Cerkiew Mądrości Bożej w Sofii

Cerkiew Mądrości Bożej
Софийската църква "Света София"
cerkiew
Ilustracja
Fasada cerkwi
Państwo Bułgaria
MiejscowośćSofia
Wyznanieprawosławne
KościółBułgarski Kościół Prawosławny
Metropoliasofijska
WezwanieMądrości Bożej
Wspomnienie liturgiczne8 września
Położenie na mapie Sofii
Mapa konturowa Sofii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Mądrości Bożej”
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Mądrości Bożej”
Ziemia42°41′48,0″N 23°19′51,0″E/42,696667 23,330833
Wnętrze cerkwi

Cerkiew Mądrości Bożej[1] (bułg.Света София) – świątynia prawosławna znajdująca się w centrum Sofii.

Pierwsza świątynia na miejscu obecnej cerkwi zbudowana została w latach 311–313. W późniejszym okresie, za czasów cesarza Konstantyna Wielkiego, wybudowano na jej miejscu katedrę pod wezwaniem Mądrości Bożej, w której w 343 odbył się sobór w Serdyce.

Zniszczoną w wyniku barbarzyńskich najazdów świątynię odbudował cesarz Justynian I Wielki, ponownie nadając jej wezwanie Mądrości Bożej. W średniowieczu mieściła się w niej katedra, siedziba lokalnego biskupa.

Po podboju Bułgarii Turcy przebudowali świątynię na meczet, dobudowując do niej minaret. W tej roli pozostała ona przez kilka wieków. Kilkakrotnie była niszczona przez trzęsienia ziemi, ostatni raz w 1858. Po tym ostatnim, które zburzyło m.in. minaret, Turcy nie odbudowali już meczetu przekonani, że zniszczył go gniew „chrześcijańskiego Boga”. Na poły zrujnowana budowla służyła jako skład i remiza strażacka. Po wyzwoleniu Bułgarii spod okupacji tureckiej przez jakiś jeszcze czas pozostała w tej roli, choć 4 stycznia 1878 odprawiono przed nią dziękczynne nabożeństwo z okazji odzyskania niepodległości, w którym wzięli udział żołnierze rosyjscy wraz z generałem Hurką.

Odbudowa cerkwi rozpoczęła się dopiero w latach 20. XX w. 21 września 1930 cerkiew została ponownie poświęcona, jednak aż do 1935 trwały prace wykończeniowe pod kierunkiem profesora Bogdana Fiłowa i architekta Aleksandra Raszenowa. Nie przywrócono jej jednak funkcji cerkwi katedralnej, którą przejął wzniesiony przez Rosjan sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii.

Pod względem architektonicznym jest to trójnawowa, krzyżowo-kopułowa bazylika z transeptem i trójboczną absydą. Kopuła na przecięciu nawy głównej i transeptu pozbawiona jest bębna. Fasada nieco zmieniona po rekonstrukcji, z dobudowanymi po obu stronach niskimi, okrągłymi wieżami.

Poczynając od XIII wieku od wezwania tej cerkwi mieszkańcy ówczesnego Sredca zaczęli nazywać również swoje miasto Sofia. W 1378 nazwa ta po raz pierwszy pojawiła się w oficjalnych dokumentach carów bułgarskich i do XVI wieku całkowicie wyparła starą nazwę.

Przypisy

  1. Polski egzonim uchwalony na 104. posiedzeniu KSNG.

Media użyte na tej stronie

Basilica of Hagia Sofia, Bulgaria.jpg
Autor: Klearchos Kapoutsis from Paleo Faliro, Greece, Licencja: CC BY 2.0

The basilica of Hagia Sofia. It is the church that gave the name to Sofia, the capital of Bulgaria.

Basilica of Hagia Sophia, Sofia
Sveta Sofia Church in Sofia 20090406 021.JPG
Autor: Apostoloff, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sveta Sofia Church in Sofia, Bulgaria
Sofia location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Sofii, Bułgaria