Cerkiew św. Aleksandra Newskiego w Mohylowie Podolskim

Cerkiew św. Aleksandra Newskiego
храм святого благоверного князя Олександра Невского
Distinctive emblem for cultural property.svg 05-104-0044
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Ukraina

Obwód

 winnicki

Miejscowość

Mohylów Podolski

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego

Eparchia

mohylowsko-podolska

Wezwanie

św. Aleksandra Newskiego

Wspomnienie liturgiczne

30 sierpnia/12 września

Położenie na mapie obwodu winnickiego
Mapa konturowa obwodu winnickiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Mohylów Podolski, cerkiew św. Aleksandra Newskiego”
Położenie na mapie Ukrainy
Ziemia48°26′01,6″N 27°48′59,5″E/48,433778 27,816528

Cerkiew św. Aleksandra Newskiegoprawosławna cerkiew w Mohylowie Podolskim, w jurysdykcji eparchii mohylowsko-podolskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego[1].

Historia

Cerkiew została zbudowana w 1910 jako pułkowa świątynia 48 Odeskiego Pułku Piechoty, w stylu rosyjsko-bizantyjskim. Pozostawała czynna do 1938. Podczas II wojny światowej doznała poważnych strat: po wkroczeniu do Mohylowa Podolskiego Niemcy wrzucili do niej kilka wiązek granatów, a następnie urządzili w uszkodzonym budynku stajnię. Po wojnie, w 1952, w dawnej cerkwi rozmieszczono klub wojskowy. W związku z tym obniżono cerkiewną kopułę i rozebrano dzwonnicę. Wyposażenie świątyni, w tym oryginalny marmurowy ikonostas, uległo całkowitemu zniszczeniu, zaś cerkiewne freski zostały zamalowane[2]. W latach 80. XX wieku obiekt zaadaptowano na magazyn wojskowy[2].

Na początku lat 90. XX wieku świątynia była już w bardzo złym stanie technicznym. Miejscowa jednostka wojskowa nie zgodziła się w 1993 na utworzenie w niszczejącym budynku kasyna, a następnie na oddanie budowli na dom modlitwy jednego z protestanckich związków wyznaniowych. Ostatecznie w 1994 cerkiew została zwrócona Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Moskiewskiego, zaś w 1996 przystąpiono do jej renowacji[2]. W 2007 zakończono remont dachu i restaurację kopuły w pierwotnej formie. Do budynku wstawiono nowy ikonostas, odrestaurowano freski[2].

Szczególnym kultem w świątyni otaczana jest ikona Matki Bożej „Szybko Spełniająca Prośby”, przechowywana w cerkwi od 1999. Na wyposażeniu budowli przetrwały również ikony św. Aleksandra Newskiego i św. Barbary, które znajdowały się w świątyni przed jej zamknięciem w 1938, a w kolejnych latach były przechowywane w cerkwi św. Jerzego w Mohylowie Podolskim[2].

Przypisy

  1. Храми міста / села, mp-eparhia.org.ua [dostęp 2016-04-14].
  2. a b c d e храм святого благоверного князя Александра Невского, www.pravoslavie.ua [dostęp 2016-04-14].

Media użyte na tej stronie

Vinnytsia Oblast location map.png
Autor: RosssW, Licencja: CC BY-SA 4.0
Districts of Vinnytsia region since July 17, 2020
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.