Cerkiew św. Marii Magdaleny w Jerozolimie

Cerkiew św. Marii Magdaleny
‏כנסיית מריה מגדלנה‎
cerkiew monasterska
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Jerozolima

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny poza granicami Rosji

Eparchia

stauropigia

Wezwanie

św. Marii Magdaleny

Wspomnienie liturgiczne

22 lipca/4 sierpnia

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

św. Elżbiety Fiodorowny, św. Barbary (Jakowlewy), Świętych Starców Optyńskich

Cudowne ikony

Smoleńska Ikona Matki Bożej (kopia)

Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa konturowa Jerozolimy, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Marii Magdaleny”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Marii Magdaleny”
Ziemia31°46′44,0″N 35°14′28,0″E/31,778889 35,241111
Wnętrze (2013)

Cerkiew św. Marii Magdalenycerkiew prawosławna w Jerozolimie. Jest główną cerkwią żeńskiego monasteru Zmartwychwstania Pańskiego w ogrodzie Oliwnym, pozostającego w jurysdykcji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji[1].

Historia

Inicjatorem budowy cerkwi był archimandryta Antonin (Kapustin), który pragnął w ten sposób uczcić pamięć carycy Marii Aleksandrowny Romanowej. Budowa cerkwi, podobnie jak w przypadku cerkwi Wniebowstąpienia Pańskiego w Jerozolimie, była również związana z akcją wznoszenia w Jerozolimie rosyjskich cerkwi prawosławnych, co miało utrwalić obecność Rosjan w Ziemi Świętej[2]. Działkę pod budowę cerkwi zakupiono w 1882, jednak dopiero trzy lata później, 21 stycznia 1885 położony został kamień węgielny. Car Aleksander III wsparł budowę kwotą 100 tys. rubli, jego bracia wpłacili po 15 tys. rubli, zaś wielka księżna Maria Aleksandrowna – 5 tys. 13 października 1888 cerkiew została poświęcona w obecności wielkich książąt Sergiusza Aleksandrowicza i Pawła Aleksandrowicza oraz wielkiej księżnej Elżbiety Fiodorowny[3]. Ceremonię przeprowadził patriarcha Jerozolimy Nikodem[4]. Wielka księżna Elżbieta została pochowana w cerkwi w 1921 razem z zamordowaną razem z nią mniszką Barbarą. W cerkwi znajduje się cząstka jej relikwii[5]. Wzniesienie cerkwi spotkało się z nieprzychylną reakcją katolików, którzy uważali, że wzniesienie cerkwi prawosławnej w ogrodzie Oliwnym ma na celu zniechęcenie pielgrzymów różnych wyznań chrześcijańskich do modlitwy w ich sanktuariach[4]. Padały jednak również głosy wysoko oceniające architekturę cerkwi rosyjskich w Jerozolimie[6].

Od 1934 przy cerkwi działała żeńska wspólnota monastyczna Zmartwychwstania Pańskiego, którego zakonnice prowadzą szkołę dla dzieci prawosławnych Arabów. Od początku swojego istnienia pozostaje ona w jurysdykcji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji, jednak status monasteru posiada dopiero od 1988.

W 1988 w cerkwi pochowana została Alicja Battenberg, księżna Grecji i Danii, będąca matką Filipa, męża królowej brytyjskiejElżbiety II.

Architektura

Projekt budynku wykonał Dawid Grimm, który naśladował architekturę cerkwi rosyjskich z XVI i XVII wieku. Cerkiew ma siedem kopuł i połączoną z przedsionkiem dzwonnicę. Nad wejściem znajduje się wizerunek patronki cerkwi na złoconym tle. Powyżej dachu znajduje się rząd oślich łuków. We wnętrzu budynku znalazły się cztery monumentalne freski ze scenami z życia św. Marii Magdaleny autorstwa Siergieja Iwanowa oraz marmurowy ikonostas z ikonami Wasilija Wierieszczagina. Wierieszczagin wykonał również znajdujący się w prezbiterium obraz anioła nad grobem Chrystusa[7]. Oprócz relikwii św. Elżbiety Fiodorowny w cerkwi znajdują się relikwie starców Pustelni Optyńskiej i św. Marii Magdaleny oraz jeden z uznanych za cudowne wariantów Smoleńskiej Ikony Matki Bożej. Cerkiew została wzniesiona z białego piaskowca w miejscu, gdzie Jezus miał przepowiadać przyszłość Jerozolimy.

Podobny typ architektury reprezentuje sobór św. Mikołaja w Wiedniu, również cerkiew rosyjska[8].

Przypisy

 1. Монастырь во имя святой Марии Магдалины в Гефсиманском саду. [dostęp 2009-12-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-02)].
 2. P. Paszkiewicz, W służbie Imperium Rosyjskiego 1721–1917. Funkcje i treści ideowe rosyjskiej architektury sakralnej na zachodnich rubieżach Cesarstwa i poza jego granicami, Warszawa 1999, Warszawa, Instytut Sztuki PAN, ISBN 83-85938-13-3, s.211
 3. Члены Иерусалимского отделения ИППО приняли участие в торжественной литургии в праздник Покрова Богородицы в храме Марии Магдалины, освященном 120 лет назад
 4. a b P. Paszkiewicz, W służbie..., s.215
 5. Дмитрий Урушев Скорбный путь великой княгини
 6. P. Paszkiewicz, W służbie..., s.221
 7. P. Paszkiewicz, W służbie..., s.213
 8. P. Paszkiewicz, W służbie..., s.155

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Church of Mary Magdalene IMG 3545.JPG
Autor: Deror Avi, Licencja: CC BY-SA 3.0

Church of Saint Mary Magdalene כנסיית מריה מגדלנה (כנסיית הבצלים)

Tomb of St Elizabeth Feodorovna (1864–1918)
Jerusalem map.png
Autor: Dr. Blofeld, Licencja: CC BY-SA 2.0
Map of Jerusalem

Geographic limits of the map:

 • N: 31.8299°
 • S: 31.7163°
 • W: 35.146°
 • E: 35.2723°
w:pl:Licencje Creative Commons
uznanie autorstwana tych samych warunkach
Wolno:
 • dzielić się – kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór
 • modyfikować – tworzyć utwory zależne
Na następujących warunkach:
 • uznanie autorstwa – musisz określić autorstwo utworu, podać link do licencji, a także wskazać czy utwór został zmieniony. Możesz to zrobić w każdy rozsądny sposób, o ile nie będzie to sugerować, że licencjodawca popiera Ciebie lub Twoje użycie utworu.
 • na tych samych warunkach – Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie tej samej lub podobnej licencji.
Church of Mary Magdalene IMG 3510.JPG
Autor: Deror Avi, Licencja: CC BY-SA 3.0

Church of Saint Mary Magdalene כנסיית מריה מגדלנה

(כנסיית הבצלים)
Eglise ste marie madeleine.JPG
Autor: W. Robrecht, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Eglise russe Sainte-Marie-Madeleine