Cerkiew Narodzenia Pańskiego w Jekaterynburgu

Cerkiew Narodzenia Pańskiego
Храм в честь Рождества Христова
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Obwód

 swierdłowski

Miejscowość

Jekaterynburg

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

jekaterynburska

Wezwanie

Narodzenia Pańskiego

Wspomnienie liturgiczne

25 grudnia/7 stycznia

Położenie na mapie Jekaterynburga
Mapa konturowa Jekaterynburga, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Narodzenia Pańskiego”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Narodzenia Pańskiego”
Położenie na mapie obwodu swierdłowskiego
Mapa konturowa obwodu swierdłowskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Narodzenia Pańskiego”
Ziemia56°53′08,9″N 60°35′10,0″E/56,885806 60,586111

Cerkiew Narodzenia Pańskiego (ros. Храм в честь Рождества Христова) – jedna z prawosławnych cerkwi w Jekaterynburgu. Wzniesiona już po rozpadzie Związku Radzieckiego, w latach 1996–1999[1].

Historia

Cerkiew Narodzenia Pańskiego położona jest w rejonie ordżonikidzewskim miasta Jekaterynburga. Wmurowanie kamienia węgielnego pod jej budowę odbyło się uroczyście 30 września 1996[1]. Przed 1996 prawosławna parafia dysponowała jedynie kilkoma pomieszczeniami w których odbywały się nabożeństwa[2]. W warunkach takich trudno było pomieścić rosnącą liczbę wiernych, a dodatkowo pragnięto uhonorować nową świątynią kopią ikony Włodzimierskiej Matki Bożej, którą darzono tu szczególną nabożnością jako mającą słynąć z cudów[2]. Sama prawosławna wspólnota wiernych powstała tu w 1993[3]. Wielkiego wsparcia finansowego przy budowie nowej świątyni udzielił jeden z największych zakładów przemysłowych obwodu swierdłowskiego, fabryka Urałmasz[1]. 7 stycznia 1999 sprawowano tu pierwszą Boską Liturgię z okazji świąt Narodzenia Pańskiego (według kalendarza juliańskiego)[4].

Cerkiew obecnie

Cerkiew Narodzenia Pańskiego w Jekaterynburgu wzniesiona jest w tradycyjnym stylu bizantyjsko-rosyjskim, zgodnym z kanonami architektury prawosławnej[3]. W środku znajdują się dwie kaplice, w jednej umieszczono wspomnianą ikonę Matki Bożej Włodzimierskiej[1]. Druga poświęcona jest św. Jerzemu, w której znajduje się ponad stuletnia ikona św. Jerzego napisana z okazji koronacji imperatora Mikołaja II Aleksandrowicza i cesarzowej Aleksandry Fiodorownej z 14 maja 1896 (starego stylu)[4]. W cerkwi przechowywane są relikwie ponad czterdziestu świętych, w tym m.in. Apostołów Mateusza i Pawła[4]. Znajdują się tu także m.in. ikony świętych Sergiusza z Radoneża, Serafina z Sarowa i Aleksandra Newskiego oraz Tichwińskiej Matki Bożej[4].

19 września 2000, by uczcić obchody dwóch tysięcy lat od narodzenia Chrystusa i powstania chrześcijaństwa, przed cerkwią zamontowano pomnik św. Michała Archanioła[1]. Został on wykonany w całości z brązu, znów przy czynnym wsparciu zakładów przemysłowych Urałmasz[1]. Pomnik mierzy dwa i pół metra, a waży ponad dwie tony[1]. Został uroczyście poświęcony 23 września 2000 przez moskiewskiego patriarchę Aleksego II[1]. W 2006 świętowano dziesięciolecie rozpoczęcia budowy świątyni[4]. Duchowni posługujący przy jekaterynburskiej cerkwi Narodzenia Pańskiej angażują się w sprawy społeczne. Prowadzą dom dla ludzi starszych i schorowanych, a także centrum rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych dzieci[4]. Oprócz tego wspierają społeczeństwo Jekaterynburga pracą w miejscowych szpitalach, sierocińcach i szkołach[4]. Przy cerkwi funkcjonuje także szkółka parafialna[2]. W latach 2005–2006 na terenie jekaterynburskiego cmentarza Wschodniego wzniesiono cerkiew św. Kseni Petersburskiej, która podlega parafii Narodzenia Pańskiego[5]. W 2011 świętowano dwudziestolecie od czasu powstania pierwszej wspólnoty wiernych, która miała dać początek przyszłej parafii i świątyni[6]. Uroczystościom przewodniczył Wincenty (Morar), metropolita jekaterynburski i wierchoturski[6]. Poświęcił on specjalną tablicę na której wypisano najważniejsze daty z historii cerkwi[6].

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Russia edcp location map.svg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Russia.

EquiDistantConicProjection : Central parallel :

* N: 54.0° N

Central meridian :

* E: 100.0° E

Standard parallels:

* 1: 49.0° N
* 2: 59.0° N

Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.

Ekat-locator.png
Autor: Const st, Licencja: CC BY-SA 3.0
Locator map of Yekaterinburg
Sverdlovskaya-pozkarta.png
Map of Sverdlovskaya oblast (Russia), in the Mercator projection.
Храм-Рождества-Христова-Екатеринбург-6.JPG
Autor: Порфирий, Licencja: CC BY-SA 3.0
Храм Рождества Христова на Уралмаше. Екатеринбург