Cerkiew Narodzenia Matki Bożej w Tallinnie

Cerkiew Narodzenia Matki Bożej (cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej)
Kaasani kirik
Distinctive emblem for cultural property.svg 1078
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo Estonia
MiejscowośćTallinn
Wyznanieprawosławne
KościółEstoński Kościół Prawosławny
Eparchiatallińska
WezwanieNarodzenia Matki Bożej
Wspomnienie liturgiczne8/21 września
Położenie na mapie Tallinna
Mapa konturowa Tallinna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Narodzenia Matki Bożej (cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej)”
Położenie na mapie Estonii
Ziemia59°25′49,4″N 24°45′36,7″E/59,430389 24,760194

Cerkiew Narodzenia Matki Bożej, określana także jako cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożejprawosławna cerkiew w Tallinnie, w jurysdykcji eparchii tallińskiej Estońskiego Kościoła Prawosławnego, wzniesiona w 1721.

Historia

Cerkiew została wzniesiona w 1721 i wyświęcona 8 września tego samego roku z inicjatywy pułkownika Szachowskiego. Świątyni nadano wezwanie Narodzenia Matki Bożej, jednak popularnie obiekt sakralny znany był także jako cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej od przechowywanej w niej kopii cudotwórczej Kazańskiej Ikony Matki Bożej przekazanej do świątyni z Petersburga. Budowla była cerkwią pułkową 21 i 3 pułków jegrów oraz 91 Dźwińskiego pułku piechoty. W związku z tym na ścianach świątyni znajdowały się tablice ku pamięci żołnierzy poległych na kolejnych wojnach toczonych przez Rosję z Turcją, podczas wojny z Francją w 1812 oraz podczas wojny rosyjsko-japońskiej[1]. W XIX w. częściowo przebudowano strukturę kopuły cerkwi oraz przekształcono wygląd fasad w stylu klasycystycznym[1].

W 1918 władze niemieckie zajmujące terytorium obecnej Estonii zamierzały przekształcić cerkiew na magazyn, ostatecznie jednak tych planów nie zrealizowano. W niepodległej Estonii w okresie międzywojennym świątynia funkcjonowała jako parafialna. Była czynna również po II wojnie światowej. W latach 70. XX wieku budowlę kilkakrotnie okradziono[1].

W cerkwi jako diakon służył późniejszy metropolita talliński i estoński Korneliusz[1], zaś późniejszy patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II był w niej psalmistą[2].

Architektura

Wnętrze cerkwi

Budowla drewniana, wzniesiona na planie krzyża w stylu barokowym. Posiada jedną usadowioną na ośmiobocznym bębnie kopułę. Nad przedsionkiem czworoboczna wieża-dzwonnica, zwieńczona cebulasto-iglicowym hełmem z latarnią. Prezbiterium zamknięte trójbocznie, z boczną zakrystią[3]. Od czasu przebudowy w XIX w. elewacje obiektu utrzymane są w stylu klasycystycznym[1].

Ikonostas we wnętrzu cerkwi wykonał Sawwa Postiemski[1].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Tallinn map.png
Autor: Lipik, Licencja: CC BY 3.0
map of tallinn
Tallinna Kaasani Jumalaema Sünni kirik.jpg
Autor: Ren12, Licencja: CC BY-SA 3.0 ee
This is a photo of cultural heritage monument of Estonia number
Cerkiew Narodzenia Matki Bożej Tallinn widok wnętrza.jpg
Autor: Loraine, Licencja: CC BY-SA 4.0
Interior of Kazan Orthodox church in Tallinn