Cerkiew św. Marii Magdaleny w Weimarze

Cerkiew św. Marii Magdaleny
Russisch-Orthodoxe Kirche in Weimar
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Turyngia

Miejscowość

Weimar

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Parafia

św. Marii Magdaleny w Weimarze

Wezwanie

św. Marii Magdaleny

Wspomnienie liturgiczne

22 lipca/4 sierpnia

Położenie na mapie Turyngii
Mapa konturowa Turyngii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Marii Magdaleny”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Marii Magdaleny”
Ziemia50°58′21,0″N 11°19′32,1″E/50,972500 11,325583
Strona internetowa

Cerkiew św. Marii Magdalenycerkiew prawosławna położona w obrębie cmentarza w Weimarze. Jest siedzibą parafii podlegającej eparchii berlińskiej i niemieckiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia

(c) Bundesarchiv, Bild 183-42101-0001 / CC-BY-SA 3.0
Cerkiew w 1956

Pierwsza cerkiew prawosławna w Weimarze powstała na życzenie księżnej Sachsen-Weimar-Eisenach Marii Pawłowny Romanowej. Była to cerkiew domowa pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, położona w budynku przy dzisiejszej ulicy Ackerwand 25, własności rodziny książęcej. Po śmierci księżnej świątynią opiekowała się rosyjska ambasada; była ona czynna do początku XX wieku.

Budowa wolno stojącej cerkwi związana była z rozwojem społeczności rosyjskiej w Weimarze. Nie jest znany autor jej projektu, wiadomo jedynie, że pracami budowlanymi kierował miejscowy architekt Ferdinand Streichhan. Świątynię wzniesiono w latach 1860–1862 na wydzielonej działce cmentarza miejskiego, wysypanej symbolicznie ziemią z Rosji. Do krypty gotowego budynku przeniesiono szczątki Marii Pawłowny.

W 1877 budynek został obrabowany przez nieznanych sprawców, co sprawiło, że większość jego wyposażenia trafiła ponownie do kaplicy domowej przy ulicy Ackerwand. W cerkwi odbywały się jedynie nabożeństwa w dni imienin zmarłej wielkiej księżnej oraz w dzień poświęcony patronce budynku. Ten stan rzeczy trwał do 1880, kiedy to ponownie w cerkwi św. Marii Magdalen zaczęto regularnie (poza miesiącami letnimi) sprawować Świętą Liturgię; przypisano wtedy też do niej (do 1907) jako pomocniczą cerkiew św. Olgi we Franciszkowych Łaźniach. Z kolei w latach 1906–1910 na podobnych zasadach ze świątynią w Weimarze związana była cerkiew św. Włodzimierza w Mariańskich Łaźniach.

W 1910 cerkiew w Weimarze została zamknięta ze względu na opuszczenie miasta przez rosyjskich dyplomatów. Odtąd nabożeństwa prawosławne odbywały się jedynie nieregularnie w prywatnych domach, zaś w czasie I wojny światowej zostały całkowicie zabronione. Ponowne otwarcie budynku miało miejsce dopiero 2 września 1950, natomiast w 1982 została na nowo ustanowiona parafia. Do tej pory cerkiew była obiektem pomocniczym parafii św. Symeona w Dreźnie i tamtejszej świątyni prawosławnej.

W 1976 rozpoczęty został remont kapitalny budynku, któremu został przywrócony pierwotny wygląd. 5 października 1980 metropolita berliński i zachodnioeuropejski Melchizedek ponownie poświęcił obiekt.

Cerkiew, chociaż czynna, jest formalnie własnością muzeum miejskiego[1].

Architektura

Ikonostas

Cerkiew reprezentuje styl bizantyjsko-rosyjski. Posiada pięć zwieńczonych prawosławnymi krzyżami cebulastych kopuł, zgrupowanych wokół centralnej, największej kopuły. Wszystkie kopuły pokryte są miedzią. Centralna kopuła położona jest na szerokim bębnie z rzędem półkolistych okien poniżej dachu. Nieco wyżej położony jest fryz, który zdobi również pozostałe bębny z kolumnami. Wejście do cerkwi prowadzi przez drzwi obramowane skromnym portalem, nad którym znajdują się kolejne trzy okna. Budynek malowany jest z zewnątrz na brązowo, portal główny wyłożono piaskowcem.

We wnętrzu zachował się złocony ikonostas z ośmioma ikonami. Na ścianach obiektu znajdują się freski G. Wislicenusa przedstawiające Ewangelistów. Oprócz ołtarza św. Marii Magdaleny w cerkwi znajduje się również boczny ołtarz św. Aleksandra Newskiego.

Ogólne rozmiary cerkwi to 11 metrów długości i 9 szerokości.

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Germany location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Germany (Wp article: en:Germany)
Bundesarchiv Bild 183-42101-0001, Weimar, griechisch-orthodoxe Kirche, "Neuer Friedhof".jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-42101-0001 / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
Weimar, griechisch-orthodoxe Kirche, "Neuer Friedhof" Zentralbild Erfurt 26.10.1956 Wittig Das schöne Bild Blick vom historischen Friedhof in Weimar auf die griechisch-orthodoxe Kirche an der Goethe-Schiller-Gruft. Zum Totensonntag.
Historischer Friedhof mit Russisch-Orthodoxer Kapelle.jpg
Autor: © R.Möhler, Licencja: CC BY-SA 3.0
Die Russisch-Orthodoxe Kapelle im Historischen Friedhof in Weimar.
Thuringia location map G.svg
Autor: Hanhil based on work by TUBS, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map Thuringia, showing position of Thuringia within Germany. Geographic limits of the map:
Weimar Russian Church interior 1.JPG
Autor: Concord, Licencja: CC BY-SA 3.0
Interior of Russian Church, Historical cemetery Weimar