach i innych tematach dostępnych w wersji językowej hebrajskiej[9].
- „Pshita” – kompletny tekst Talmudu w wersji językowej hebrajskiej[10].
- „Midreshet” – innowacyjny generator, który pozwala na tworzenie i dzielenie się współczesnymi materiałami ze studiów religijnych, dostępny w wersji językowej hebrajskiej[11].
- „Mikranet” – kompletny tekst hebrajskiej Biblii z komentarzami, centrum badawczym, filmami i innymi materiałami pomocnymi dla nauczycieli i uczniów[12].
Projekty międzynarodowe
Centrum realizuje liczne międzynarodowe projekty w różnych obszarach działalności, takich jak spółki joint venture dla rozwoju interaktywnej nauki i zapewnienia konsultacji pedagogicznych na dużą odległość:
- W Niemczech od 2009 jest realizowany projekt utrzymywania 10 klubów czytania książek dla dzieci z rodzin imigrantów żydowskich. Fundusze pochodzą z niemieckiego ministerstwa oświaty i istnieją plany rozszerzenia działalności.
- W Stanach Zjednoczonych utrzymywana jest platforma internetowa „Psookim.com”, która ma na celu wzmocnienie żydowskiej tożsamości i zapewnienie dostępu do biblijnych tekstów z odpowiednią interpretacją.
- Dzięki staraniom izraelsko-palestyńsko-francuskiego zespołu powstał pilotażowy projekt wielojęzycznej i wielokulturowej witryny internetowej dla nauczycieli, uczniów i ich rodzin. Stworzenie projektu było możliwe dzięki dotacjom Komisji Europejskiej, filantropom Andrea i Charles Bronfman, Fundacji Arthura Goldsmitha, Olivestone Trust, La Cité des Sciences et de I'industrie i Fundacji Treilles.
- W Singapurze we współpracy z singapurskim ministerstwem edukacji realizowane są liczne projekty edukacyjne dla młodzieży szkolnej.
- W Macedonii Centrum wygrało przetarg Banku Światowego na wdrożenie systemu doskonalenia zawodowego dla nauczycieli. Projekt był realizowany w latach 2005–2009.
- W Kolumbii przeprowadzono 3-dniowe seminarium w którym wzięło udział ponad 250 nauczycieli[13].
Transport
Na wschód od Centrum przebiega autostrada nr 20 (Ayalon Highway), na którą można wjechać jadąc na zachód ulicą Klatskin, potem na północ ulicą Haim Levanon, a następnie na wschód ulicą Keren Kayemat Le'Israel. Natomiast jadąc ulicami Keren Kayemat Le'Israel i Einstein na zachód, lub ulicą Haim Levanon na południowy zachód, można dojechać do drogi ekspresowej nr 2 (Tel Awiw-Netanja-Hajfa).
Przypisy
- ↑ a b The Center for Educational Technology: About Us (ang.). [dostęp 2010-02-28].
- ↑ The Center for Educational Technology: Leading Next Generation Learning (ang.). [dostęp 2010-02-28].
- ↑ The Center for Educational Technology: Early childhood (hebr.). [dostęp 2010-02-28].
- ↑ The Center for Educational Technology: Elementary School (hebr.). [dostęp 2010-02-28].
- ↑ The Center for Educational Technology: Junior & high School (hebr.). [dostęp 2010-02-28].
- ↑ The Center for Educational Technology: Jewish Culture & Israel (ang.). [dostęp 2010-02-28].
- ↑ The Center for Educational Technology: Psookim.com (ang.). [dostęp 2010-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (6 marca 2010)].
- ↑ The Center for Educational Technology: Kotar.co.il (hebr.). [dostęp 2010-02-28].
- ↑ The Center for Educational Technology: The Jewish Lexicon (hebr.). [dostęp 2010-02-28].
- ↑ The Center for Educational Technology: Pshita (hebr.). [dostęp 2010-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (6 sierpnia 2009)].
- ↑ The Center for Educational Technology: Midreshet (hebr.). [dostęp 2010-02-28].
- ↑ The Center for Educational Technology: Mikranet (hebr.). [dostęp 2010-02-28].
- ↑ The Center for Educational Technology: International Projects (ang.). [dostęp 2010-02-28].
Media użyte na tej stronie
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Highway 2 in Israel
Highway 20 in Israel